Érik a cseresznye...
sponsored links
Ugyan még nincs szezonja, de egyes helyeken már kapható a cseresznye!
Az angol cherry, a francia cerise, a spanyol cereza, a dél-olasz cerasa (sztenderd olaszban: ciliegia) mind az ókori görög κέρασος, „cseresznye" szóból ered, amit a Cerasusszal azonosítottak. Elõször a római idõkben exportálták Európába a gyümölcsöt. A vadcseresznye (Prunus avium) volt az alapfaj, amibõl a legtöbb termesztett cseresznyefajtát kitenyésztették.
Ízletes termése mellett a cseresznyefa szemet gyönyörködtetõ virágairól is ismert; gyakran kifejezetten a tavaszi virágzásukkor nyújtott látvány miatt ültetik õket, különösen az ázsiai fajokra jellemzõ a díszes virágzat. A japán szakura (?), azaz cseresznyevirág nemzeti szimbólum, amit az évente tartott hanami (virágnézés) fesztiválokon ünnepelnek.
Csaknem ezer fajtája közül -, melyek nagyjából érési sorrendben a Münchebergi korai, Májusi korai, Pomázi hosszúszárú, Biggareau Burlat, Valerij Cskalov, Jaboulay, Szomolyai fekete, Margit cseresznye, János cseresznye, Sunburst, Solymári gömbölyû, Linda, Germersdorfi óriás, Van, Stella, a már késõinek számító Hedelfingeni óriás, a Kavics cseresznye, a Katalin stb., - alig egyet-kettõt ismerünk névrõl.
Miért együk?
78-82%-a víz. 100 grammjának, egy marék cseresznyének az energiatartalma 65-70 kcal, mintegy ...