Tojásos gévagomba leves

2007-04-17

sponsored links

Hóhahóóó, az ártéri erdõben megjelentek az elsõ sárga gévagombák. Még nagyon kicsik, de zsengék, puhák, lédúsak, isteni tojásos gévagomba leves készíthetõ belõlük.

Ezt a laktató, enyhén savanykás levest kivételesen nem én találtam ki, hanem egy barátnõm. Méghozzá egy olyan barátnõm, akinek a szakácstudománya a csiberopogós megsütésén és a zacskós, fõzés nélkül készíthetõ krémleves forró vízzel való felengedésén kívül a gombás tojás és a rántott leves készítéséig terjed - azt isa csak olyankor fõzi (mármint a rántott levest), ha beteg . Ezt csak azért mondom, hogy látszódjon; nem kell különösebb szakácstudomány ahhoz, hogy valaki alkosson egy egyszerû, de ízletes ételt.


A gévagombáról annyit mondanék el, hogy egy igen jellegzetes, nagy tömegben termõ gombáról van szó amit nagyon könnyû gyûjteni. Nem kell hozzá más mint egy kés és egy kosár. Két hullámban terem, kora tavasszal és nyár végén, kora õsszel is. Én úgy tapasztaltam, hogy az õszi gombák íze nem olyan jó mint a tavasziaké, ezért én csak ilyenkor szedem.

A gombát ügyesen le kell vágni a fatörzsrõl úgy, hogy lehetõleg ne maradjanak benne kéregdarabok. Otthon megmossuk és vékony, fél-egy centis szeletekre vágjuk és jó bõ hideg vízbe beáztatjuk egy órácskára. Leöntjöük róla a fehéressé vált vizet, a gombát leöblítjük és még egyszer beáztatjuk. Egy óra múlva ezt az áztatóvizet is leöntjük, a gombát leöblítjük és elõkészítjük a fõzéshez. Ha rántani akarjuk, akkor hagyjuk szeletben, ha levesnek (vagy "szalontüdõnek", de errõl majd máskor) , akkor keskeny csíkokra vágjuk.

4 személyre kell egy nagy tenyérnyi, áztatott és elõkészített gévagomba, 2 tojás, 3 gerezd fokhagyma, két evõkanál olaj, egy evõkanál liszt, két teáskanál vegeta, egy teáskanál paprika, csipetnyi (ha van, õrölt, de szemes is jó) kömény, egy babérlevél, ízlés szerint alma- vagy borecet, leheletnyi csili és jó sok petrezselyem.

Kicsit nagyobb lábosban mint ami szükséges (a rántásos levesek szeretnek "kifutni", hagyjunk helyet a rántás habjának) felmelegítjük az olajat és amikor forró, rádobjuk a zúzott fokhagymát. Egyet keverünk csak rajta és azonal rászórjuk lisztet. Zsemleszínû rántást készítünk és amikor kész, ráborítjuk az áztatóvízbõl lecsepegtetett, laskára vágott gombát és a fûszereket. Mivel vegetával készül, én ezt a levest sózni nem szoktam, de ez persze ízlés kérdése. Néhány vékony szeletke csípõs paprika is jót tesz neki. Nem kell csípõsnek lennie, de valamiért jobb az íze ha megmutatunk neki egy leheletnyi csípõset. Átkeverjük, a lángot minimumra vesszük, felöntjük egy liter vízzel és leülünk blogot írni. Már persze csak akkor, ha megfogadtuk a tanácsomat és jó nagy lábosban készítettük fel, amibõl nem tud kifutni. 20 percig fõ a gombaleves, ha kész, felütjük a két tojást, villával felverjük és lassan a forró levesbe csurgatjuk. Elzárjuk a lángot és lefedjük, hagyjuk pihenni egy negyed órát, ez alatt a tojás megszilárdul.
Tálalás elõtt ízlés szerint almaecettel ízesítjük és jó bõven megszórjuk apróra vágott petrezselyemmel.


Folytats a blogon ... brunnhildekonyhaja.freeblog.hu/archiv...

sponsored links

Keres?s