Vörösolaj vagyis orbáncfûolaj készítése (külsõleg, nem ehetõ)
sponsored links
Júniustól sokáig virágzik a közönséges vagy lyukaslevelû orbáncfû (Hypericum perforatum). Fontos gyógynövény és a házipatikában is jó szolgálatot tehet. Számos kedvezõ hatása van. Aranysárga virágai télen "napfénytpótlók" több szempontból is. Teája enyhíti a depressziót, immunerõsítõ, olaja külsõleg sebgyógyító, fertõtlenítõ, hámosít, sõt a régi hegeket is eltüntetheti. Probléma vele, hogy illóolaja a hypericin fényérzékennyé tesz, akár külsõleg akár belsõleg használjuk, ezért napozni nem szabad, ha használjuk. Az orbáncfû gyógyhatásairól bõvebben a Vitaminsziget oldalon. Kúraszerûen alkalmazható.
A közönséges orbáncfû fõképpen száraz gyepekben él, hívják Szent László vagy Szent Iván füvének is. Az olajhoz napsütésben kell virágokat gyûjtünk. Elég lecsippenteni az éppen nyíló virágokat. Folyamatosan virágzik, ezért egyszerre vannak nyíló virágok és bimbók is, utóbbiakat hagyjuk késõbbre. Nem tudom, hogy a napsütésben gyûjtésnek van-e valami tudományos magyarázata vagy csak misztikussá teszi az eljárást, ugyanúgy, mint az, hogy az érõ olajat holdfény nem érheti, vagyis éjszakára be kell vinnünk a házba.
Az orbáncfû jellegzetes sárga, hosszú porzószálú virágairól ismerhetõ fel, ill. arról, hogy levelei fény felé tartva áttetszõen apró lyukasak. A virágok megdörzsölve, vörösesen festenek. Több orbáncfûfaj is él hazánkban, de ez a leggyakoribb. Vannak ...