Vargányás-kakukkfüves cipó
sponsored links
Hmmm, a mostani kedvenc kenyerünk. Fantasztikusan illatos, ízes, kovászos, rusztikus, mit mondjak még róla? Talán annyit, vaslábasban sült.
Remélem, a vaslábas és a kovász senkit sem riaszt el. Kovász helyett el lehet készíteni öregtésztával is, vaslábas helyett bármilyen más edényben, akár jénaiban is meg lehet sütni. Ebben az esetben a jól bevált kenyér tésztáját ajánlanám ízesíteni.
Én a sütést megelõzõ este kivettem a hûtõbõl 10 dkg kovászt és megetettem 10 dkg teljes kiõrlésû alakor liszttel és 10 dkg langyos vízzel. Jól elkevertem, a dobozra rátettem a tetejét és éjszakára magára hagytam. Érdemes mikróba vagy sütõbe elrejteni, hogy egyenletes hõ vegye körül.
Reggelre a kovász gyönyörûen életre kel, ebbõl vettem ki a megfelelõ mennyiséget, a maradékot pedig megetettem ugyanannyi vízzel és liszttel, elkevertem és visszatettem a hûtõbe.
Kenyér hozzávalói:
- 50 dkg BL 80 kenyérliszt
- 2 tk. só
- 1 ek. szárított vargánya apróra törve
- 2 tk. szárított kakukkfû
- 2 ek. olívaolaj
- 25 dkg kovász
- 3 dl víz
- 5 g friss élesztõ
Az összes hozzávalót a kenyérsütõgép üstjébe mértem és nyitott tetõvel elindítottam a dagasztást. Munka közben egyszer-kétszer a tésztára néztem, ellenõriztem az állagát. Ha a tészta ragacsos, akkor 1-2 evõkanál lisztet kell még hozzáadni.
Amikor a gép végzett a munkával kikapcsoltam, lecsuktam a tetejét és a tésztát 45-50 percig kelni hagytam.
Ezután óvatosan lisztezett felületre borítottam és finoman átgyúrtam. Cipó formára igazítottam. Letakartam és 15-20 percig pihenni hagytam.
Ezután megformáztam a cipót. Kibéleltem ruhával egy kerek kelesztõkosarat, meghintettem liszttel és a tésztát fejjel lefelé beleraktam. Betakartam és 50-60 percig kelni hagytam.
A sütõbe betettem a vaslábast és 230 fokra elõmelegítettem.
A megkelt tésztát (a kelést ellenõrizhetjük, akkor jó, ha a tésztánk teteje, megrepedt) óvatosan a forró vaslábasba fordítottam, egy éles késsel (vagy pengével) kereszt alakban bemetszettem és az edényt visszatoltam a forró sütõbe.
50 percig sütöttem. Ezután kivettem és ellenõriztem. Az alja mély, kongó hangot adott, a színe gyönyörû piros volt, így rácsra tettem hûlni. Ha nem kong és nem elég szép a színe, akkor az edény nélkül vissza kell tenni még pár percre a kenyeret.
Még melegen megvágva: