ÉVFORDULÓ: MÁRCIUS
sponsored links
március 1.A nukleáris fegyverek elleni harc világnapja
1954. március 1-jén az Egyesült Államok hidrogénbomba-kísérletet hajtott végre a Bikini-szigeten. A Csendes-óceánon tevékenykedõ Fukuru Maru japán halászhajó legénységét radioaktív sugárfertõzés érte. Az 1954-ben történt tragikus események emlékére 1964 óta Japánban nemzeti békenapot tartanak március 1-jén.
A Polgári Védelem Világnapja A Nemzetközi Polgári Védelmi Világszervezet 1972. március 1-jén alakult meg. Erre emlékezve 1992-ben határoztak polgári védelem napjának megrendezésérõl. Magyarország is csatlakozott az akkori felhíváshoz. Magyarország 1989-ben ratifikálta és hirdette ki az 1949. évi genfi egyezmény két jegyzõkönyvében foglaltakat, amely kimondja a polgári védelem humanitárius jellegét, azt határozottan elkülöníti a fegyveres erõktõl, továbbá a polgári védelem feladatai közé sorolja a katasztrófák veszélyeitõl való védelmezést, az életben maradás feltételeinek biztosítását. Világszerte látványos mentési gyakorlatokat rendeznek ezen a napon.
március 2.:Marokkó: a függetlenség kikiáltásának napja
március 3.:Békéért Küzdõ Írók Világnapja A Writers for Peace Dayt a Nemzetközi Pen Club hirdette meg 1984-ben. Az Írók a Békéért Szövetséget 1984-ben alapították.
március 5.:A Néprajzi Múzeum napja.
A Néprajzi Múzeum országos múzeum, mely Budapesten, az Országház épületével szemben található az V. kerületi Kossuth Lajos téren. A múzeum alapításának terve 1872. március 5-ére nyúlik vissza, amikor Xántus Jánost kinevezték a Magyar Nemzeti Múzeum Etnográfiai Osztályának õrévé. (Ennek emlékére március 5-én rendezik meg minden évben a Néprajzi Múzeum napját.) Elsõ kiállítása is Xántus János nevéhez fûzõdik.A múzeum 1973-ban költözött mai helyére, az egykori Magyar Királyi Kúria számára 1896-ban elkészült igazságügyi palotába. Ugyanezen épület Alkotmány utcai szárnyában található a Politikatörténeti Intézet.
március 8.:Nemzetközi nõnap
A nemzetközi nõnap a nõk iránti tisztelet és megbecsülés kifejezésének napja, amelyet 1917 óta (Magyarországon 1948 óta) minden év március 8-án tartanak. A nemzetközi nõnapot az ENSZ is a világnapok közt tartja számon. A nõnap eredetileg a mai virágos, kedveskedõs megemlékezéssel szemben munkásmozgalmi eredetû, harcos, a nõk egyenjogúságával és szabad munkavállalásával kapcsolatos demonstratív nap volt. Az elsõ március 8-hoz kötõdõ esemény 1857-ben történt, amikor március 8-án emberibb munkafeltételeket és magasabb fizetést követelõ textilipari nõdolgozók tüntettek New York utcáin.1909-ben az Egyesült Államokban tartották meg az elsõ nemzeti nõnapot, február utolsó vasárnapjára, 28-ára igazítva.Magyarország a nõnapi felhíváshoz elõször 1913-ban csatlakozott, amikor az Országos Nõszervezõ Bizottság röplapokat osztott. A következõ évben, 1914-ben már országszerte rendezvényeket szerveztek. A Rákosi-korszakban a nõnap ünneplése kötelezõvé vált, és az eredetileg különbözõ idõpontokban rendezett nõnapot 1948-tól szovjet mintára március 8-án tartották meg.
március 15.:Magyarország nemzeti Ünnepe
a magyar szabadságharc kezdetét ünnepeljük. Március 15-e jelképpé vált, nemzetünk szabadságszeretetét, szabadság utáni vágyát fejezi ki.
Fogyasztóvédelmi Világnap az USA elnöke, John F. Kennedy 1962. március 15-i nyilatkozatára nyúlik vissza, amelyben kinyilvánította a szenátus elõtt a fogyasztók négy alapvetõ jogát a biztonsághoz, az információhoz, a választáshoz és a képviselethez. Ez volt az elsõ alkalom, hogy bármely politikus ilyen alapelveket fogalmazott meg a fogyasztók védelmével kapcsolatban. Ennek a nyilatkozatnak köszönhetõen került nemzetközileg elismerésre a kormányok és az Egyesült Nemzetek Szervezete által az a tény, hogy minden állampolgár fogyasztóként alapvetõ jogokkal rendelkezik. Az évek folyamán ezeknek a jogoknak száma nyolcra szaporodott, alapját képezve a Fogyasztóvédelmi Világszervezet, valamint Magyarországon a fogyasztóvédelmi szervezetek munkájának.
