Vízen kullogó : hagyományõrzés I.
sponsored links
Ennél izgalmasabb, titokzatosabb, nevet aligha lehet találni a magyar gasztronómiában. A Duna Tv valamely hagyományõrzõ mûsorában bukkantam a lelkes idõs hölgyekre, akik minden titkot megosztottak velem, hogy fennmaradjon kicsiny falujuk történelmének egy maghatározó része.
Tápiószentmártonban készült a vízen kullogó, amit vendégváráskor, vagy hagyományosan gyermekek születésekor sütöttek. Azzal is kiegészítették az asszonyok a receptet, hogy ehhez az édességhez mindig minden volt a paraszti házaknál, így sokszor sokan készítették.
Nem szoktak vonzani a 500g zsírt tartalmazó receptek, soha nem érzek vágyat, hogy elkészítsek bármit, amiben ennyi vagy egyáltalán zsír szerepel. Ebben a tésztában a zsíron kívül viszont szembeötlõbb volt, hogy a zsíros, élesztõs tésztát konyharuhába kell kötni, és egy nagy lábos hideg vízbe rakni, és hagyni kb. 1,5 órán át, vagy amíg a tészta át nem fordul a vízben.
Bár láttam, hogy egyszer csak tényleg lefelé áll a tészta a vízben, ez akár trükk is lehetett volna, nem hittem, amíg magam meg nem gyõzõdtem a tészta vízalatti fejre fordulásáról a magam szemével, elkészítettem hát.
Õszintén mondom, amikor kész lett, és megsült, azt gondoltam ...