Villámgyors ebéd + az elsõ hét cukor nélkül

2014-02-10

sponsored links

_MG_2392_a

Nem ez a bejegyzés következett volna, de most átugrunk egy részt, aztán majd visszatérünk arra a bejegyzésre, ami ezután fog következni. :) Világos?

Sokan (fõleg otthon lévõ anyukák) kértétek, hogy osszak meg olyan recepteket, amelyeknek az elkészítése kevés idõt vesz igénybe, így a babák, gyerekek ellátása mellett is tudtok meleg ételt tenni az asztalra. Ez nem könnyû feladat, tudom. Nálunk is trükközést igényel a fõzés és néha az ebéd eltolódik vacsorába, mert adagokban tudom elkészíteni, még akkor is, ha kevés idõt vesz igénybe. Ádi nem igazán alszik napközben a kiságyában, szóval sétálni kell menni vele és így tud aludni. Szóval nálunk nem mûködik az, hogy, amíg alszik a baba, addig összedobok egy gyors ebédet. Ez csak akkor valósítható meg, ha I. itthonról dolgozik és elviszi sétálni Ádit, én meg másfél óra alatt összedobom a mi ebédünket, az övét és, ha minden jól megy, még fotózni is tudok, meg elpakolni mindent, ami a fotózással jár. Ha extra gyors vagyok, akkor marad még 5 percem leülni megenni az ebédet vagy szörfözni egy kicsit a neten… vagy ha nagyon fáradt vagyok, akkor ledõlök a kanapéra és alszom 5-10 percet.

Ez a a villámgyors ebéd (és ebbõl egy sorozatot szeretnék itt a blogon) pirított fokhagymás citromos leveleskelbõl állt, valamint készítettem hozzá pirított füstölt paprikás, citromos csicseriborsót és fõztem egy adag rizst. A hét közepén dobtam ezt össze elõször és annyira ízlett, hogy ma megcsináltam még egyszer, hogy le is tudjam fotózni. A leveleskelt még sörélesztõ pehellyel ízesítettem, a csicseriborsót pedig füstölt piros paprikával és köménymaggal.

montazs01

A sörélesztõ pehelyrõl... Aki még nem próbálta ki, annak jelzem, hogy nincsen se sör, se élesztõ íze és nincsen erjesztõ képessége sem. A sörélesztõ egy vitamin kincsesbánya. “Található benne B-komplex, ami tartalmaz B1 vitamint (thiamin), B2 vitamint (riboflavin), B3 vitamint (niacin), B5 vitamint (pantoténsav), B6 vitamint (piridoxin), B9 vitamint (folsav), és H vagy B7 vitamint (biotin). Ezek segítenek a szénhidrátok, zsírok, fehérjék lebontásában. Jó hatással vannak az idegrendszerre, az emésztõrendszerre, valamint a bõr, a haj, a száj, és a máj egészségi állapotára. A sörélesztõben a létezõ 24 aminosavból 16-ot találhatunk. Jelentõs a kálcium, króm, szelén, vas és foszfor tartalma. Találunk benne rezet, cinket és jódot is. A sörélesztõpelyhet egy egysejtû gombából, a Saccharomyces cerevisiae -bõl készítik. Ezt a gomba fajt kifejezetten étrend kiegészítõkben való felhasználásra is szaporítják, gabonákon. Pehely formájában a sörélesztõ már nem tartalmaz élõ gombákat, így jó tudni, hogy candida-kúrán lévõk is fogyaszthatják. Cukorbetegeknek is különösen ajánlott a fogyasztása, mivel a sörélesztõ magas króm tartalma segíti a vércukorszint szabályozását. A cukorbetegek hasnyálmirigye nem tud megfelelõ mennyiségû inzulint termelni, ami átalakítaná a vércukrot. Megfigyelések szerint a króm csökkentheti a vércukorszintet, ugyanakkor növeli a glükóz érzékenységet, így csökkentve a szükséges inzulin mennyiségét. A sörélesztõ olyan energiaforrás, amely növeli állóképességünket, erõsíti immunrendszerünket, javítja a máj mûködését, így hozzájárul a méregtelenítéshez.” (Forrás: innen.) Fogyasztása tehát nemcsak vegetáriánusoknak és vegánoknak ajánlott, hanem húsevõknek is.

