BROKKOLI
sponsored links
Ma végre elültettem kertem névadóját, a brokkolit. A brokkoli a keresztesvirágúakhoz tartozik a karfiol közeli rokona. Egyéves növény, az a rész, amit fogyasztunk a virága bimbós állapotban, sötétzöld színû. A brokkolit akkor kezdjük szedni, amikor a rózsa már kifejlõdött, de a bimbók még zártak, tömörek. Ha nagyon meleg van, a brokkoli gyorsan kinyílik, ami után fogyaszthatatlanná válik. A fõ brokkolirózsa levágása után a levelek hónaljából újabb, kisebb rózsák fejlõdnek.
Származási helye:
A Földközi-tenger vidékérõl származik. Franciaországban, Olaszországban már régen fogyasztják, és Angliában is megbecsült, mindennapos zöldségféle.
Magról vetjük az optimális hõmérséklet a brokkoli számára a 13 °C. A napfényre nem olyan érzékeny, mint a karfiol. Tápanyagban gazdag, jó szerkezetû talajon kell termeszteni, elsõsorban nitrogént igényel különösen a fõrózsa eltávolítása után, hogy bõségesen hozzon oldalrózsákat. Õsszel mélyen kell felásni és frissen trágyázni a talajt. A fényigénye nagy, árnyékban felnyurgul, a virágzata apró és laza marad. Csak rendszeres öntözés mellett lehet termeszteni. A korai fajtákat palántáról, a kései fajtákat helyrevetés útján szaporítjuk. A legkorábbi ültetés március vége - április eleje. Ezt követõen a kései (hosszú tenyészidejû) fajtákat egészen augusztus elejéig vethetjük. A rövidebb tenyészidejû, kisebb lombú fajtákat valamivel sûrûbbre, 50-60 cm-es sortávolság mellett 40 cm-es tõtávolságra helyezzük el. A rövid tenyészidejû fajták a vetést követõ második hónapban, a hosszú tenyészidejûek a harmadik hónapban kezdenek teremni. Különösebb ápolást a gyomlálás, a kapálás és az öntözésen kívül nem igényel. Fontos hogy a vetésforgót alkalmazzuk, ugyanahoz a családhoz tartozó növényt nem lehet ugyanazon a darab földön, évrõl évre termeszteni. A kártevõk (dús lombozatát elõszeretettel csipkézik ki a káposztalepke hernyói és megtámadják a levéltetvek is) elszaporodnak és a növények is ?kiürítik? a talaj ásványi anyag készletét. A brokkoli családjához tartozik többekközött a kelbimbó, káposzta, karalábé, fehérrépa, karfiol.
Táplálkozás élettani hatásai:
A brokkoli nagyon értékes zöldségféle. Vitaminokban - különösen karotinban és C-vitaminban - gazdag. Sok értékes ásványi anyagot és emészthetõ rostokat is tartalmaz. Az érzékenyebb gyomrúak is fogyaszthatják, mert a többi káposztafélénél könnyebben emészthetõ. A világ egyik legegészségesebb itala a brokkoli, répa, alma 1:1 arányú préselt leve.
Felhasználása:
A brokkoli az egyik legfinomabb zöldségféle. Nemcsak a rózsája és a mellékrózsái, hanem a szár egy része is fogyasztható, sõt a leveleit is fel lehet használni, ezekbõl a kelkáposztára emlékeztetõ ízû fõzelék készülhet. Kiválóan fagyasztható, eredeti külsejének és bel tartalmának megõrzésével (3-4 percnyi elõfõzés, blansírozás után). Én legjobban a krémlevest szeretem, de nagyon finom nyersen, joghurtba mártogatva is.