Ízõrzõk a konyhákban

2012-11-01

sponsored links



Nem vagyok egy sorozatfüggõ, de már másodszor nézem végig Móczár István és Róka Ildikó "Ízõrzõk" címû filmsorozatát a Duna tévén és annak leányvállalatain. Az alapkoncepció szerint egy rész egy-egy falu gasztronómiai hagyományait mutatja be, úgy hogy közben a nézõ képet kap a falu földrajzi-tájbéli elhelyezkedésérõl, történelmérõl és néphagyományairól.

Ebben a mai zaklatott, kapkodó, szemkiverõs tévés képi világban kifejezetten jólesik ez az operatõri-vágási mód, és az a szerkesztési elv, ahogy minden rész ugyanabban a ritmusban, tagolásban készül: a falu elsõ embere beszél az általános tudnivalókról, majd jönnek a lakosok, akik bemutatnak valamilyen jellegzetes helyi ételt és annak elkészítési módját. Közben beékelõdik valamilyen további szereplõ: a helyi plébános, a néptánccsoport vezetõje, a helytörténész stb. Pont ki van számítva, hogy ki mennyit beszéljen, mit mutasson, elég idõt hagyva a lényegnek, a konyhai bemutatónak.
Ami úgy zajlik, hogy azonnal látjuk az elkészített ételt, feliratozva a nevét is. Innen indulunk vissza, hogy hogyan is készül. Aki fõzi-süti, rövid de egyértelmû kommentárral kíséri saját munkáját, pontos mértékegységeket, elengedhetetlen szakmai fogásokat kapunk és sokszor némi történeti-családi hátteret is. A beszédet és zsírsercegést megszakítja egy kis halk zene, ez pont elég arra, hogy felírjam jegyzetfüzetembe a tudnivalókat, vagy csak elmerengjek a látottakon.

A konyhák általában családi házak konyhái, ritkán a helyi tájház muzeális helyiségei, de akkor is mûködõképes ...

Folytats a blogon ... sajatleveben.blogspot.com/2012/11/izo...

sponsored links

Keres?s