Zserbós palacsinta-tortácskák (vegán)

2014-02-08

sponsored links

zserbópalacsinta - vegán.jpgZserbó is, palacsinta is, tortácska is. Szeretem a zserbót, az igazi, házi zserbót, de a palacsintát is. S hát mit tagadjam, a tortákat pedig végképp. Az pedig külön öröm, ha a torta egészséges. 

Ennek a palacsintának az a különlegessége, hogy a tésztáját tepsiben (~20x30) sütöttem meg. 3 palacsinta "lapot" készítettem. Ez lett az alapja a zserbónak, majd az összeállított sütit szikkadás után a pohárral kiszaggattam. 

A recept:

Hozzávalók:

  • 15 dkg teljes kiõrlésû liszt
  • 25-30 dkg fehér liszt
  • ~ 9-10 dl víz
  • 1 csipet só
  • 8 dkg lenmag (õrölve)
  • 8-10 dkg zabpehely (õrölve)

Töltelék:

  • baracklekvár
  • dió
  • nyírfacukor/nádcukor/gyümölcscukor, stb

Máz:

  • karobpor vagy kakópor
  • nyírfacukor/nádcukor/gyümölcscukor, stb
  • 1-2 ek kókusz zsír
  • 1-2 ek víz vagy növényi tej

 

Elkészítés:

A palacsinta száraz hozzávalóit összekeverjük egy tálban, majd folyamatos keverés közben hozzáöntjük a vizet. Szerintem növényi tejjel vagy szénsavas vízzel is próbálkozhatunk. A zabpehely és lenmag segíti a tésztát abban, amiben máskülönben a tojás. Összekeverés után, elvileg palacsintaszerû tésztát kell kapjunk, enyhén sûrûbb lesz, mint a tojással kikevert. Ha túl sûrû, vízzel hígíthatjuk (ez esetben nem tudunk vékony tésztát sütni palacsintasütõvel, és nem is biztos, hogy belül a vastag tészta át tud sülni). Ha túl folyós, keverjünk hozzá még egy kevés lisztet. Ha nem tudjuk megfordítani, mert túl "lágy"?vagy leragad, akkor több a víz benne, tehát lisztet kell hozzáadni. Ha nincs gyakorlatunk abban, hogy tojásmentes palacsintát készítsünk, vagy biztosra akarunk menni a tepsiben sütésre szánt nyers palacsinta tésztával, akkor elõször teszteljük palacsinta sütõben, hogy jól állítottuk-e össze a tésztát.

Ez esetben a palacsinta sütõnket - remélhetõleg teflon bevonatú edény - felmelegítjük. A legelsõ sütéshez a biztonság kedvéért cseppenthetünk egy-két csepp olajat, vagy tehetünk bele icipici kókuszzsírt. A továbbiakhoz egyáltalán nem használok semmilyen olajat vagy zsírt. De ehhez szükséges, hogy teflon bevonatú sütõvel dolgozzunk.

Miután kisültek a "teszt"palacsinták, megtöltjük õket. Majd sütõpapírral bélelt tepsiben megsütjük a palacsinta-zserbó 3 lapját, immár tepsiben, sütõben sütve. A tepsibe kb. 3 merõkanálnyit merünk a nyers, sütésre váró tésztából. Elõmelegített sütõbe tesszük. Amikor tapasztaljuk, látjuk, hogy alulról átsült a tészta, a sütõpapír két végénél megfogva megfordítjuk a tepsiben a tésztát. Érdemes ekkor gyorsan egy-két csepp olajat a tepsi aljába (fõként a tepsi közepébe) cseppenteni, elkenni gyorsan ecsettel, és így ráfordítani a palacsinta másik felét (ami nem sütõpapíros). Így biztos nem fog a palacsinta másik oldala leragadni. A sütõpapír ne zavarjon, azt késõbb, mikor már mindkét oldala megsült, le tudjuk fejteni. Attól se ijedjünk meg, ha a palacsinta egy része "felhólyagosodik" a sütés során. Helyreáll a "hólyag", amint átfordítjuk a tésztát. (1 lap összesen kb. 20-30 percet sült.)

Ha elkészült a három - megközelítõleg egyforma vastagságú és nagyságú - palacsintalap, nincs más dolgunk, mint diót édesítõszerrel összeaprítani (ha daráljuk, akkor utólag édesítjük). Az elsõ lapot megkenjük jó kis házi baracklekvárral, megszórjuk az édes  dió-darálékkal. Ezt követõen rátesszük a következõ lapot, amivel hasonlóan járunk el, végül az utolsó palacsintalap következik, amire a "csoki"máz jön.

A csokimázat gyorsan és egyszerûen az alábbiak szerint készítjük el: A kókuszzsírt megolvasztjuk, beleszórjuk a karobport (vagy kakaóport), hozzáadunk ízlésünknek megfelelõ mennyiségû édesítõt (nádcukor, nyírfacukor, stb.) Alacsony lángon forráspontig keverjük, majd pár csepp vizet is hozzáadunk. Amikor már olyan állaga van, amit a palacsinta tetején el tudunk kenni, akkor szépen elkenjük a mázt. Hûtõben dermesztjük. Ha idõközben úgy látjuk, hogy még egy réteg csokimáz jól jönne a tetejére, akkor megismételjük. (Nálam jó lett volna így tenni, de egyéb okok miatt elmaradt.) A megdermedt palacsinta-zserbót felszeleteljük. Ha kör formájú sütiket szeretnénk, szorosan egymáshoz közel pohárral vagy palacsintaszaggatóval "kikorongozzuk".


UI: Valentin-nap közeledtével ugyanezt a "hadmûveletet" ;) elkészíthetjük szív alakú pogácsa-szaggatóval, vagy szív alakú tortaformában megsütve a palacsinta-lapokat. (Ez esetben kevesebb tészta kell egy lap sütéséhez.)

palacsinta - gyümivel2.jpg palacsinta tepsiben.jpg
lekváros diós.jpg karobos öntet.jpg
vegán zserbó.jpg vegán palacsinta.jpg

Megosztom Facebookon! Megosztom iWiWen! Megosztom Twitteren! Megosztom Google Buzzon! Megosztom Google Readeren! Megosztom Tumblren!


Folytats a blogon ... vegalife.blog.hu/2014/02/08/zserbos_p...

sponsored links

Keres?s