Vatikán / Róma

2017-09-19

sponsored links

Vatikán - A katolicizmus központja és a pápa otthona a világ legkisebb szuverén állama




Mikor Numa Pompilius, a mondák szerint Róma második, jövendõmondó királya Kr.e. mintegy hétszáz évvel kiválasztotta azt a magaslatot, ahonnan népének kinyilvánította az istenek állítólagos üzeneteit (a vaticinatiókat), aligha láthatta elõre a jövõt ? azt, hogy a Vaticanus-domb viszonylag kisebb részén idõvel egy szuverén, nemzetközileg is elismert városállam alakul, amelyet a császárságokra és királyságokra jellemzõ elidegeníthetetlen területi, politikai, polgári és diplomáciai jogok illetnek majd meg. A Vatikán a világ legkisebb államalakulata. Területe alig haladja meg a 44 hektárt. E kicsiny állam területén található ugyanakkor a világ legnagyobb temploma, a Szent Péter-székesegyház, továbbá egyik legnagyobb kiterjedésû palotaépítménye, amely mintegy ezer helyiségbõl áll. A szuverén állam 1929. február 11-én alakult az ún. lateráni szerzõdés alapján. XI. Pius pápa lateráni egyezmény aláírása idején a következõket mondta: ?Ez a terület kicsi, mégis kijelenthetjük, hogy a világon a legnagyobb, hiszen itt található a Bernini által tervezett oszlopcsarnok, Michelangelo kupolája, a gyönyörû galériák, a kertek és a könyvtárak számos tudományos kincse, valamint az Apostolok Fejedelmének sírja.?

A látvány minket is lenyõgözött. 
A fotóimon keresztül egy kicsit ti is részesei lehettek ennek a csodálatos látványnak.














































,,Feszes, szinte kifejezéstelen, de mégis barátságos arc. 
Színes, már-már a bohócokéra emlékeztetõ, de mégsem nevetséges ruházat. 
Komoly fegyver - erõs lándzsa és masszív bárd - de mégsem ijesztõ. 
Ilyennek látjuk a gárdistát a Vatikán kapujában, vagy a bazilika bejáratánál. 
Fényképezkedünk velük, pár vicces kedvû turista talán megpróbálja õket 
rendíthetetlen nyugalmukból kizökkenteni - természetesen eredménytelenül. 
A fegyelem és önfegyelem mintaképei, a pápa és birodalma rettenthetetlen õrei õk.
Persze amit látunk, az csupán a felszín. Cinikusan azt is mondhatnánk, hogy csupán 
a mûsor, amelyet pont nekünk, bámészkodó turistáknak szánnak. 
Hiszen manapság a valódi védelemhez ez már nagyon kevés lenne."






