?Sacher? Bécs vs. Aachen ? Nagymamám születésnapjára
sponsored links
A ?Sacher torta? egyik kedvencem kedvence. Klárát, itt a blog induláskor fotói alapján lehetett megismerni. Tõle ismét másfélezer kilométer távolságból úgy döntöttem ideje megtanulni, hogyan kell az õ kedvencét elkészíteni, mert ha legközelebb találkozunk, ki tudja talán lesz rá módom? :). Szimpatikus torta receptet itt találtam, esemény pedig adódott magától. Bár nagymamám születésnapja, anyukám névnapja elõtt van, idén úgy alakultak a dolgok, hogy fordított sorrendben ünnepeltünk.
Az ?Sacher? köré több okból is ki kell tenni az idézõjeleket. Elõször is, nem díszítjük eperrel, mert félrevezetõ. Belsõ tartalmának semmi köze nincsen az eperhez, de jól néz ki, és én nem tudtam neki ellenállni. Másodszor, hogyan beszélhetünk Sacher tortáról, ha nem baracklekvár van benne? Tavaly éppen elég ideig tartózkodtam itthon ahhoz, hogy lekvárt fõzzek. Idén viszont vészes sebességgel közeledik a dátum, amikor a konyhát újabb konyhára cserélem és vele együtt az országokat is. Ismét ezres nagyságrendben lépkedve a térképen. Tavaly is úgy kellet az utolsó üveg baracklekvárt ?kicsepészni? a reptéren. Amióta bevezették az 5x100ml-es szabályt sokkal nehezebben tudok bort és minden egyéb folyadékot szállítani (leadáskor már többször elõfordult a családban, hogy mindenféle védekezõ intézkedés ellenére a tartalom egy része a böröndben maradt vagy más tartalmakkal osztozott, ezt ezért inkább a mai napig mellõzük). Tehát az utolsó egy üveget akkor lekváros buktába sütöttem ki, és a hátiszákom tele volt velük, de legalább hazajött velem a lekvár. Idén nem vagyok itt eleget, meg az idõmbõl se futotta, hogy torta elkészítése elõtt napokkal még be is fõzzek. A bolti lekvárokat kerülöm. Évek alatt nem sikerült velük megbarátkoznom, de egy kivételt sikerült közremûködés útján találnom. Az aacheni szilva lekvárt. Ez az egyetlen olyan bolti lekvár idestova, ami üti az otthoni készítésûnek az ízét. Talán pont ezért nem is lehet mindenhonnan kapni. Nekem még Németországból hozták Budapestre, de tovább is hoztam magammal. A bolti baracklekvárral nem kísérleteztem, inkább felcseréltem szilvára, eltávolodva a klasszikus ?Sachertõl?, de a fõbb irányvonalakat megtartva.
A recept elkészítési fázisai a desszert.eu-n képekkel is el van látva (sõt ott még olyat is tud, hogy kiszámítja az arányokat annak függvényében, hogy hány szeletes tortát szeretnénk, bár szerintem az átmérõ a lényeg). Az én tapasztalataimat az alábbiakban teszem hozzá zárójelekben vagy egyéb egyértelmû komentekkel.
Sacher torta
Elkészítési idõ: 205 perc (ebbõl kb 40 perc aktív munka) nordiquetortue: tényleg 205 perc, nekem legalábbis sikerült beleférnem, bár nekem az aktív munka 1 órára legalább kijött
Hozzávalók (12 szelethez):
A piskótához:
150 g vaj
74 g porcukor
9 db tojássárga
150 g olvasztott, 65%-os étcsokoládé (Ghánait használtam és tökéletes volt)
9 db tojásfehérje
80 g kristálycukor
160 g liszt
A bevonóhoz:
50 ml víz
110 g porcukor
150 g 65%-os étcsokoládé
60 g vaj
55 ml ecet
A töltéshez:
200 g forró barackíz (én inkább 300 g környékét javasolnám. Nekem a piskóta nagyon sokat magába szívott és kicsivel több kívánkozott volna a két réteg közé és a csoki alá)
Elkészítés
1. A sütõt elõmelegítem 185 C-ra, és egy 22 cm átmérõjû tortakarika alját kibélelem szilikonos sütõpapírral. (A nem szilikonossal is sikerült)
2. A vajat egy tálba teszem, és a porcukorral alaposan kihabosítom.
3. Ha kihabosodott a vaj, további habosítás mellett egyenként hozzáadom a tojássárgákat.
4. Ha a tojássárgákat felvette a margarin, folyamatos keverés mellett hozzácsurgatom az olvasztott csokoládét (A csokoládét apró darabokra törtem, edénybe tettem és edényestül egy nagyobb lábasba tetettem, ahol forró víz volt, így olvasztottam föl a csokoládét). Alaposan elkeverem, majd félre teszem a keveréket.
5. Elkezdem habosítani egy másik tálban a tojásfehérjét. Ha kissé kihabosodott, hozzáadom a kristálycukrot, és kemény habbá verem.
6. Most a csokoládés keverékhez lassú mozdulatokkal hozzákeverem a tojásfehérjehabot, majd kis adagokban a lisztet. A masszát teljesen homogénre keverem, és ügyelek, hogy ne keverjem túl!
7. Ha elkészült a massza, beleteszem a sütõformába, és elõmelegített sütõben, 185 C-on, kb 60 perc alatt készre sütöm. A piskóta kisültét tûpróbával ellenõrizhetem, de látszódni fog ahogy elválik a sütõforma falától. A piskótát rácson hûtöm, hogy ne vizesedjék az alja vagy a sütõben vagy kivéve (lehet kísérletezni, hogy megoldható legyen összeesés mértéke)
8. Amíg a piskóta sül, elkészítem a bevonómasszát, és elõkészülök a tortatöltéshez (Szerintem 8-11 es pontokat nyugodtan elvégezhetem a 14 pont után is).
9. A bevonómassza elkészítéséhez egy edénybe teszem a vizet, a cukrot, és az ecetet. Lassú tûzön, folyamatos keverés mellett felforralom.
10. Ha felforrt, elzárom a gázt, és beleteszem a csokoládét. Addig keverem, míg sima nem lesz.
11. Ha a csokit elkevertem, beleteszem a vajat is, és azt is elkeverem benne teljesen. Majd félre teszem.
12. A töltéshez való elõkészület következik. A gázra készítem a baracklekvárt, és mire kihûl a piskótánk, felforralom a lekvárt.
13. Ha kihûlt a piskóta, kiveszem a formából, a tetejét vízszintesre vágom, és ugyancsak vízszintesen, félbe vágom.
14. Az alsó felére felhordom a forró baracklekvár felét, ráteszem a piskóta tetejét, majd kívülrõl is átkenem a tortát a maradék forró baracklekvárral, végül a tortát a hûtõbe teszem, legalább egy órára (én tovább tartanám min 2 órára)
15. Ha kihûlt, bevonom a bevonóval, majd egy órára hûtõbe teszem. (avagy egy teljes éjszakára)
Ha a bevonónk tetején szilárd réteg keletkezett, vagy teljesen megkötött, lassú tûzön kevergetve felolvasztom, és úgy húzom át a tortát. Ha nem elég sima az áthúzó felmelegítés után, nyugodtan turmixoljuk át botmixerrel.
16. Ha kihûlt a torta, forróvizes késsel szeletelem (egyébként törik rajta a csoki réteg).