Szentesi Pince - teszt
sponsored links
Fehér cuvée-k a Szentesi Pincétõl
Mivel a karácsonyi készülõdéshezRizling Öcsi olyan jól bevált, ezért Szilveszter elõtt is Szentesi-bort bontottam - mindjárt kettõt is. Mert ugye, ha ugyanabból az évjáratból egy pincének van egy "A" és egy "B" nevû cuvée-je is, akkor igencsak adja magát az eredeti ötlet, hogy kibontsuk mind a kettõt, és meg is kóstoljuk õket szépen egymás mellett. Érdekes, hogy a majdnem egyezõ fajtaösszetétel ellenére mennyire különbözõek ezek a borok, miközben persze egy másik szinten hasonlítanak is egymásra rendesen. Hogy mennyire és mennyire nem, arról a hajtás után olvashatnak.
Szentesi Pince Nadapi "A" Cuvée 2008
Összesen 1000 liter készült belõle. Zengõbõl van benne a legtöbb, aztán zöldveltelini, kevés rajnai rizling és ezerjó alkotják. Hét és fél gramm cukor melett 6,4 gramm sava van, így száraznak számít. Természetesen kapható aKézmûves Borok Házában, illetve Kovács Antalnál, mindkét helyen 1790 Ft-ért.
Közepesen intenzív, markánsan köves illattal mutatkozik be, gyümölcsössége nagyon tisztán friss, fehér húsú õszibarackra emlékeztet. Közepes testû, kóstolva intenzív, áradóan mégis frissítõen gyümölcsös. Zamatában érett grépfrútot, hófehér, szinte éretlen banánt és jó adag izgalmas sósságot fedezhetünk fel. Bontás után most is ott volt benne az a nekem kicsit túl markáns fásság, amit a Kézmûves Borok bemutatóján is éreztem. Másnapra viszont szépen belesimult a borba, egy kis kellemes krémesség, a korty közepén érezhetõ édeskés hízelgés maradt csak belõle. Savai szép ívet rajzolnak, lecsengésében izgalmasan viaskodik a sósság a gazdag gyümölcsösséggel. Újra és újra kortyolni kell belõle, hogy lássuk éppen melyik kerekedik felül. Jóívású szép bor, valahol öt és hat pont között.
Szentesi Pince Nadapi "B" Cuvée 2008
Összesen 500 liter készült belõle. Ebben a házasításban is zengõbõl van a legtöbb, arányaiban több benne a zöldveltelini, végül egy kevés rajnai rizling került még bele. 6,8 gramm cukor melett 6,2 gramm sava van, így száraznak számít. Õ is a Kézmûves Borok Házában, illetve Kovács Antalnál kapható, mindkét helyen 2600 Ft-ért.
Beleszagolva igazán intenzív, sûrû köves illat árad a pohárból, ami egyszerre elegáns és összetett, ugyanakkor érdekes módon nem mondható hûvösnek. Nem hízelgõ, nem szokványos, mégis van benne valami vonzó melegség. Kóstolva ezek után egyáltalán nem meglepõ, hogy intenzíven sós, fûszeres, pont olyan, amilyennek az illat után várja az ember. Egyszerre több ponton tölti a be szájat: cikázik, vibrál, savai nagyon élnek, de egyáltalán nem bántanak. Minden bizonnyal segít ebben a maradékcukor is, ami egyébként alig érezhetõ. Azt, hogy ez majdnem hét gramm, kevesen mondanák meg. Íze sem könnyen írható le: talán a frissítõ citrusos és a mélyen sós, sziklás a legjobb közelítés. Utóízében a fokozatosan erõsödõ kesernye dominál, de jólesõn, újabb kortyra ösztönzõn. Legjobb pillanataiban eléri a hét pontot is, összességében inkább erõs hat pontot adok neki.
Végül, ha már Karácsony után Szilveszter is nekem jutott, hadd kérdezzem meg a Kedves Olvasót: bírt-e még inni Karácsony után és mit tervez borilag az év utolsó napjára?
innen van: http://alkoholista.blog.hu/2009/12/31/eljutni_a_tol_b_ig#more1634002