Kesudiós szójababcsíra chiliolajjal (Tauge goreng)
sponsored links
Néha hétvégenként elmegyünk az egyik ázsiai élelmiszerpiacra és jól feltankoljuk a lepukkant készleteinket. Ilyenkor sok a friss áru, a szállítmány péntek reggel érkezik, és annyit rendelnek, hogy még a tömegnek is kitartson szombat délutánig. Így általában mi is két kosárral távozunk, az egyik tele van az elfekvõ kókusztejjel, rizzsel, üvegtésztával és különbözõ pasztákkal, a másikat meg mindig sikerül friss zöldséggel telepakolni, amit hétvégén meg is fõzök.
A boltot és a mellette lévõ kis kifõzdét egy népes vietnámi család üzemelteti, ami mindig olyan érzést kelt, mintha egy nagyváros Little India-jába csöppentünk volna. (Little Vietnamot még nem láttam, csak azért.) Ez a piciny hely voltaképp az is.
Hihetetlen, hogy fittyet hányva a körülöttük lévõ gazdasági környezetre ez a család fillérekért árulja a portékát. Így szokták meg, hogy sok kis haszonból gyûlik majd a megélhetnivaló, nem kell mindjárt milliomosként kezdeni, mint sok hazai sorstársuknak. Hiába kerestem, az omladozó vityilló mögött nem parkol hatszázas mercédesz, és biztos vagyok benne, hogy biciklivel járják a várost is ? akárcsak az elõdeik otthon, Vietnámban. Ezzel szemben a minõségen semmi kivetnivaló sincs, soha.
A szokásos koriander, citromfû, temérdek zöldcitrom, kókuszdió és fûszeres listán túlmenõen friss okrát és papayát is kaptunk, és hazakísért bennünket egy nagy zacskónyi friss szójababcsíra is: sose tudom, mire szánja, de a férjem nagyon szereti, ezért hiába próbálom a konkrét vacsora felé irányítani (amiben általában nincs szójababcsíra), ha kell, ha nem, kénytelenek vagyunk néhány marékkal venni. (Aztán megtörtént, hogy amikor nem néz oda, vissza szoktam önteni belõle...)
Nem csak a vásárlás miatt járunk ide ? bár kétségtelen, hogy ez mindig egy klassz élmény -, a mellette lévõ, szintén a család által üzemeltetetett kisvendéglõ-szerûben ilyenkor meg is ebédelünk. Szombat délben zsong az egész ház: a környékbeli ázsiai családok is gyerekestõl itt ebédelnek, szinte moccani sem lehet, pedig hatalmas, össznépi asztalokat tolnak össze, sõt jó idõ esetén még az udvar is megtelik. Öröm nézni, hogy már a kétévesek is milyen ügyesen hadonásznak a pálcikákkal és a szülõktõl ellesett, célzott mozdulatokkal gyömöszölik a szájukba, ha véletlenül valami horogra akad...
A választék bõséges, finom és olcsó is. Fogalmam sincs, hogy Ázsián kívül hol lehet még pár euróért egy liternyi levest enni, amiben egy komplett, kívülrõl finoman ropogósra sült kacsamell fekszik a telistele pakolt zöldségek hátán. Ugyanis nagyjából két kedvencemet variálok, egyik egy csirkés pho, a másik egy hihetetlenül finom kacsahúsos leves, a mi vit tiem ? recept már van, most a kifõzdében tanulmányutat is tartottam, hogy mielõbb rekonstruálhassam. Azért belekóstoltam a férjem tavaszi tekercsébe is, õ még nem-nyársakat is evett (ez a neve) és valamilyen sült rizst.
Nos, annyira belakmároztunk, hogy az esti vacsorának fuccs lett, viszont a csírát fel kellett sürgõsen használni. Így lett belõle ez a gyors, könnyû valami, amihez bármilyen húst is belesüthetünk, ha tartalmasabban akarjuk. Most még rizst sem fõztem hozzá, ezután is még pillegtünk rendesen.
Ezt a dolgot egyszerûen, érzésbõl, ízre dobtam össze, de másnap átnéztem a receptjeimet, és döbbenve láttam, hogy az indonéz konyhában valóban létezik egy hasonló étel, a tauge goreng:-)), vagyis sült szójababcsíra.
Úgy látszik, nincs menekvés, kezd a véremmé válni Ázsia konyhája!! :-)
Az alapot egy chiliolaj adta, ami már önmagában is annyira markáns ízû, hogy más ízesítõ szinte nem is kell hozzá - csupa olyan fûszer van benne, amit magam is beletennék az ételbe. Kész üveges olajról vettem anno az összeállítást, így magunk is könnyen összeállíthatunk egy saját verziót. (Egyedül a rákpasztát hagytam ki.) Kevés mogyoróolajban apróra vágott chilit, hagymát és fokhagymát priítottam, majd fûszereket is tettem bele: volt benne koriander, kardamom, csillagánizs és római kömény is. Hûlni hagytam és üvegbe téve felöntöttem még olajjal és állni hagytam egy hétig. Utána már nem kell mogyoróolajat hozzátenni, jó a szója-, vagy esetleg egyéb növényi olaj is ? az viszont fontos, hogy bírja a hõt, ha wokban akarunk vele sütni.
Menetközben is próbálgattam a keveréket, a végén pedig le lehet szûrni, vagy üvegbõl szûrve használni, hadd ázzon még egy ideig.
Kesudiós szójababcsíra chiliolajjal
(Tauge goreng)
1,5 ek fûszeres chiliolaj
1 db salotta
1 gerezd fokhagyma
1 cm gyömbér
2 maroknyi kesudió
3-4 ek csirkealaplé
2 nagy maréknyi szójababcsíra, frissen
kevész szójaszósz (kecap manis, vagy más)
A wokban felhevítem az olajat és beleteszem az apróra vágott hagymát, az összetört fokhagymát és a felvágott gyömbért. Üvegesre pirítom, majd hozzáadom a kesudiót is, de vigyázzunk, nagyon hamar megég. Falapáttal tologatom, keverem egy percig, akkor hozzáöntök pár kanál alaplevet és hagyom, hogy majdnem az egész elsisteregjen alóla. Beledobom a megmosott szójababcsírát, kevés szójaszószt adok hozzá és két lapáttal egy perc alatt összeforgatom.
Sózzuk, ha nem elég sós.
2 személyre /
A fûszeres chiliolajat Cogno is elkészítette.