ÉVFORDULÓ: MÁJUS
sponsored links
Május 1.
A munka nemzetközi ünnepe. A munkavállalók szolidaritási napja. A nemzetközi munkásmozgalom? II. Internacionálé megalakulásának ? ünnepe 1889 óta. A munka ünnepe a hivatalos állami szabadnap, mely a munkások által elért gazdasági és szociális vívmányokat hivatott megünnepelni.
Zrínyi Miklós Születésnapja ? 1620
Szerb Antal Születésnapja ? 1901
Az EU Csatlakozás Napja
Május hónap folyamán, sok helyütt 1-én májusfát állítottak a természet újjászületésének szimbólumaként. A májusfához való fát a legények még elõzõ éjszaka vágták ki az erdõn, feldíszítették szalagokkal, virágokkal, tojással, borral, és a lányos házak elé állították. Ezzel adták a falu tudtára, hogy melyik lány tetszik nekik. Néhol a házakat is felékesítették zöld lombokkal. Sok helyütt pünkösdkor "kitáncolták a fát, azaz kidöntését mulatságokkal, tánccal ünnepelték
Május 3.
A sajtószabadság napja.Az Egyesült Nemzetek Szervezetének Közgyûlése 1993. december 20-án (a 48/432. számú határozattal) nyilvánította május 3-át a nemzetközi sajtószabadság napjává (annak emlékére, hogy 1991. május 3-án tették közzé a Windhoek-nyilatkozatot, amelyben az afrikai népeknek a független és pluarista sajtóhoz való jogát fogalmazták meg). Ezen a napon világszerte megemlékeznek azokról az újságírókról, akiket munkavégzés közben gyilkoltak meg.
Május 2.
A magyar sport napja
Május 4.
Szent Flórián ? A Magyar Tûzoltók Napja
Május elsõ vasárnapja
A nevetés világnapja
Anyák napja Az anyák tiszteletére elõször a görögök rendeztek tavaszi ünnepet az ókorban. Az újabb kori történelemben elsõként 1910-ben, Nyugat-Virginia államban ünnepelték az anyák napját. Egy évvel késõbb már szinte minden állam jegyezte ezt a napot. 1914-ben Woodrow Wilson elnök hivatalosan is bejelentette, hogy az anyák napját nemzeti ünnepként, minden évben május második vasárnapján fogják tartani. Magyarországon az elsõ megemlékezést 1925-ben szervezték,és az elsõ vasárnapon ünneplik.
Az ünnephez kapcsolódik, hogy Magyarországon 1990 óta az anyák napját követõ hétfõn az anya nélkül nevelkedõ gyermekek napját is megrendezik.
Takács Irén: Az édesanya
Ha beteg vagy, fáradt,
És ha gyötör a bánat,
Betakar, vigasztal,
Megveti az ágyad.
Szeresd ezért nagyon
Az édesanyádat!
Május 5.
Európa napja, az Európa Tanács megalapításának napja. Az 1945. május 5-én Londonban megalakult Európai Tanács (Council of Europe) Miniszteri Bizottsága 1964-ben határozta el a nap megünneplését. Célja, hogy az embereket szorosabban bevonják az európai egyesítési folyamatba.
Szent Gotthárd- napja
A Mozgássérültek Esélyegyenlõségéért- napja
Radnóti Miklós Születésnapja ? 1909
Lázár Ervin Születésnapja ? 1936
Május 7.
Magyarországi Boldog Gizella- napja
Berzsenyi Dániel Születésnapja ? 1776
Vajda János Születésnapja ? 1827
Az Asztma Világnapja
Május 8.
A Nemzetközi Vöröskereszt és Vörös Félhold Napja
1828. május 8-án született Henri Dunant svájci író, aki 1859-ben szemtanúja volt a solferinói ütközet sebesültjei tragikus pusztulásának. Ez ébresztette benne azt a gondolatot, hogy létrehozzon egy nemzetközi segélyszervezetet. 1863. október 26-án Henry Dunant részvételével nemzetközi bizottság határozott a Vöröskereszt megalapításáról, melynek feladata volt a háborús sebesültek, rokkantak ellátása, ápolását tûzték. Mai feladataik: természeti vagy más katasztrófahelyzetben segélycsapatokat mûködtet, segíti a menekülteket. Közremûködik eltûnt személyek felkutatásában, segíti hazatérésüket. Egészségneveléssel, házigondozó-szolgálat kialakításával, elsõsegélynyújtás-oktatással hozzájárul az élet- és egészségvédelemhez. Háború esetén szerepet vállal a rászorulók mentésében, nyilvántartásában. Véradásszervezés
Május 10.
A madarak és a fák napja. Az 1800-as évek végétõl szemlátomást pusztult erdõ, mezõ. 1902. március 19-én Párizsban az európai államok egyezményt kötöttek a mezõgazdaságban hasznos madarak védelme érdekében. Az egyezmény aláírói között volt Magyarország is. Ugyanebben az évben Chernel István ornitológus elõször szervezte meg az országban a madarak és a fák napját, amelynek megünneplését az 1906. évi I. törvénycikk írta elõ.
Május 11.
Véradók Napja
Május 12.
Ápolónõk világnapja - 1820-ban ezen a napon született Florance Nightingale brit ápolónõ, aki tevékenységével a krími háborúban szerzett érdemeket
Május 12-14.
FAGYOSSZENTEK: PONGRÁC, SZERVÁC, BONIFÁC Idõjárási megfigyelések kötõdnek ezekhez a napokhoz (fagyosszentek). A kényes egynyári zöldségeket, uborkát, paradicsomot csak a fagyosszentek után ültették el.
Május 15.
A család nemzetközi napja (1994-ben az ENSZ kezdeményezte.)
Nemzetközi klíma akciónap
Az állat- és növényszeretet napja Magyarországon
A Lelkiismereti Okok (a háború és az erõszak ellenesség) Napja
Május 16.
A lelki elsõsegély-szolgálatok világnapja
Május 17.
Távközlési világnap és az információs társadalom világnapja.
E világnapot 1968 óta tartják annak emlékére, hogy 1865. május17-én írták alá Párizsban húsz ország képviselõi a Nemzetközi Távközlési Unió (International Telegraph Union, ITU) megalapító okmányt. A szervezet fõ célja a távközlés fejlõdésének elõsegítése, a(távíró)hálózatok együttmûködési képességének biztosítása volt. 1932 óta az ITU rövidítés a Nemzetközi Távközlési Uniót (International
Május 18.
Múzeumi Világnap
Az Internet Világnapja
Május 21.
A kulturális fejlõdés és sokszínûség napja
A magyar honvédelem napja
Május 24.
Az Európai Nemzeti Parkok napja
A Világbéke Napja (Fény a Békéért)
Május 25.
Afrika nap
Május utolsó vasárnapja
Nemzetközi gyermeknap
A magyar hõsök emlékünnepe
Május utolsó keddje
Nemzetközi tejnap
Május utolsó szerdája
A kihívás napja
Május 31.
Nemdohányzó (dohányzásmentes) világnap.
Az Egyesült Nemzetek Szervezetének Egészségügyi Világszervezete (WHO) már 1987-ben meghirdette a dohányzásmentes világnapot (World No Tobacco Day). A szervezet közgyûlése 1988. április 7-ét dohány füstmentes világnappá nyilvánította, majd még ugyanebben az évben elfogadott határozatával május 31-ét (a WHA42.19-es számú rezolúcióval) nemdohányzó világnappá nyilvánította.