A Magyar Sajtó Napja A magyar sajtó napja 1990-ben alapított, minden év március 15-én megtartott ünnepnap. 1848-ban ezen a napon nyomtatták ki a magyar sajtó elsõ szabad termékeit, a 12 pontot és a Nemzeti dalt. 1848. március 15-én hirdették ki a polgári sajtószabadságot, majd április 11-én törvénybe is foglalták, mely fordulatot jelentett a korábbi szigorú cenzúra idõszakához képest.
március 16.:
USA: a szabadság napja, az információ szabadságának napja, a fekete sajtó napja
március 17.:
Szent Patrik napja - Írország nemzeti ünnepe
március 18.: az alvás világnapja az ünnep keretében keretében felhívják az emberek figyelmét arra, hogy az alvás mennyisége és minõsége nagyon fontos az egészségünk és jó közérzetünk megóvása érdekében.
március 19.:Faji megkülönböztetés elleni világnap
A rasszizmus, a xenofóbia (idegengyûlölet), azaz minden diszkrimináció, amely faji, etnikai, nemzeti hovatartozásra vagy vallásos meggyõzõdésre, nyelvi, kulturális különbségre épül, súlyosan sérti az emberi jogokat, s ezért minden törvényes eszközzel küzdeni kell ellene ? fogalmaz az ENSZ határozata, amely a Világnapot meghirdette.
március 21.:
tavaszi napéjegyenlõség, a csillagászati tavasz kezdete. Napéjegyenlõségnek (latinul aequinoctium[1]) nevezzük azt, amikor egy égitest mindkét féltekéjén a nappal és az éjszaka hossza megegyezik: ekkor a Nap 90° magasan delel az Egyenlítõ felett, így a nappal és az éjszaka ezeken a napokon mindenhol ugyanannyi ideig tart.
a Költészet Világnapja Naima Tabet, a marokkói oktatási, kulturális és tudományos nemzeti bizottság fõtitkára vetette fel 1998-ban egy UNESCO-hoz intézett levelében a nemzetközi költészeti nap kijelölését. 1999. november 18-án az UNESCO közgyûlésének 30. ülésszaka március 21-ét, az északi félteke tavaszának elsõ napját nyilvánította A KÖLTÉSZET VILÁGNAPJÁvá, melyet minden ország a saját eszközeivel, a nem-kormányzati szervek aktív részvételével, a nyilvános és civil szervezetek bevonásával ünnepelhet meg.
március 22.:a víz világnapja. megünneplését az 1992. évi Rio de Janeiro-i környezetvédelmi konferencián kezdeményezték. Ennek hatására az ENSZ március 22-ét nyilvánította e nappá, felhíva a kormányok, szervezetek és magánszemélyek figyelmét a víz fontos szerepére életünkben. Cél, hogy óvjuk, védjük környezetünket, s ezen belül a Föld vízkészletét.
március 23.:Meterológiai világnap 1950. március 22-én Genfben megalakult a Meteorológiai Világszervezet (WMO) ? a Nemzetközi Meteorológiai Szervezet utódaként. Másnap életbe lépett a szervezet alapokmánya, erre emlékezve határozták el 1960-ban a METEOROLÓGIAI VILÁGNAP megünneplését, s azt azóta minden évben március 23-án tartják. Az idõjárás megfigyelésére elõször 1853-ban hirdettek meg nemzetközi programot. Az 1950-ben létrehozott WMO kormányközi testületnek tekinthetõ, az ENSZ szakosított intézményeinek egyike. Tevékenységi körébe elsõsorban a meteorológiai szolgálat világméretû kiépítése, a tagországok közötti gyors idõjárási tájékoztatáscsere megszervezése tartozik. A megrendezett világnapok középpontjában mindig egy-egy idõszerû témakör áll.
március 24.:A Tuberkolózis Világnapja Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 1982-ben nyilvánította a tuberkulózis (gümõkor, tbc, tüdõbaj) világnapjává március 24.-ét, mert 1882-ben ezen a napon jelentette be Robert Koch német orvos a tuberkulózis baktériumának felfedezését.
március 27.:Színházi világnap 1957. március 27-én volt a Párizsban mûködõ Nemzetek Színházának évadnyitója. 1961-ben a Nemzetközi Színházi Intézet bécsi közgyûlése által elfogadott határozat alapján, e napon van a SZÍNHÁZI VILÁGNAP.
március 29.:
A csillagászat napja
március elsõ keddje: a Békehadtest napja
március utolsó vasárnapja: a nyári idõszámítás kezdete