Így fõzünk mi - multikulti szakácskönyv
sponsored links
Soha, semmilyen munka nem adott még nekem ilyen sokat . Úgy érzem, a kötetben bemutatott minden egyes beszélgetés gazdagabbá tett: tizenöt interjúalanyomtól (egyben fõzõpartneremtõl) hihetetlen nyitottságot, kedvességet, meleg szívû vendégszeretetet, tudást és persze, számtalan világraszóló receptet kaptam. Némelyik beszélgetés nagyon felkavart . Néha felkészületlenül értek sorsok. Lakásokba, konyhákba és életekbe léptem be néhány órára, hogy aztán múltak, sorsok, örömök és bánatok, nagymamák és dadák emlékei, rokonok és szerelmek történetei bontakozzanak ki a szemem elõtt.
Nagy Balázzsal, a kötet fotósával utólag megfigyeltük, hogy a legszebb képek szinte mindenkirõl akkor készültek, amikor a múltjukról, a gyerekkorukról és a hazájukról kérdeztem õket. Az ellágyult arcvonások, a tudat alatti, merengõ mosolyok és a távolba révedõ tekintetek mindenkit megszépítettek.
Nincs semmi más, ami ennyire megkönnyítené a múlt felidézését, és ami ennyire közeli, bensõséges kapcsolatot tudna teremteni ismeretlen emberek között, mint az étel. Amikor megkérdeztem beszélgetõpartnereimtõl, hogy gyerekkorukban mit reggeliztek, akkor nemcsak kulináris beszámolókat hallhattam, hanem színes történeteket családokról, gyökerekrõl, szokásokról és hagyományokról.
Ez amunka azonban nemcsak szép volt, hanem megrázó is: évekig éltem külföldön, de soha nem tudatosult bennem, hogy ha valakit végleg messze sodor a sors a hazájától, az mennyi önfeláldozással, magánnyal és szomorúsággal is jár. A hosszú évekig nem látott, otthon maradt szülõk, testvérek és barátok hiányáról, valamint a kulturális beilleszkedés nehézségeirõl ritkán szól a ...