Az ?álegészséges? élelmiszerekrõl

2009-10-23

sponsored links

Mikor olyan ?egészséges és jótékony hatású? élelmiszerek fogyasztására ösztönöznek a minket körülvevõ elektronikus és nyomtatott médiumok, melyek összetevõit áttanulmánozva úgy érzem, a hajszálaimat tépném ki egyenként. Továbbá puffogok, hogy ?és ezt mégis hogy lehet??, ?hogyan engedhetik az erre hivatott hatóságok, ajánlhatják dietetikusok??, ?hogyan lehet ilyen kontextusban, indokokkal eladásra kínálni termékeket??, ?ráadásul a mûanyag drágább, mint a kizárólag természetes összetevõkbõl álló vagy a bio!? ? egyre többször jön a családomtól, Anyutól a válasz: ?ne csak nekem mondd! Miért nem írod meg a blogban??
A fõzés ? egyéb teendõk feltorlódása miatt ? jelenleg sajnos minimálprogramon mûködik nálam (jól bevált, gyorsan elkészíthetõ ételeket készítek), így azt gondoltam, receptek helyett most a gondolataimat osztom meg Veletek!

Arra a veszélyre gondolok, amit az általam ?álegészséges?-nek nevezett élelmiszerek fogyasztására való ösztönzés jelent. Szerintem ez sokkal alattomosabb, s valóban nagyobb veszélyt rejt, mint amikor egy adott reklám arról szól, hogy vegyél chips-et, csokit, levesport?
Mert ebben az esetben ezeket a termékeket úgy állítják be, mint az egészséges táplálkozás nélkülözhetetlen elemeit ? sokszor e felkiáltással a gyermeküket helyesen táplálni kívánó szülõket veszik célba! ? így akinek ez fontos, azonban kevésbé tudatos, azaz nem olvassa el figyelmesen a címkét, néz utána kicsit alaposabban, mi is van az adott termékben, gondolkodás nélkül megveszi, abban a megnyugtató hitben, hogy jót tett mind saját magának, mind pedig a családjának.

Nem is tudom, hol kezdjem? Talán annál a bizonyos joghurtnál, amelyik garantáltan hozzájárul a jó emésztéshez és közérzethez. Még a natúr változat is tartalmaz hozzáadott tejport például. A gyümölcsös variáns kb. 15 féle összetevõbõl áll, köztük finomított cukor, színezék és aroma.
Elõbb említett cég másik terméke, ami kiveri nálam a biztosítékot, kimondottan gyerekeknek készül, mondván kalciumot tartalmaz, mely fontos a megfelelõ csontképzõdéshez és ezt az információt, a termék fogyasztására ösztönzõ felhívást egy idõszakban, hazánk elismert gyermekorvosa közvetítette felénk a képernyõn keresztül. Nos, a Tudatos Vásárlók Egyesülete által a gyümölcsjoghurtok körében végzett, több szempontot figyelembe vevõ, rendkívül körültekintõ és alapos felmérésben a 15 vizsgált termék közül a legutolsó (!) helyen végzett. (A felmérésrõl részletek itt: http://tudatosvasarlo.hu/cikkek/1064?page=1) Idézet a kutatás szövegébõl: ?Akár a legtöbb vásárló, mi is gyümölcsjoghurtnak gondoltuk a Danone Kft. gyerekeknek szánt termékét, a Danoninót. Ennek gyümölcstartalma 6,15%, de nem joghurtból készül, hanem fõként túróból, tejszínbõl és eperkészítménybõl áll.? Érdemes áttanulmányozni az összetevõket!
Hogyan kerüljük el? Nem feltétlenül kell megvenni a sokszor borsos árú bio gyümölcsjoghurtot! Natúr joghurt (ennek az összetevõit sem árt már áttanulmányozni sajnos) és egy kis darabolt, friss gyümölcs vagy közönséges natúr joghurt egy kis házi lekvárral elkeverve, egy-két perc az egész, finom és olcsóbb, mint a mûanyag!

Bevallom, a gyermekeket megcélzó, szülõket manipuláló felhívások és hirdetések, különösen érzékenyen érintenek.
Adjál a gyerekednek egy bizonyos fajta cukrot, illetõleg gumicukrot, mert gyümölcslét és vitaminokat tartalmaz! Ez már józan ésszel belegondolva is butaság, aztán mikor végre a kezeim közé került a zacskó, a címkére pillantva azt éreztem, az azon szereplõ felsorolás egy komplett kémia-dolgozat témája lehetne.
Uzsonázzon a gyerek tejszeletet, ill. adott cég más termékeit, mert tejet, mézet, stb tartalmaz. Hát? nyomokban biztosan tartalmaz, a porok, a cukor és az aromák mellett.
Legújabb kedvencem a ?minden gyerek tehetséges valamiben, ezért tápláló finomságokat érdemel??. Micsodaaaa??!! Ezek szerint az a gyerek, aki nem villantja meg tehetségességét már olyan 4-5 éves korában, ne is egyen, tápláló és finom ételt pedig fõleg ne? De tegyük fel, hogy gyermekünk tehetséges, nos ebben az esetben, ha már eszik, akkor az mindenképpen bõ olajban sült panírozott halrúd legyen!
Hogyan kerüljük el? Úgy gondolom, finom és tápláló tízórai vagy uzsonna lehet mindenekelõtt a friss gyümölcs, a változatosság kedvéért egy kisebb adag színes gyümölcssaláta pár csepp citromlével és mézzel, néhány szem olajos mag vagy aszalt gyümölcs, gyümölcsjoghurt (ld. fent), házi készítésû (reform) süti vagy keksz?

