Vegán életmód ? Greenway Design + Nyereményjáték

2017-05-16

sponsored links

Amikor elõször belefutottam Ildi munkájába, akkor realizálódott bennem, hogy lakberendezni is lehet vegánul, vagyis életmódot teremteni is lehet vegánul. Õ ugyanis azon felül, hogy dekoratõr és blogger, még környezettudatos is, egyfajta “zöld” szemüvegen keresztül figyeli a világot. Mindezek mellett 100% eco szójaviaszból készít gyertyákat, amelyek kizárólag természetes alapanyagok felhasználásával készülnek, nem tartalmaznak mérgezõ paraffint és más kõolajszármazékot, szennyezõdést és 100%-os tisztaságú illóolajaival illatosítja õket.

Szóval fogjátok a kezetekbe a reggeli turmixotokat, kávétokat, teátokat, dõljetek hátra és olvassátok el Ildivel készített interjúmat. Megosztja velünk saját történetét, õ hogyan lett vegán és hogyan lett a lakberendezés szerelmese. Nyereményjáték pedig az interjú után!

Csapó Ildikóval beszélgettem az alkotásról, a vegánságról, a gyertyáiról?

Bemutatnád magad röviden, ki vagy, mivel foglalkozol?
Csapó Ildi vagyok, dekoratõr, blogger. 2014-ben döntöttem úgy, hogy a jelenlegi fõállásom mellett belevágok egy kreatív szakmába és végre megvalósítom, amirõl évek óta álmodoztam. Elkezdtem a dekoratõr iskolát, majd folytattam a lakberendezõ szakkal. Nagyjából ezzel egyidõben kezdtem el rendszeresen bejegyzéseket írni a Greenway blogba, melynek hivatalos indulása 2015-ben volt, de elõtte már évek óta próbáltam írni; néha ki is került egy-egy bejegyzés, de sohasem lett folytatás.

A Greenway Design az elmúlt két és fél évben rengeteg változáson ment keresztül, miközben én is sokat fejlõdtem és ma már tisztán látom, hogy az életmódom nagy hatással van arra is, ahogyan a blogot vezetem. A mottóm a “Tudatos dekor, tudatos tér” tulajdonképpen öszefoglalja azt a természetközeli és következetes látásmódot, amit az olvasóimnak szeretnék sugallni az írásaimmal és a képeimmel. Imádom az újrahasznosítást és az apró DIY megoldásokat, valamint a balkonkertészkedést. A Greenway blog egy olyan otthon kialakítsához nyújt inspirációkat, melyben végtelen lehetõségek vannak az újragondolásra, a kreatív megújulásra.

Hogyan kezdõdött nálad a vegánság (elõször étrend váltással, aztán az élet más területére is bevezetted)? A családod is így étkezik?
Életem két fõ mozgatórugója a kreatívitás és a “zöld” szemlélet. Ez a két dolog olvad össze és bontakozik ki a Greenway Design blogjában is, ezek az az én kis belsõ motorjaim.

Gyermekkorom óta mániákusan szeretem az állatokat. Viccesen hangzik, de kislányként – a játék babakocsiban nekem nem baba volt, hanem kiskacsa, kispulyka, kiscsibe. Természetesen mindnek neve volt és húgommal órákon át játszottunk velük. Amikor megnõttek, akkor is gondjukat viseltük. Iskolából hazatérve, minden nap szenteltünk nekik egy kis idõt, hogy megszeretgessük õket. Voltak viszont a ház körül olyan állatok is, akiknek nem adhattunk nevet, mert már születésükkor mondták szüleink, hogy nem élhetnek sokáig. Egy apró békés megyei faluban nõttem fel, ahol a 80-as és 90-es évek fordulóján nem sok pénzkereseti lehetõség volt és a mezõgazdaság mellett az állattartás jelentett bevételt a családok számára. Ennek megfelelõen szüleim is rengeteg “haszon”állatot tartottak, akiket vágóhidakra adtunk el. Tudtam és láttam Édesanyámon és Édesapámon is, hogy nehezen válnak meg az állatoktól, de nem volt más választásuk. Úgy éreztem, hogy elnyomják magukban mindazt, amit én is, hogy szeretem és sajnálom õket és nem akarom, hogy meghaljanak. De ekkor még csak gyanítottam, hogy, ami az elszállítás után történik velük, az nagyon nem etikus.

Érettségi után Budapestre költöztem és szüleim sem tartottak már annyi állatot, ezért nem foglalkoztatott a dolog. Aztán 2005-ben került újra felszínre ez az egész, amikor megnéztem az akkori nagy kedvenc, az Antimaniax nevû osztrák zenekar I can’t smell my freedom címû dalának videóját és ott minden eldõlt. Megláttam, hogy mi történik a színfalak mögött és eldöntöttem, hogy a kegyetlenséghez nem akarok többé hozzájárulni és hogy az állatok iránt érzett szeretetem sokkal erõsebb az étkezési szokásaimnál. (A videó teljes valóságában mutatja be a nagyüzemi állattartás minden velejáróját és a vágóhidak rideg borzalmait, valamint az állatkísérleteket és a bõr-, szõrmeipar áldozatait.)