    A videó indításához kattincs a linkre   : Vaticano-Róma 




Szent Péter Bazilika





A Szent Péter Bazilika a katolikus egyház elsõ számú szentélye, az ún. négy nagy bazilika egyike. A 14. század óta van a Szent Péter-bazilikának kitüntetettebb szerepe, amikor is a pápa lakóhelye a lateráni palotából a Vatikánba tevõdött át.
A bazilika belsõ hosszúsága 211,5 méter, magassága 132,5 méter. Alapterülete kb. 15 160 m?, és kb. 60 000 fõt tud befogadni, ezzel a Szent Péter-bazilika a világ egyik legnagyobb belsõ terével rendelkezik. Az építkezés kb. 120 évig tartott. A nagy kupolán kívül még 8 kisebb kupolája van. Benne 800 oszlop, 45 oltár és 390 szobor áll. Anyaguk mészkõ, márvány, stukkó és bronz.
A Szent Péter bazilikát II. Gyula pápa építtette a 16. század elején, a lebontott régi római Szent Péter-bazilika helyére. A Constantinus idejébõl való kora keresztény bazilika teljes átépítését II. Gyula pápa Donato Bramantéra bízta. Az eredeti bazilika helyére Bramante egy lenyûgözõen nagyméretû, kilencosztatú térrendszert tervezett. A középpontba 42 m átmérõjû, tamburos kupolával fedett négyezetet, ahhoz négy oldalról félköríves apszissal záródó, kb 60 m hosszú keresztszárakat, a sarkokba pedig a fõtér formáját 1:2-es méretcsökkentéssel megismétlõ, szintén görögkereszt alaprajzú, kupolás melléktereket.
Szent Péter bazilika elõtt elterülõ Szent Péter teret Bernini tervezte. A tervezéskor fontos szempont volt, hogy a pápa a tér minden pontjáról látható legyen, emellett a teret 100 ezer ember befogadására kellett alkalmassá tenni. Mivel a Michelangelo által tervezett kupolára a Giacomo della Porta által tervezett homlokzat teljes egészében rátakart, így Bernini az ellipszis alakú térrel, melyet körként érzékelünk, és az itt felállított szökõkutakkal valamint a tér oldalán található kolonnádokkal igyekezett elvonni a figyelmet errõl a hibáról. A tér elõtti trapéz alakú tér szolgált arra, hogy az emberek figyelmét a kupolára irányítsa. Ezen építészeti megoldásoknak köszönhetõen végül sikerült kijavítani az épület hibáit és 1667-re befejezõdött a több mint egy évszázadig tartó építkezés.
A bazilika kupoláját még Michelangelo tervezte, egy görög kereszt alaprajzú tér fölé. A kupolát már õ is tamburosnak képzelte el, de sajnos még mielõtt megvalósíthatta volna terveit, meghalt. Szerencsére egy követõje, a kor egy másik nagyon tehetséges mûvésze Giacomo della Porta, a kupolát Michelangelo tervei alapján készítette el. A kupola alatti tér alaprajza, azonban Michelangelo terveivel ellentétben nem görög, hanem latin kereszt alaprajzú lett. Ezt egy új pápa rendelte el, aki ezzel is túl akart lépni elõdjén. 1588-ban kezdi el építeni Giacomo della Porta a kuplás, 1591-re pedig már teljesen elkészült vele.
A kupola fesztávolsága 42,5 méter és 73 méter magas. Küztudott, hogy Róma mocsaras talajra, és földrengésektõl nem mentes területre épült, éppen ezért egy ekkora, ilyen szabályos és stabil kupola elkészítése, még a mai kor számára is olyan bravúr, ami elõtt fejet kell hajtani. Az évek során egyszer sem omlott be.















Saját videó:



A kertben a kocsimúzeumot nem érdemes kihagyni !
A pápai jármûvek majdnem kétszáz éves történetét mutatja be a Vatikáni Múzeum tárlata, amely ékes bizonyítéka annak, hogy legyen szó egyenruhás férfiak cipelte hordszékrõl, gazdagon díszített lovas hintóról vagy bombabiztos pápamobilról, a katolikus egyház feje mindig stílusosan járta az utakat.









Saját videó:






Vatikán múzeum
 Vatikán múzeum a Szent Péter téren található egy hatalmas kõfallal körülvett terület része. A múzeumban csodálható meg a Sixtusi-kápolna is, mely a múzeum szoros része. A múzeumk tucatnyi termében találahtó például Praxiteles knidosi Aphroditéje, Leonardo da Vinci Szent Jeromosa vagy Tiziano Madonnája.
Sixtusi-kápolnában pedig lélegzetvisszafojtva figyeljük, hogy Michelangelo freskóinak évekig tartó restaurálása milyen eredményt hozott. Szemfülesek megtalálhatják magának a mûvésznek portréját is a teremben.

















































A miniállam, a Vatikán fõ látványossága a Szent Péter-tér, a Szent Péter-bazilika, a Sixtus-kápolna, és a 14 csodálatos vatikáni múzeum. A múzeumokat a 16. században alapították, és  a Vatikán büszkélkedhet a világ egyik legfontosabb és legnagyobb mûvészeti gyûjteményével. Külön említésre méltó a Vatikáni Múzeum csigalépcsõje , a Raffaello szobák és a finoman díszített Sixtus-kápolna. II. Gyula pápa védnöksége alatt 1508 és 1512 között Michelangelonak köszönhetõen született meg az 540 m2 területével a világ legnagyobb egybefüggõ freskója és egyik legszebb mûvészeti alkotása.









A következõ bejegyzésekben a várost, a Colosseumot és Forum Romanumot mutatom be nektek több fotó kíséretével!

                                                                      

Colosseum / Róma     Forum Romanum 

Róma ahogyan én láttam




Folytats a blogon ... bibimoni.blogspot.com/2017/09/vatikan...

sponsored links

Keres?s