Tahini és humusz

2010-03-19

sponsored links

Ciprusban ettem elõször humuszt. Bevallom elsõ kostolásra nem ízlett. Nem hasonlított semmire amit idáig ettem. Párom nagyon szereti, Izraelben nagyon sokat evett belõle (megismerkedésünk elõtt ott dolgozott 5 évet). Aztán lassan-lassan megszerettem én is.

De lássuk csak mibõl is van: csicseriborsó pürébõl(azidáig errõl sem hallottam), tahiniszószból, ami egy szimpla pasztorizált szezámmag(ettõl van az a furcs, fanyar íze), fokhagymából,citromlébõl és olivaolajból. Vannak akik pirospaprikával is megszorják. Ezt mi pitával ettük, az arab kenyérrel, amit ugyszintén ottan ettem elõször. Arabkenyeret itthon mi is készítettübk egy alkalommal. Pontosabban õ készítette. Kellett hozzá liszt, só és annyi víz amennyitõl nyujtható állaga lesz. Vékonyra kiserítette és a kályha sütõlapján megsütötte õket (ez mind Kálnokon volt, a nagymamámnál), idehaza még nem próbáltam.

Egy hete kaptunk sima tahinit. A testvéréék küldték Ciprusból. Nagyon megörvendtem neki, mert így készíthettem humuszt. Másnap elsétáltam a központi bióboltba, amit kb egy fél éve nyithattak meg, hála istennek, és vettem egy fél kiló csicseriborsot.

Ennek csak a felét használtam fel. Este beáztattam, kb 14 órát ázott, majd fél óra alatt megfõztem. Az áztatás nagyon fontos lépés, mert annélkül órákba telik amíg megfõ (tapasztalatból mondom) és nem is lesz olyan finom. Mikor megfött a vízében hagytam kihûlni (nem kell leönteni a vízet mert akkor kiszáradnak a borsocskák), aztán pedig kétszer leöröltem sima húsörlövel. Aztán átraktam a robotgépbe és hozzáadtam a fenntebb leírt hozzávalokat(ennyi mennyiséghez kb 2-3 evõkanál tiszta tahini kell). Fokhagymából a por a legjobb, de mivel olyat nem találtam, jó volt a granulált is. Jól összedolgoztam az egészet és mehetett is be a hütõbe.
Az üzleti humusz sokkal krémesebb, az enyém egy kicsit darabos volt, de elfogyott. :D

Pár óra múlva ezeket a szendvicskéket készítettem belõlük. Lehet simán is enni, de nekem akkor kedvem volt valami dekorativ reggelit készíteni (ritkán fordul elõ az ilyesmi velem).
Megkentem a kenyereket humusszal, fött tojással, ecetes pirospaprikával(gogossal,nem tudom a magyar megfelelõjét) és friss petrezselyemlevéllel díszítettem.
A tahinit is ki lehet simán keverni: víz, fokhagymapor, citromlé, só. De így éve nagyon keserû. Ilyet sokat csinált a ciprusi fõnököm, innen tudom, hogyan kell kikavarni, és a kebabokhoz szolgáltuk fel. Nekem ez nem ízlik.
Aki még nem evett ilyesmit az ne próbálja ki, mert megtörténhet hogy nem fog ízleni. Elõször essen túl egy kostoláson és ha ízlik akkor készítse csak el.

Folytats a blogon ... izakonyha.blogspot.com/2010/03/tahini...

sponsored links

Keres?s