Fokozatosan hagytam abba a húsevést, annak mindenféle állomását megjárva. 2006 tavaszán már egyáltalán nem ettem, utána pedig fokozatosan ismerkedtem meg az állatkísérletek nélkül készült kozmetikumokkal is, majd végül 2013-ban a növényi életmód mellett döntöttem, melynek köszönhetõen elõször a tejtermékekre mondtam nemet, majd a tojásra is. Mindez azóta teljesen kihat az öltözködésemre és minden használati tárgyamra. Megnéztem a Making the Connection és az Earthlings filmeket, amik mind megerõsítettek abban, hogy ez az én utam.

Mindez azért fontos számomra, mert úgy érzem, hogy az állatok nem tudják magukat megvédeni és nem tudják tudtunkra adni a félelmeiket, a fájdalmukat. Megpróbálom õket képviselni és megmutatni, hogy a növényi életmód is lehet teljes. Az ember néha (sõt talán sokszor) csak felnõttként kap válaszokat bizonyos dolgokra. A vegán életmód egy nagyon hosszú folyamat eredménye az életemben, ezért soha nem várom el másoktól, hogy azonnal változzanak. Férjem néha eszik még húst, de látom rajta is a változást. Érzem, hogy már tudja Õ is, mennyi szenvedéssel jár a polcról leemelt virsli. Tejterméket már nem igazán fogyaszt, tojást is nagyon ritkán. Itthon egyáltalán nem fõzünk állati eredetû ételeket.

Miért gyertyákkal kezdtél foglalkozni, honnan jött az ötlet?
A dekoratõr iskolában jöttem rá, hogy az állati eredetû dolgok nem csak az ételekben, a kozmetikumokban és az öltözködés terén jelennek meg az ember életében, hanem a dekorációk és a mindennapi használati tárgyak is sok ilyet tartalmaznak. Gondoljunk csak egy méhviasz gyertyára vagy egy helyes kis bõr fogantyúra a fiókon vagy egy kosáron, vagy ott vannak a kis szõrme kulcstartók, melyekrõl ma már tudom, hogy honnan származnak és hogyan készülnek.

Rádöbbentem, hogy az állati eredetû termékek még a dekor szakmámat is képesek érinteni, ezért kutatni kezdtem a témában. A PETA ajánlását elolvasva jöttem rá, hogy tényleg valós a dolog, viszont tudok rajta változtatni. 2016-ban jött az illatgyertyák ötlete, amikor a boltban kapható paraffin alapú gyertyák helyett vegyszermentes megoldást kerestem, de mindenhol csak a méhviaszt ajánlották. Külföldi oldalakon kutakodva leltem az ECO szójabab viaszából készült gyertyákra és nagyon megtetszettek. Láttam, hogy máshol már évek óta nagy sikere van az így készült gyertyáknak, így hát belevágtam, elõször csak kiváncsiságból.

Hogyan tanultad meg (mennyit kellett tanulni, volt-e valamilyen képzés, amit elvégeztél) a vegán gyertya készítést?
Fórumokat böngészve kísérletezgettem itthon hónapokon keresztül, legtöbbször késõn este. A hétközben kiöntött gyertyákat hétvégén tesztelgettem; figyeltem hogyan és mennyi ideig égnek, mennyi illatanyagra van szükség, hogyan viselkedik a viasz. Tulajdonképpen sok türelem és kitartás kellett, mint a legtöbb dologhoz az életben. ?

Hány féle gyertyát készítesz jelenleg?
Jelenleg háromféle illat vásárolható meg, de különbözõ csomagolást is kínálok hozzá. Lehet kapni ezüst színû tégelyben, kétféle kupakkal, de öntök gyertyát már üvegbe is.

Tervezel termékbõvítést? Ha igen, mi lesz a következõ terméked?
Igen, rengeteg tervem van. Tulajdonképpen egy óriási ötlet “vihar” dúl a fejemben szokás szerint, aminek még le kell tisztulnia. Nyáron mindenképpen megvásárolhatóak lesznek a jelenlegi illatok, de tervezek egy igazán frissítõen citrusosat is, ami szuper társunk lesz a meleg kiülõs estéken. Persze nagyon készülök az õszre is, hogy mire úrrá lesz rajtunk a “bekuckózós” hangulat, finom illatokkal tudjak elõállni.

Ildi blogja, a Greenwaydesign
weboldal
Facebook
Instagram

Ildi gyertyái megvásárolhatok a weboldalán vagy emailen keresztül, valamint 2017. május 21-én a Kiskert Piacon és júniusban már a Vegan Sunday Marketen is találkozhatnak vele az érdeklõdõk.

*****

NYEREMÉNYJÁTÉK!!!

Nyeremény: Két darab gyertya (egy nyertesnek) – 1 db Fresh Start és 1 db Floral Fanatic (a legújabb virágmintás kupakkal). Írjátok meg ide a bejegyzés alá kommentben, hogy ti milyen illatban szeretnétek ilyen vegán gyertyát (melyik a kedvenc illatotok)!

Szabályok: A kommentelésen felül plusz pontokért lájkolhatjátok a Greenway Design Facebook és Instagram oldalát (írjátok meg ezt is a kommentben, ha megtettétek). 2017. május 19-ig lehet játszani. Sorsolás a random.org-gal. Eredményhirdetés 2017. május 20-án. A nyertest emailben fogom értesíteni, majd a neve kikerül a blogra (ez a bejegyzés fog frissülni). A nyereményt a nyertesnek Ildi postázza magyarországi címre.


Folytats a blogon ... www.zizikalandjai.com/2017/05/vegan-e...

sponsored links

Keres?s