A füstölt édes paprikáról – ami pimiento paprikából készül – pedig ódákat tudnék zengeni. Illata mesés és ha fõzünk vele a mennyországba jutunk… na jó, nem… de a vele ízesített ételeket teljesen átformálja. Állítólag aromáját az adja, hogy tölgyfahordókban tárolják. Én a képen látható dobozt Madridból kaptam, de bármilyen más márkájú füstölt paprika por használható az ételhez.

Nagyon szeretem a savanykás ételeket, ezért a leveleskelre és a csicseriborsóra is facsartam egy kevés citromlevet és ahogy az ízek összeálltak, kerek egészet alkottak (úgy éreztem magam, mint Anto Ego, aki megkóstolta a ratatouille-t :) ). Végtelenül egyszerû étel, talán ebben rejlik nagyszerûsége. Néha nem kellenek különleges alapanyagok, órákig tartó fõzés vagy sütés, mégis, amit leteszünk az asztalra magunk elé, megmelengeti a testünket, lelkünket és jól érezzük magunkat tõle.

Elég a fecsegésbõl, jöjjön a recept!

Pirított citromos leveleskel és füstölt paprikás csicseriborsó

Hozzávalók 2 fõre:
- 1 közepes csokor leveleskel, a levelek eltávolítva a szárról és falatnyi darabokra tépkedve
- 3 gerezd fokhagyma, meghámozva, összetörve
- 2 evõkanál sörélesztõ pehely
- 1 konzerv (400 g) csicseriborsó, lecsöpögtetve
- 1 fej vöröshagyma, meghámozva, felkockázva
- 1 teáskanál füstölt, édes piros paprika
- 1/2 teáskanál köménymag
- 1/2 citrom leve
- só, bors
- kókuszzsír vagy olívaolaj
- fõtt rizs, köretnek

Egy teflon serpenyõben hevítsünk 2 evõkanál kókuszzsírt, dobjuk rá a levelekelt és 5-6 perc után – ha megfonnyadnak kicsit a levelek -, adjuk hozzá a fokhagymát. Pirítsuk legalább 5 percig (ha nagyon száraznak találjuk öntsünk hozzá 50 ml vizet), sózzuk, borsozzuk, majd öntsük rá 1/4 citrom kifacsart levét és szórjuk meg a sörélesztõ pehellyel. Keverjük meg és szedjük ki a tányérokra.

Ugyanebben a serpenyõben (nem kell elmosni) hevítsünk újra 2 evõkanál kókuszzsírt, adjuk hozzá a felkockázott vöröshagymát. Dinszteljük 2-3 percig, majd szórjuk meg a füstölt paprikával, köménymaggal és adjuk hozzá a fõtt csicseriborsót. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk. Fõzzük 3-4 percig, majd locsoljuk meg a maradék 1/4 citrom levével. Tálaljuk a leveleskellel és rizzsel.

_MG_2409_a

Úgy érzem nagyon jól vesszük az akadályokat és úgy tûnik, hogy könnyebben “vészeljük” át a cukormentes kihívást, mint eddig valaha. Az elsõ napokban nagyon sokat nasiztunk (fõleg magokat: mandula, kesudió, paradió) étkezések után, mert hiányérzetünk volt (az a bizonyos kocka csoki :) ). Még jobban figyelek vásárláskor, címkét olvasok, hogy nehogy vegyek olyan élelmiszert, amiben van tojás, tejtermék vagy cukor. Figyeljetek oda, mert sok növényi tejben van cukor! Azért várom már a végét – mint mindig -, hogy valami finom édeset ehessek.

Nagyon örülök, hogy rengetegen írtatok és csináljátok a kihívást. Sok-sok képet is küldtetek az ételekrõl, italokról, hogy mit esztek-isztok ebben a hónapban. Aki ír saját blogot és heti bontásban beszámol az élményeirõl, az küldje el nekem a bejegyzés linkjét, beteszem ide. Aki használ Instagramot, az a kihívás idején februárban címkézze fel az általa elfogyasztott ételek képeit az alábbiak szerint: #februaricukormenteskihivas.

Kitartást mindenkinek!


Folytats a blogon ... www.zizikalandjai.com/2014/02/villamg...

sponsored links

Keres?s