Amarilisz, amaryllis
sponsored links
Már csak pár nap van hátra a télbõl, a kertbe még nem tudunk kimenni, de a lakásba máris behozhatjuk a tavaszt. Színekre vágyunk, valamire, ami már a tavaszt idézi, hogy vidámabbá tegyük lakásunkat, és gyönyörködhessünk egy mesés és nemes virágban. Most érdemes az amarillisz virágra több idõt fordítanunk.
Hippeastrum
Aki még nem ismeri, az amarillisz egy hagymás növény, a becsületes neve Hippeastrum, a botanikusok és a hivatásos kertészek ezt a nevet használják. Hosszú kb.: 60-70 cm hosszú keskeny levelei vannak, virága (általában 3-4) tölcsér alakú, a hagymából felnyúló hengeres zöld virágszáron helyezkedik el. Mexikó, Peru és Brazília meleg éghajlatú tájairól származik, a fagyokat a szabadban nem viseli el, szobanövény, annak ellenére, hogy a nyarat a szabadban töltheti.
Virágoztatás
Az elsárgult, leszáradt levelektõl tisztítsuk meg a hagymát, a túlságosan hosszúra nõtt gyökereket kurtítsuk meg, és úgy tegyük a földbe (tõzeges B típusú virágföldbe), hogy a hagyma fele a talaj felszíne felett legyen. A földet csak egyszer ültetéskor öntözzük meg és a cserepet tegyük meleg, sötét helyre, ahol a hagyma élettevékenysége megindul. A bimbóképzõdéshez sötét, 15-17 °C és kb. 6-8 hét szükséges. Ha a virágszár megjelent és 15-20 centiméterre megnyúlt, kezdjük az öntözést, hetenként egyszer tápoldattal is. Ekkor a növényt helyezzük világos, de nem túl meleg helyre. A fény kizárásával gyorsabban nõ a virágszár, papírból készített süveget helyezünk a hagyma köré így a virágok 60-80 cm magasságban fognak megjelenni. Ezt a takarást én idén nem csináltam, és az öntözést is hamarabb kezdtem el, ezért rövid a bimbó-szár és tobzódnak a levelek.
Szaporítás
Egyes országokban az amarillisz klubok vannak ahol e szép virágok nemesítésével foglalkoznak. Mi is kipróbálhatjuk, ha a virágok portokját éles körömollóval levágjuk, csipesszel megfogjuk, és egy másik virágának bibéjére juttatjuk, ekkor a megtermékenyítés után toktermés fejlõdik ki. Az ebben levõ magvak a nyár elejéig beérnek, és lapos edénybe elvetve kikelnek. A magoncok õszig megerõsödnek, télen pihennek utána tavasszal már gyors növekedésnek indulnak.
Hippeastrum
A virágok csodálatos színekben pompáznak, találkozhatunk fehér, rózsaszín, piros vagy csíkos mintázatúakkal is. Rengeteg a hibrid változat. Nemcsak cserepes dísznövényként, hanem vázába vágott virágként is használják. A hagymák körülbelül hároméves korukban hozzák az elsõ virágaikat. Vásárláskor csak kemény, nagyméretû és jól fejlett gyökérzetû hagymát válasszunk. Elvirágzás után kiültethetjük a szabadba, vagy akinek erre nincs lehetõsége, kiteheti akár egész nyárra, az erkélyre félárnyékos helyre ültessük. Az öntözést és tápoldatozást július közepéig folytassuk, õsz elejéig pedig már csak annyi vizet kapjon, hogy a levelei le ne égjenek, inkább fokozatosan lesárgulhassanak. A fagyokat nem viseli el! A hagymát a következõ hajtatásig kb. két-három hónapig hûvös (12 C°-os ) helyen pihentessük.
A növény, mérgezõ anyagokat tartalmaz!