Virsli kisokos ? milyen virslit vegyĂŒnk?
sponsored links
Ăvente kb  harmincezer tonna virslit vĂĄsĂĄrolunk, ez hĂĄztartĂĄsonkĂ©nt mintegy 7,3 kg-ot jelent, ĂĄm a virsli igazi szezonja a december, a szilveszter.Â
Mit nevezĂŒnk virslinek?
A Magyar Ălelmiszerkönyv meghatĂĄrozĂĄsa szerint: legfeljebb 30 mm ĂĄtmĂ©rĂ”jĂ», termĂ©szetes, vagy mĂ»bĂ©lbe töltött, hĂșspĂ©pet tartalmazĂł, fĂ”zĂ©ssel hĂ”kezelt, fĂŒstölt, (vĂzgĂ”zzĂĄrĂł mĂ»bĂ©lbe töltött termĂ©k esetĂ©n) fĂŒstöletlen, vagy fĂŒst ĂzesĂtĂ©sĂ» homogĂ©n metszĂ©slapĂș kĂ©szĂtmĂ©ny. A hĂșstartalom a kĂ©sztermĂ©kre vonatkoztatva legalĂĄbb 51 %.
Az elsĂ” ?virslit?, a frankfurtert Johann Georg Lahner kĂ©szĂtette 1805-ben kĂ©tfĂ©le hĂșsbĂłl, marhĂĄbĂłl Ă©s disznĂłbĂłl. Ehhez sĂłt, fĂ»szereket Ă©s vizet adott, majd ezt juhbĂ©lbe töltötte Ă©s enyhĂ©n fĂŒstölte. Innen indult vilĂĄghĂłdĂtĂł ĂștjĂĄra, amit szinte mindenhol frankfurternek hĂvnak, a mi virsli szavunk a wĂŒrstchen (kolbĂĄszka) szĂłbĂłl ered.
Az ĂlelmiszerkönyvbĂ©li meghatĂĄrozĂĄst bĂĄr szigorĂtottĂĄk, de Ăgy is viszonylag lazĂĄk a követelmĂ©nyek a virslivel szemben. A hĂșs egy rĂ©sze helyett mechanikailag szeparĂĄlt hĂșst hasznĂĄlhatnak, amit a szakszlengben az eljĂĄrĂĄs szerint fehĂ©r vagy rĂłzsaszĂnt takonynak(!) hĂvjĂĄk, szĂłval el lehet kĂ©pzelni? Ennek nagyobb a vĂztartalma is, tehĂĄt nehezĂti a kĂ©szĂtmĂ©nyt. Az elĂ”Ărt fehĂ©rjetartalmat szĂłjafehĂ©rjĂ©vel vagy vĂ©rplazmĂĄval növelhetik, a fĂ»szerek helyett aromĂĄkat vagy kivonatokat hasznĂĄlhatnak, a szĂnezĂ©shez szĂnezĂ©keket, a kĂvĂĄnatos hĂșsĂz elĂ©rĂ©sĂ©hez ĂzfokozĂłkat; a fĂŒstölĂ©s nem lehetsĂ©ges a mĂ»anyag bĂ©l miatt, Ăgy ezt fĂŒstaromĂĄval ?helyettesĂthetik?.
Milyen virslit vegyĂŒnk?
A pårszåz Ft-os virslitÔl nyilvånvalóan nem vårhatunk csodåt.
Viszont a dråga sem jelenti magåtól értetÔdÔen azt, hogy minÔségi termék.
NĂ©zzĂŒk meg mindegyiknĂ©k az összetevĂ”ket.
A törvĂ©nyvĂĄltozĂĄs Ăłta 51 %-osnak kell lennie minimum a virsli hĂșstartalmĂĄnak. De az igazi Ă©lvezeti szint kb 80 % felett kezdĂ”dik!
A virslik ĂĄltalĂĄban elĂ©g sok adalĂ©kanyagot tartalmaznak, amiket kerĂŒljĂŒnk, az a szĂłja Ă©s a mechanikusan szeparĂĄlt hĂșs. De ĂĄltalĂĄban lĂĄthatunk az összetevĂ”k között nĂĄtrium-glutamĂĄtot (E621), azaz ĂzfokozĂłt, nitrites pĂĄcsĂłt, ami a hĂșs rĂłzsaszĂnĂ»sĂ©gĂ©t segĂt megtartani , trinĂĄtrium-citrĂĄtot, ami a sĂłkoncentrĂĄcióéft, savassĂĄgszabĂĄlyozĂĄsĂ©rt Ă©s a nedvessĂ©g megtartĂĄsĂĄĂ©rt felel, aszkorbinsavat, ami az idĂ” elĂ”tti barnulĂĄst akadĂĄlyozta, polifoszfĂĄtot, ami a virsli roppanĂłssĂĄgĂĄt segĂti elĂ”. SzĂ©p kis lista? IgyekezzĂŒnk ezekbĂ”l minĂ©l kevesebbet megenni.
A nĂ©gylĂĄbĂșaknak ĂĄltalĂĄban tartalmasabb, Ăzletesebb a hĂșsa, viszont drĂĄgĂĄbbak is, mint a szĂĄrnyasokbĂłl kĂ©szĂŒlt virslik.
Ha tetszett a bejegyzĂ©s, csatlakozz a KonyhalĂĄl Facebook oldalĂĄhoz Ă©s iratkozz fel a heti hĂrlevĂ©lĂ©rt a blogkövetĂ©sre, ne maradj le semmirĂ”l!
ForrĂĄs:Â
https://hu.wikipedia.org/wiki/Virsli
http://www.origo.hu/tafelspicc/kozelet/20141226-hogyan-vasaroljanak-jo-virslit.html
http://hvg.hu/gasztronomia/20131228_Virsli_vurstli_frankfurti_becsi_baromfi_