Zöldséges kalmár csápok
sponsored links
Imádjuk a kicsi kalamári csápokat. Puhák, de egyben ropogósak is. Ha az ember nem süti túl, akkor nagyon finom. A baj csak az, hogy amikor egész kalmárt veszek és karikákra vágva megsütöm, a ropogós csápokért harc folyik itthon. Aztán egyszer a vietnámiaknál felfedeztem, hogy lehet kapni csak csápokat. Na akkor jött el a Kánaán! De vigyázni kell vele, hogy ne együk túl gyakran, mert elveszíti a varázsát. Az a jó, ha az ember ráéhezik és nem ráun.
Vannak akik csúnyának találják, én megláttam benne a szépet. Bár Sára úgy tálalta, hogy a csápok karok módjára lógtak a zöldségeken és erre azt találtam mondani, hogy alien. Hát, igen, végül is tényleg bizarr látvány, elismerem. Viszont ezt hamar feledteti az ízélmény.
Tintahal vagy kalmár. Ebben a témában rengeteg a félreértés. A két állat nem azonos, maximum hasonló, miközben egy csoportba tartoznak, a fejlábúak osztályába. Arra vigyázni kell, hogy a tintahal csápja sokkal masszívabb. A tintahalat angolul helyesen cuttlefish-nek nevezik, de a sepia is megteszi. A tintahalnak a belsejében van a szépia, amit ugye a papagájok esznek mészpótlóként. Ugye ez ismerõs? Az állat ezt úszásnál tudja felhasználni, mivel levegõt tartalmaz, így a víz alatti mozgásban is szerepe van, mint egy légzacskónak, egyensúlyszerv. A közönséges tintahal nem túl nagy, legfeljebb 60 cm hosszú de a legnagyobb, amit találtak ...