Krumplis tészta, slambuc, tájékozatlanság.
sponsored links
Ezt még nem lenne szabad, de kikívánkozik. A helyzet az ugyanis, hogy keveset tudok a krumplis tészta különbözõ változatairól, hiába, ez van, ha az ember városlakóként nõ fel.
Krumplis tészta - ez nekem ugyanolyan abszurd hangzású, mint az, hogy halas hús. De krumplis tészta mégis van, halas hús meg tudomásom szerint nincs. Most leírom mindkettõnek az alapreceptjét, meg bemásolok egy fórumleletet, és ahogy mûvelõdöm a témában, egészítem kifele a történetet. Szóljon rám bárki, ha butaságot írok.
Alap - menzai - krumplis tészta, elnézést kérek mindenkitõl: pörköltalappal indul (szalonnából zsír, hagyma bele, paprika bele), innen a szokásos módon kettõ az irány:
1) Kis kockákra vágott nyers krumplit megpirítgat a konyhásnéni a pörköltalapban, vizet önt hozzá, fõzögeti majdnem készre, lebbencsszerû tésztát ad hozzá, készre fõzi (krumpli kicsit inkább szétfõ a végére). Sózza, borsozza, ezt nem is mondom.
2) Fõtt krumplit beletör a konyhásnéni a pörköltalapba, hozzáadja a megfõtt lebbencsszerû tésztát, összekutyulja. Sózza stb.
A halas hús ezzel szemben így készül(hetne): wokban kevés olívaolajon dobva-rázva megpirítjuk a másfél centis kockákra vágott csirkemellet, hozzáadjuk a hasonló méretûre vágott lazacot, egyszer átforgatjuk, tányérra borítjuk, citromos olívaolajjal finoman meglocsoljuk és pirított magvakkal (kesudió, fenyõmag, földimogyoró) megszórjuk.
Jelen pillanatban két dolog tölt el csodálattal: az erkölcsi törvény bennem, és az, hogy a két köretjellegû nyersanyag kombinációja fõétel-szerû eredményt ad, míg a két fõételjellegû nyersanyag kombinációja elõétel-szerût.
Melléklet: idemásolom Maylee receptjét az Index fórumainak mélyérõl.
A bográcsban a füstölt vagy fehérszalonnát 10-15 dkg,+ egy evõkanál zsír (felkockázva)kiolvasztjuk és bennehagyjuk a zsírban amibe beletesszük a felkockázott krumplit. (újburgonya nem jó). Ebben a zsírban sütjük ameddig kicsit kifehéredik.Ezek után tesszük bele a borsot (elég sokat) és a sót (vigyázva),majd felengedjük annyi vízzel,hogy ellepje.Amikor a krumpli majdnem megfõtt belerakjuk a slambuc tésztát.Általában tésztából annyi marokkal kell belerakni ahány fõre csináljuk, krumpliból kevesebb.Vigyázzunk,hogy a tészta annyi vizet kapjon,amennyit fel tud szívni,ezért ha kell öntsünk hozzá egy keveset és a sóját is állítsuk be.Addig fõzzük amig a tészta is megfõtt és a lé is elfõtt. Na ezek után kezdõdik a "neheze".
Csináljunk gyengébb tüzet vagy erõteljes parázst.Az egyik kezünkkel a bogrács fülét megfogva kissé megdöntjük elõre mintha ki akarnánk önteni,így elérjük hogy a bogrács oldlára is jut a tésztából.Ebben a tartásban kell a tûz fõlé helyezni a bográcsot és addig ott tartani ameddig sercegni kezd. Ez jelenti,hogy mivel elég zsírt tartalmaz az étel így pirul sül a tészta .A tûz fölött kb 1 percig tartsuk utána mindíg pörgessük meg nehogy leégjen.Vannak akik a megpirult részt minden pörgetés után összekeverik a többivel így érik el hogy minden része egyforma lesz.A pörgetés: ebbõl a megdöntött állásból felfele és magunkfelé kell rántani a bogrács fülét,hogy a sült rész kerüljön felülre a bográcsban. A 10-15 pörgetés után már össze kell állni a tésztának egy egésszé ami szépen forog és nem ragad.Erre lehet alkalmazni a fentebb leírt felkavarásos módszert.A 40-42 pörgetés után pedig már kész is van ez a nagyon finom alföldi étel,velünk együtt.Akkor jó ha úgy összeállt majdnem mint egy cipó.Elég nehéz fizikai munkával jár nem beszélve a tûz melegérõl és a füstrõl ami borzasztóan kicsípheti a szemünket,de megéri.Én amióta megtanultam ezt a fajtát csak ilyet eszem.
5-10 év alatt el lehet sajátítani.