Virágkenyér
sponsored links
Valahol az internet nagy világában, egy angol blogon láttam hasonlóan fonott péksütit. A receptet nem volt kedvem lefordítani, ráadásul csészében számolták a hozzávalókat, én pedig szívesebben méricskélek dekában és deciben. Kis töprengés után az eddig nagyon jól bevállt pizza tészta, illetve annak édes változatából készült szõlõs-édes calzone recepten végeztem némi ráncfelvarrást :)
Próbasütés volt, fél adag tésztát gyúrtam, ez pont elég lett aprónépségnek vacsorára, csomagolni Manónak uzsonna pótléknak és még reggelire is maradt néhány fonat.
Tücsi azt mondta, csillag.
Manó szerint inkább napocska.
Végül megegyeztek a virágkenyérben :)
Édes virágkenyér
hozzávalók (fél adag)
1 tojássárga
+ annyi tej, hogy 2 dl legyen a tojássárgával együtt
2 ek olaj
30 dkg liszt
1 narancs v. citrom reszelt héja
6-8 dkg cukor
1 kk só
1 cs szárított élesztõ
kenés, töltelék
1 tojásfehérje + 1 kk tejszín/tej
mogyorókrém (édes) vagy sütésálló lekvár
A tojássárgát mérõedénybe pottyantom és annyi tejet adok hozzá, hogy 2 dl-t kapjak. Az egészet a kenyérsütõ gépbe öntöm, hozzáteszem az olajat is.
Kimérem és átszitálom a lisztet, mehet a tejes tojássárgára. Majd a reszelt naracshéj, a cukor, a só és végül egy csomag szárított élesztõ.
Dagaszt-keleszt programot indítok. Másfél óra múlva kicsit lisztezett deszkára borítom a rugalmas, levegõs, szép szálasra kelt tésztát.
Gyengéd, de határozott mozdulatokkal átgyúrom, gömböccé formálom, tiszta konyharuhával letakarva 5-10 percig pihentetem.
Tipp: Ezt a trükköt - a megkelt tésztát gyöngéd átgyúrás után, még formázás elõtt pihenni hagyni - Limara pékségébõl tanultam. A pihentetés alatt a tészta visszanyeri rugalmasságát, jobban, szebben formázható.
A tésztát három felé veszem, amíg egy adaggal dolgozom, a többi tésztát konyharuhával letakarom, hogy ne száradjon a felülete.
A tésztát gömböccé formázom, majd sütõpapíron kör alakra nyújtom 2-3 mm vastag tésztával. Sütõpapírostól teszem a tepsibe, így kevésbé oválosítom átemelés közben. Megkenem mogyorókrémmel.
A második tészta adagból igyekszem ugyanakkora kört nyújtani, majd alányúlva a tepsiben pihenõ, megkent, elsõ körre teszem és ezt is megkenem.
A harmadik tésztával ugyanígy dolgozom, különbség annyi, hogy ennek a tetejére már nem kerül kence.
Egy pohárral kicsit bejelölöm a tésztakör közepét, majd pizzavágóval (derelyemetszõvel, éles késsel) félbe, negyedbe, nyolcadba, tizenhatodba osztom úgy, hogy a tésztakör közepét egyben hagyom.
Tizenhat "virágszirom" |
Az egyes cikkeket megtekerem. Lehet úgy, hogy két cikket egymás felé tekerek (a baloldalit jobbra, a jobboldalit balra), lehet úgy is, hogy az összes cikket egy irányba tekergetem. Kinek hogy teszik :) vagy áll kézre :)
Két-két cikk egymás felé tekerve, de a cikkek alja valahogy "bumfordi" |
Két tekerintés után a tésztacikket középen bevágom ... |
Nem bonyolult, komolyan :) És szerintem így jobban néz ki :)
... majd az így kapott két száron is tekerek egyet, kettõt. Így már jó :) |
A szötymörködés után letakarom a virágkenyeret és meleg helyen kb 20 percig kelesztem. Ezalatt a sütõt 175 fokra melegítem és összekeverem a kimaradt tojásfehérjét egy kevés habtejszínnel.
A megkelt tészta tetejét átkenem a tejszínes tojásfehérjével, forró lerbe dugom.
Kukucs :) a sütõbõl |
A kisült, illatos, csábító, édes virágkenyeret néhány percig a tepsiben pihentetem, majd rácsra emelem (igen, forró, nagyon) és ehetõre hûtöm.
Kisülve, ehetõre hûlve, tálalva :) |
Vacsora :) Jó étvágyat! |
Következõ sütésnél a fenti tésztához narancshéj helyett apróra vágott, friss zöldfûszert, egy gerezd átnyomott fokhagymát keverek, a cukrot 1 kk-ra csökkentem, sóból kicsit többet teszek és mogyorókrém helyett pl. házi zakuszkával kenem meg a tésztát. Az lesz a sós virágkenyér :)
Jó étvágyat !