Csirkés paella, Borcsának
sponsored links
Soha nem fõztem még paellát ? mert gondoltam, hogy megvárom, amíg egyszer lesz hozzá megfelelõ serpenyõm ?, de most kifejezetten erre az ételre kaptam felkérést egy kedves barátunktól, amit természetesen nem lehetett visszautasítani. A Szakácsok könyve halas-kagylós receptet közöl, a zöldségek és a hús mennyiségének figyelembevételével ezt igyekeztem alkalmazni a csirkés változatra.
Hozzávalók két személyre:
? 1 kg csirke felsõcomb, amibõl a filézés után 60 dkg hús, 14 dkg zsír és bõr, valamint 26 dkg csont lett
? 7 dl csirke alaplé, esetleg húsleves
? 2 dl száraz fehérbor
? 10 dkg sárgarépa
? 10 dkg paszternák
? 10 dkg csiperkegomba
? 10 dkg vöröshagyma
? 2 dkg füstölt házikolbász
? 1 gerezd fokhagyma
? 2 kis paradicsom
? 1 babérlevél
? 2 szál friss kakukkfû
? 1 teáskanál sáfrányos szeklice
? 1 teáskanál õrölt pirospaprika
? 25 dkg rizottó rizs (én a DESPAR sorozatból a Riso Arborio elnevezésût használtam)
? 2 szál újhagyma
? 10 nagyobb friss spenótlevél
? 1 citrom
Az alapanyagok elõkészítése:
A combokat gondosan filézzük ki, lehetõleg úgy, hogy minél több színhús maradjon. A húst vágjuk fel hosszúkás szeletekre. A bõrt süssük ki zsírjára, a zsírt tegyük félre, a töpörtyût pedig egy kis sóval el lehet nassolni vacsora elõtt. A csontokat esetleg felhasználhatjuk az alapléhez. A kolbászt karikázzuk fel.
A zöldségeket tisztítsuk meg (a megadott mennyiségek már a konyhakész állapotra vonatkoznak), a gombát negyedeljük, a répát és a paszternákot vágjuk vékony csíkokra. A vöröshagymát kockázzuk fel. Az újhagymát vágjuk három-négycentis darabokra, a spenótot tépkedjük apróra. A fokhagymát vágjuk apróra.
A paella elkészítése:
1. Ha van paellaserpenyõnk, akkor természetesen azt használjuk, ennek hiányában vegyünk elõ egy széles serpenyõt, esetleg wokot. Három-négy evõkanál zsiradékon, közepes lángon pirítsuk meg a hagymát, majd szûrjük le, és tegyük félre.
2. Forrósítsuk fel teljesen a serpenyõt, és egy kevés zsiradékon pirítsuk meg a hússzeleteket. Ha nagyobb mennyiséget készítünk, akkor inkább osszuk több adagra a húst, mert fontos, hogy piruljon, és ne fõjön a saját levében. A húst nem kell készre sütni, a lényeg hogy egy kis színt kapjon, sózzuk, borsozzuk, és már mehet is félre.
3. A következõ lépésben egy kevés zsiradékon pirítsuk meg a zöldségeket is, és szintén tegyük félre. Mire ezzel végeztünk, a serpenyõnk alján már megvastagodott az odakapott réteg, amit most közepes lángon oldjunk fel két deci fehérborral. Egy fakanállal igyekezzünk felkaparni a serpenyõ aljáról mindent, ami odaragadt. Dobjuk az edénybe a babérlevelet és szórjuk meg a sáfrányos szeklicével. Ha egy kicsit forrt, mehet bele a hús, a hagyma, a zöldségek, a kolbászkarikák, majd egy-két keverés után az õrölt paprika, a fokhagyma, a kakukkfû és a negyedelt paradicsomok.
4. Vegyük le a lángot minimumra, egyengessük el a serpenyõbe tett hozzávalókat, majd szórjuk rá egyenletesen a rizst. Öntsük fel az alaplével, ha kell, itt-ott nyomkodjuk bele fakanállal a rizst, hogy a folyadék ellepje, majd lassan fõzzük körülbelül húsz percig, illetve amíg a rizs meg nem puhul. Keverni nem kell, de egyszer-egyszer azért rázogassuk meg a serpenyõt.
5. Félidõben szórjuk rá az újhagymát, a legvégén pedig a spenótot. A paellaserpenyõt akár az asztalra is tehetjük, hogy mindenki maga szedjen a tányérjára, de tálaljuk adagonként, citromszeletekkel.