Pálos Miklós teszt

2010-01-04

sponsored links

 

Szekszárdi Bormûhely

Pálos Miklóst, azaz a szekszárdi Bormûhelyt ezen a blogon alföldi merlot fedezte fel, még 2008-ban írt róla, illetve akkor még róluk. Azóta Halmosi Áron nélkül készülnek már a borok. Az áprilisi kézmûvesbor-kóstolóra úgy érkeztem meg, hogy a Bormûhelyre kíváncsi vagyok, és sikerült is alaposan végiginnom ott a sort. Többször is. Tulajdonképpen már akkor megírhattam volna ezt a cikkemet

Azóta jártunk a pincében, végiglátogattuk az ültetvényeket, végigittuk a teljes sort többször is. Utolsó találkozásunk különösen jól sikerült; bizonyíthattam a tételt: az alkoholista is ember. Néha kicsit kevesebb is annál: az ivászat utolsó három órájára már nem emlékszem, ilyenkor jól jönnek a barátok, akik utána megmutatják fényképeken, mennyire jól voltam. De félre az önéletrajzi elemekkel, elsõsorban a borok miatt került a Bormûhely kiemelésre a 2009-es borélményeim közül.

Miklós közel 20 hektárral rendelkezik, ebbõl 16 terem is már. Az ültetvények között vannak kifejezetten régi telepítésûek is (például ez a kadarka terület is), összesen 100 000 palack bor készül a pincében. A terület legnagyobb részén kékfrankos terem, mellette zweigelt, cabernet franc, kadarka és merlot van. Szõlõt is vásárol Miklós - saját shiraz területtel még nem rendelkezik, ebbõl a fajtából szûrt borral már igen. A cikk írásához fel is bontottam egy palackkal belõle (teljes nevén: Rokka Shiraz 2008), és alapvetõen olyan volt, mint a Rokka-sorozat többi tagja. Nevezetesen könnyed, nem a koncentráltságról szóló tétel. Illatában rengeteg gyümölcs, még több fûszer, kóstolva kicsit vékony, alapvetõen a gyümölcsökrõl szóló bor. Ha a végén nem billentette volna el a kortyot egy kesernye, akár öt pontra és best-buy matricára is érdemes lett volna (pinceáron 1800 forint a bor); így négy ponttal kell beérnie. Másnapra megszépült, amúgy, a keserûség eltûnt belõle, a fûszeresség megmaradt ? de bort jellemzõen nem másnap iszunk. (A teljes igazsághoz hozzátartozik, hogy szívem szerint ezt a bort még pihentettem volna, és egy 2009-es Campust bontottam volna. Azonban immár nem újbornak készül ez a házasítás, ami idén merlotból és zweigeltbõl fog állni, így még palackozás elõtt áll a bor. De Miklós idei tervei közt szerepel egy kifejezetten újbor piacra dobása is.)

Amennyire a jól ihatóságról, a könnyedségrõl szólnak a szépen megkomponált, kicsit újvilágira hangolt Rokka tételek, olyannyira a koncentráltságot, a szekszárdiasságot mutatják a magasabbra pozícionált borok. A De facto kékfrankos válogatás 2006-os és 2007-es palackja is tetszett, utóbbi talán jobban is. Hamarosan (ez Miklósnál egy nehezen értelmezhetõ szó, vártam én már rá másfél órát, miután hamarosant mondott), talán húsvétkor piacon lesz ennek a bornak dûlõkre bontott változata. Három területrõl 333-333 palack kerül majd fadobozba, kísérletezõ kedvûek akár házasíthatják is õket, hátha jobb lesz a végeredmény, mint a Bormûhelyé. A többször megemlített, eredetileg ez év karácsonyára várt 2007-es Eposz, azaz ez esetben acabernet franc lassan letöltésre kerül, talán idén a Várban már nem csak pult alól lehet kóstolni. Az eposzi jelzõt minden évben a legszebb tétel fogja megkapni Miklóstól, úgy néz ki, hogy 2008-ban egy kékfrankos, 2009-ben pedig a kadarka érdemesül e címre.

A magam részérõl kíváncsian várom õket.

forrásom a http://alkoholista.blog.hu/2010/01/04/2009_felfedezettjei_ii

Megosztom Facebookon! Megosztom iWiWen! Megosztom Twitteren! Megosztom Google Buzzon! Megosztom Google Readeren! Megosztom Tumblren!


Folytats a blogon ... borteszt.blog.hu/2010/01/04/palos_mik...

sponsored links

Keres?s