Vegán életmód ? Botanika + nyereményjáték

2017-07-27

sponsored links

Nem is tudom hol találkoztam elõször Sára munkáival, de valahol az interneten futottam bele és valami hasonló fotóba, mint, amit a második képen láttok, sok-sok növényekkel festett pasztell színû sokaság volt a fotón és egybõl arra gondoltam, hogy én mindegyikbõl szeretnék egyet, mert az ilyen színes dolgokra csak egyszerûen jó ránézni. Engem legalábbis nagyon felvidít egy ilyen kép. Egybõl írtam is Sárának, hogy lenyûgöznek a munkái, imádom a csodaszép színeket, amelyeket elõvarázsol!

Igen, elõvarázsol, mégpedig növényekbõl, festõnövényekbõl. Nagyon érdekes és kreatív a munkája, amelyet most ebbõl az interjúból megismerhettek. Szóval fogjátok a kezetekbe a reggeli turmixotokat, kávétokat, teátokat, dõljetek hátra és olvassátok el Sárával készített interjúmat. Nyereményjáték pedig az interjú után!

Bemutatnád magad röviden, ki vagy, mivel foglalkozol?
Hajgató Sára vagyok, textilekkel, azon belül is festõnövényekkel színezett anyagokkal foglalkozom, ruhákat illetve kiegészítõket készítek azokból az anyagokból, amiket megfestek.

Hogyan jött az ötlet, hogy növényekkel kezdjél festeni textileket?
Évekig volt egy ékszermárkám, azonban az idõk múlásával egyre inkább elkezdett foglalkoztatni a textilek és fonalak természetesebb megszínezése, elkezdtem utánajárni, kisérletezni, és megnyílt elõttem a festõnövények csodás világa. Nagyobb rálátást szerettem volna a munkámban felhasznált alapanyagok eredetére és a magam módján szerettem volna tenni egy keveset a környezetterhelés csökkentéséért.

Mely növények a legalkalmasabbak arra, hogy fessünk velük?
Rengeteg növénynek van színezõpotenciálja azonban ezen belül van egy szûkebb csoportja a hagyományos festõnövényeknek, amelyek igazán idõtálló, szép színeket eredményeznek. Az európai kultúrkörben a három ún. “nagy festõnövény” a festõcsülleng, a festõrezeda és a festõbuzér, színkeveréssel ebbõl a három alapfestékbõl temérdek gyönyörû árnyalatot hozhatunk létre. A növény megválasztása mellett a festendõ alapanyag és a textil elõkezelése is meghatározza a színeredményt.

Melyik volt a legkülönlegesebb növény, amit használtál textilfestésre vagy az a növény, amelyiken meglepõdtél, hogy milyen csodás színt lehet kihozni belõle?
Igazán különleges élmény indigóval festeni, a folyamat maga is merõben eltér a többi festõnövénnyel való munkától, ezért ezt kimondottan szeretem. Festettem már elhervadt esküvõi csokorral is textilt, ez is egy szép, és különleges módja volt a “Nagy Nap” megörökítésének.

Honnan szerzed be a festéshez használandó növényeket (vadon gyûjtés, lehet kapni boltban, online, külföldrõl)?
Sok növényt gyûjtök, szerencsére jópár inváziós faj, például a kanadai aranyvesszõ remek festõalapanyag, így nem kell visszafognom magam. ? Van néhány növény, amit kertben termesztek, nagy álmom, ami ha minden igaz a közeljövõben meg is valósul, egy kimondott festõnövény ültetvény és bemutatókert létrehozása. Ezen kívül néhány egzotikus festõnövényt külföldrõl, európai, méltányos kereskedésekbõl szerezek be, és számos konyhai hulladék is alkalmas textilszínezésre.

Milyen anyagokat festesz be ezekkel a növényi festékekkel?
100%-ban természetes szálösszetételû anyagokkal dolgozom, a kedvencem a len.

Milyen termékek készülnek az általad festett anyagokból? Ezeket is teljesen te készíted?
Ruhadarabokat készítek: megkötõs ruhát, nadrágszoknyát, felsõket és kabátkákat tartalmaztak az eddigi kollekcióim, illetve az ezekhez kapcsolódó kiegészítõket, textil nesszeszert, kendõket, fonott nyakláncokat és karkötõket. Dolgozom egy lakberendezési kollekción, illetve külön öröm, amikor idõm engedi, hogy fonalat fessek, amikbõl szövõszéken szövött kelméket hozok létre.

Mennyire tartósak a növényekkel, természetesen befestett anyagok? Egy ilyen anyagból készült felsõt hogyan lehet mosni, hogy minél tovább megõrizze csodaszép színét?
Egy kicsit gondosabb, tudatosabb kezelést igényelnek a festõnövényekkel színezett holmik – kézimosást, és PH-semleges mosószert javaslok a vásárlóimnak, illetve azt, hogy ne tegyék ki huzamos ideig tûzõ napsütésnek a darabokat. A megfelelõen elõkezelt textilen sokáig szép marad a szín, de én nem látok abban sem problémát, ha az ember idõrõl-idõre felfrissíti és újrafesti egy-egy kedves ruháját.

Van-e olyan recepted, amely alapján bárki otthon a konyhájában tud például egy színes konyharuhát készíteni?
Esõ körben érdemes háztartásban fellelhetõ alapanyagokkal kísérletezni, ilyen például a hagymahéj, a kurkuma vagy a lilakáposzta. Ezek nem tartoznak a legtartósabb színezõanyagok közé, de azonnali sikerélményt adnak. A textilt érdemes timsóval elõpácolni, majd készítünk egy festõlevet, amiben forralás nélkül egy jó órát fõzzük a textilt.

Hol érhetõk el a termékeid, hol lehet megvásárolni ezeket a színes csodákat?
Van egy bemutatótermünk, a CikkCakk Stúdió amit 3 kedves tervezõtársammal hoztunk létre, itt megtekinthetõk a munkáim, illetve szoktam vásározni is, és készül a webshoppal egybekötött honlapom is.

Sára elérhetõségei:
Botanika Facebook
Botanika Instagram
CikkCakk Stúdió Facebook

*****
NYEREMÉNYJÁTÉK!!!

Nyeremény: 1 darab indigóval festett-shibori technikával mintázott vászontáska. Írjátok meg ide a bejegyzés alá kommentben, hogy ti mit szeretnétek egy növénnyel festett csodaszép anyagból készíttetni magatoknak (sál, nyaklánc, szoknya, stb.)!

Szabályok: A kommentelésen felül plusz pontokért lájkolhatjátok Sára Facebook és Instagram oldalát (írjátok meg ezt is a kommentben, ha megtettétek). 2017. július 30-ig lehet játszani. Sorsolás a random.org-gal. Eredményhirdetés 2017. július 31-én. A nyertest emailben fogom értesíteni, majd a neve kikerül a blogra (ez a bejegyzés fog frissülni). A nyereményt a nyertesnek Sára postázza magyarországi címre vagy személyesen átvehetõ a CikkCakk Stúdióban, Budapesten.


Folytats a blogon ... www.zizikalandjai.com/2017/07/vegan-e...

sponsored links

Keres?s