Elsõ rizottóm? és a következõ(k)?

2009-07-04

sponsored links

Erre a projektre el sem tudom mondani, már milyen régóta készülök?

Tudom, furán hangzik, de Angliában, egy pub-ban ettem életem elsõ igazi rizottóját (ez volt aznap a vegetáriánus kínálat, méghozzá erdei gombás verzióban). Hihetetlen élmény volt, lágy és krémes, köze sem volt az itthoni éttermek nagy részében rizottó címszó alatt futó zöldséggel kevert fõtt rizshez?

Szóval, a rizottó szerelmese lettem? az, hogy én magam is megpróbálkozzam vele, mégis jó ideig váratott magára.
Miért?
Mert azt hittem ez valami bonyolult, idõigényes és fárasztó dolog! Pedig dehogyis az!
Utána olvastam a témának, s az olvasottak és saját tapasztalataim alapján is arra jutottam, hogy a lényeg a jó minõségû és a célnak mindenben megfelelõ hozzávalókon múlik. Az elkészítési mechanizmus ugyanis egészen egyszerû. Minden, legalábbis általam autentikusnak tartott forrás, gyakorlatilag ugyanúgy írta le az elkészítési módot, így mikor közzéteszem az általam megvalósított verziót, nem tudok konkrét forrásra hivatkozni, a recept-tanulmányozás során bennem kialakult kép alapján alkottam?

Ami pedig a hozzávalókat illeti.
Az elsõ és legfontosabb a rizottó rizs. Így itt kivételen feladtam a ?mindent barnarizsbõl csinálok? elvemet. Az íz-, élményhatás kedvéért úgy döntöttem ennyit igazán megengedhetek magamnak? :-)
Vaj ? általában mindenhez biomargarint használok, de ez esetben is kivételt tettem és jó minõségû vajat vettem. Krémességet és utánozhatatlanul lágy ízt kölcsönöz a rizottónak.
Parmezán ? a már jó bevált kiváló minõségû, Lehel piacról származó bio parmezánt használtam.
Alaplé ? a receptek szinte kivétel nélkül húsalaplét javasolnak. Ezzel természetesen vitatkoznom kell! Bár nem én fõztem a zöldségalaplét, de jó minõségû bio ? adalékanyag- és ízfokozómentes ? leveskockát használtam.
Bor ? aranyszabály: olyan borral fõzünk, amilyet meg is innánk! Nem igazán értek a borokhoz, de úgy gondolom, lehet egész jó minõségû száraz fehéreket kapni már relatíve jó áron, s bevallom a rizottó-ebéd elfogyasztása után, jólesett elkortyolgatni egy szolidabb pohárkával is? :-)

S hogy miért érdemes otthon rizottót készíteni?
Természetesen azért, mert naaaagyon finom: krémes, lágy, ízletes, illatos, simogató egyszerre?
Mert ha az ember rábukkan egy jó alapreceptre, az már szinte vég nélkül variálható mindenféle ? húsos és húsmentes ? variációban egyaránt.
Mert szinte minimális munkával éttermi szintû ebédet, vacsit varázsolhatunk, elkápráztatva a családot, barátokat?

Elsõ próbálkozásom az alaprecept elkészítése volt.
Amit wokban roppanósra pirított brokkolival és illatosra pirított mandulával koronáztam meg. És már ekkor tudtam, hogy hamarosan jönni fog a következõ? :-)
Így ma gombás verzió készült.

Rizottó (alaprecept)
Hozzávalók: (3 adaghoz)

(Jó iránytû, ha személyenként 80 gramm rizst és a rizs mennyiségéhez viszonyítva legalább háromszoros mennyiségû alaplét számítunk. Az én eddigi tapasztalataim azonban azt mutatják, hogy a rizs négy- ötszörös folyadékot is simán felvesz.)

2,5 dl rizottó rizs
1 liter zöldségalaplé (2 bio zöldségleveskockából ? Rapunzelt használok)
kevés olaj (pl. bio repce)
kb. 4 dkg ? jó minõségû ? vaj
kevés reszelt bio parmezán
1 kis fej hagyma
1 gerezd fokhagyma
1 dl száraz fehér bor

Elkészítés:
A hagymákat megpucolom, megmosom. A vöröshagymát apró kockákra vágom.
Felforralom a vizet az alaplének, beledobom a leveskockákat, mikor a forrásban lévõ vízben feloldódtak, kis lángra veszem a zöldségleves alatt a gázt. A lényeg az, hogy az alaplét folyamatosan forrón, de ne forrásban tartsam.
Egy nagyobbacska lábasban kevés olajat hevítek, s megpárolom rajta az apróra vágott vöröshagymát. Ezután belenyomom a fokhagymát, átkeverem, s mihelyst megérzem a piruló fokhagyma illatát, a lábasba szórom a rizst. Egy-két percig pirítom a rizst és a hagymákat együtt, majd felöntöm a borral. Megvárom, amíg a bor alkoholtartalma elpárolog és elkezdem merõkanalanként hozzáadni a zöldségelvest.
Mindig csak egy merõkanálnyit adok a rizshez, folyamatosan falapáttal kevergetem, ha beitta az összes alaplét, újabb merõkanálnyit adok hozzá és így tovább. A ?mellette állást? és a kevergetést nem lehet megspórolni, de maximálisan megéri a befektetett energiát! Kb. 20 percet vesz igénybe, amíg a rizs megpuhul.
Amint ez megtörtént, a rizshez adok még egy kevés alaplevet, majd elzárom alatta a lángot. Határozott mozdulatokkal belekeverem a kockákra vágott vajat, a vajtól krémes rizsbe pedig a reszelt parmezánt.
Lefedem és 10 percig pihentetem, majd tálalom. Csak frissen finom!



A fotón látható variáción ? mint már említettem ? roppanósra sütött brokkolirózsákat ültettem a rizottó a tetejére és egy kevés pirított mandulával szórtam meg. Nagyon jó kis kombináció: az enyhe parmezános íz, a harsogóan zöld, zamatos brokkolival és az illatos, ropogós mandulával?


Gombás rizottó
Hozzávalók (2 adaghoz)

Rizottó ? alaprecept:
1,5 dl rizottó rizs
7,5 dl zöldségalaplé (1 ? bio zöldségleveskockából)
kevés olaj (bio repce)
kb. 3 dkg vaj
kevés reszelt parmazán
1 kis fej hagyma
1 kisebb gerezd fokhagyma
kb. ? dl száraz fehér bor

A gombához:
40dkg barna csiperke
kevés olaj (bio repce)
frissen õrölt bors
só (himalaya)

jó sok apróra vágott friss petrezselyem

Elkészítés:
A gombát megtisztítom, megmosom, a kalapokat falatnyi darabokra vágom. Egy lábaskában kevés olajat hevítek, rádobom a gombát, megvárom, míg kiengedi a levét, sózom, borsozom (mehet bele bõven), lefedem és kb. 10 perc alatt készre párolom.
Az alaprecept szerint rizottót készítek.
A vaj és a parmezán hozzáadását követõen a rizottóba keverem a gombát és így hagyom pihenni az ételt arra a bizonyos 10 percre.
A ? meglehetõsen nehezen kivárható ? pihenõ idõ elteltével az apróra vágott harsogóan zöld friss petrezselymet is az ételhez forgatom. Azonnal tálalom.


Folytats a blogon ... cuisineadele.blogspot.com/2009/07/els...

sponsored links

Keres?s