No, de a nap talán legfontosabb étkezésérõl még szót sem ejtettünk!
A reggeli igazán nem jelenthet gondot: 4 szem keksz és már ki is váltottuk! Lendületben leszünk egészen délig!
Ha ?klasszikusabb? reggelire vágyunk, ehetünk gabonapelyhet, mely finoman vigyáz a vonalainkra, a szépséghibája mindössze annyi, hogy a köztudottan tápláló teljes kiõrlésû gabona mellett pl. invert cukorszirupot és még kb. 10-15 összetevõt tartalmaz.
Hogyan kerüljük el? Mikor az utolsóként említett gabonapehely árát megláttam, leesett az állam, 6-700 ft között mozog a 375 grammos doboz, a dm-ben 899 ft-ért veszem a 750 grammos bio müzlit (gabonapelyheket, 50 %-ban aszalt gyümölcsöt és mogyorót tartalmaz, ellenõrzött ökológiai gazdálkodásból, semmi mást). De a müzlimet sokszor itthon én magam keverem, a variációk száma végtelen és még olcsóbb is. Persze reggelizni ezerféle dolgot lehet, pici odafigyelés és tudatosság, s nem E-számok tömkellegével a pocakunkban kezdjük a napot!

Ha pedig megszomjaztunk, ihatunk gyümölcsös üdítõitalt, "gyümölcslét" mely sokszor ?multivitamin? névre hallgat, jó esetben csak annyi vele a gond, hogy gyümölcslé-sûrítménybõl készült, rosszabb esetben hozzáadott cukrot, aromát és színezéket is tartalmaz.
Hogyan kerüljük el? Mi sem egyszerûbb! Víz, friss gyümölcslé, zöld-vagy gyümölcstea natúran, pici citrommal vagy mézzel. Nagy kedvencem, a házi limonádé: 1 literes adaghoz kicsavarok egy egész narancs és egy citrom levét, elkeverem kevés mézzel, felöntöm szénsavmentes ásványvízzel. Mennyei!

Mindennapi kenyerünk. A fehérlisztes, állományjavítóval felturbózott kenyér egészségtelen, ezt tudjuk. No de nem egy termék esetében látom, a csomagoláson a következõ felirat szerepel: ?natur, bio?, elolvasom az összetevõket, szám szerint kb. 10-12-õt és azoknak legalább a fele olyan, amiknek semmi keresnivalójuk sincsen egy kenyérben?
Hogyan kerüljük el? A teljes kiõrlésû, (valódi) bio kenyerek valóban sokkalta többe kerülnek a fehérlisztes felturbózott változatoknál. Én azt gondolom, mégis megéri beruházni, hiszen sokkal tovább frissek maradnak, így az utolsó morzsáig elfogynak és sokkal kisebb mennyiség is elég belõlük, hiszen sokkal jobban laktatnak. A másik lehetõség a házi kenyérsütés, igazán nem ördöngösség - vannak egészen egyszerûen és gyorsan elkészíthetõ variánsok - és pénztárcakímélõ megoldás.

Nos, hosszan lehetne még sorolni a példákat, kicsit jobban górcsõ alá venni a light gyümölcsjoghurtot, az édesítõvel telenyomott üdítõitalokat, az update-borzalmat.
Én most a ?kedvenceimet? soroltam fel. Igyekeztem mindegyik kiváltására idõ-, energia-, és pénztárcakímélõ alternatívákat adni. Persze ott vannak a natur-, bio-termékek, amik szerencsére egyre szélesebb körben hozzáférhetõk, és az összes fellelhetõ élelmiszertípusra egészséges, környezetkímélõ alternatívát kínálnak, beszerzésük azonban egy ?hagyományos, hipermarketes? bevásárláshoz képest több idõt és energiát vesz igénybe és sokszor költségesebb is, tudom. Ezért a legtöbb esetben szándékosan nem azokat vagy nem csak azokat ajánlottam.

A konklúzió pedig megintcsak a címkeolvasás fontosságának hangsúlyozása, az odafigyelés, a tudatosság, s mindenekelõtt a józan ész!

(A kép forrása: www.mnsza.hu)

Folytats a blogon ... cuisineadele.blogspot.com/2009/10/az-...

sponsored links

Keres?s