Zöldséges pulao hagymás raitával
sponsored links
Ilyenkor télen, a hideg beálltával jobban esnek a rizses egytálételek. Lehet, hogy csak nálam van ez így, hisz saját hazájukban a legtöbb rizses, zöldséges-húsos egytálat általában rekkenõ, páradús éghajlat között fogyasztják. A saját, személyes késztetéseim között biztosan az az egy is megbújik, hogy a pirított, melengetõ fûszerek illata máris télies hangulatot áraszt a konyhában. Nahát, pedig ez sem igaz, hisz nyáron is készülnek ilyen dolgok nálam, de mindegy, nem is kell ezt megmagyarázni, miért is lett most pulao, lett, mert finom, és kész.
Bár a blogunk szerint legalább fél éve nem fõztem indiai ételt, no hát ez sem igaz, mert sokszor pirítgattam azóta is fûszereket, és igazán finom kreációk kerültek ki ezekbõl, idõvel õk is sorra kerülnek.
No de térjünk vissza a pulaohoz. Az egyszerûbb rizses, fõként zöldséges változatot hívják így, ha azonban az indiaiak megadják a módját és ünnepi alkalmakra bárány- vagy birkahússal hosszasan pirítgatják a sáfrányos basmatirizst, akkor biryanit fõznek. Mindkettõnek nagyon sok variációja létezik, amit különféle chutney-val, raitával, esetleg tojással tálalnak - akárcsak a nasi gorenget. Én most egy hagymás-ananászos raitát adtam mellé, amit chat masalával ízesítettem - de bármilyen joghurtos, fûszeres mártás jó hozzá, ami szépen beleolvad a fûszeres rizsbe és együtt lehet a kettõt kanalazni.
Mondanom sem kell, igazán finom akkor lesz, ha a darabos fûszereket megpirítjuk a zsiradékon, amiket nyugodtan benne is hagyhatunk, Indiában sem pepecselnek vele, így szokás. És bár a fûszerek egy finom garam masalát adnak (amibe most direkt nem is tettem római köményt), akkor se tegyünk bele készen vásárolt poralakút, így lesz jobb! Az illóolajokkal teli fûszerek ilyenkor télen belülrõl is melegítik testünket.
Más zöldséget is vehetünk, a répa és a borsó talán a két legjobban elterjedt, de kísérletezzünk bátran, akár karfiollal, brokkolival, vagy zöldbabbal!
Zöldséges pulao hagymás raitával
A pulaohoz
1,5 ek ghee vagy növényi olaj
1 fej hagyma (közepes)
2 gerezd fokhagyma
200 g basmati vagy jázminrizs (mindenképp hosszúszemû)
Fûszerek (lágy garam masala)
6 szem szegfûszeg
3 cm-nyi fahéj
8-10 szem zöld kardamom magja
1 cm gyömbér
1 db babérlevél
1 db chili vagy kb. ? mk. chilipehely
1 db sárgrépa
80 g zöldborsó
1 mk só
Opcionálisan
1 marék mandula
1 marék mazsola
A rizst szokás szerint több mint a dupla adag vízben kevés sóval készre párolom és a végén adom a majdnem kész pulaohoz. Most viszont nyersen tettem hozzá és együtt pároltam készre. Mindkét módszer jó.
Egy lábasban felforrósítom a gheet vagy az olajat és üvegesre pirítom benne a vékony karikára vágott hagymát és a fokhagymát. Hozzáadom a fûszereket, illetve készítek egy lágy garam masalát: a kardamom feltört magját (mozsárban ráverek néhányszor, úgy könnyebb kiszedni a héjából, akkor visszatéve a mozsárba újra megtöröm a magokat), az apróra vágott gyömbért és chilit, a többit pedig egészben. Néhány percig együtt pirítom. Ízlés szerint ekkor lehet beletenni a mandulát és a mazsolát is, ha valaki úgy gondolja - attól egy kicsit édes lesz.
Beleteszem a karikára vágott sárgarépát, 5 perc múlva pedig a borsót is. Beleteszem a rizst, felöntöm dupla mennyiségû vízzel (én alaplével szoktam keverni) és ha forr, elzárom és lefedve puhára párolom.
Ha kész, sózom, ha még szükséges. A tetejére chat masalával ízesített hagymás joghurtot öntök. (Recept következik.)
2 személyre /