UTAZÁS ANATÓMIÁBA 4.rész
sponsored links
Az élõ szervezetet felépítõ anyag a protoplazma ? amely nagyon bonyolult kolloidális rendszer átmenet az oldat és az elegy között. 80 %-nyi víztartalma mellett tartalmaz szerves anyagokat ( szénhidrátokat, fehérjéket, zsírokat), szervetlen anyagokat ( Na-, K-, Ca-, Mg). Legfontosabb alkotórésze a fehérje, amela aminosavajókból épül fel.
SEJT
A protoplazma legdiferenciáltabb formája. Részei:
- citoplazma ? sejttest, a sejt magon kívüli része. Van egy külsõ keményebb része ? ez a sejthártya ? a sejt ezen keresztül veszi fel a tápanyagokat,és adja le a bomléástermékeket.
- sejtmag ? általában a sejt közepén helyezkedik el, s sejtek általában egymagvúak, de léteznek két, és többmagvu sejtek is (pl.:májsejt)
- járulékos alkotórészek
A sejt alakja: nagyon változatos, függ a környezetüktõl és a mûködésüktõl:
? gömb ( pl. a vérben lévõ sejtek)
? sokszögû, kocka vagy henger alaku (pl.hámsejt)
A sejtek nagysága tág határok között mozog a legkisebbek az idegsejtek, a legnagyobbak a simaizom-sejtek.
A sejt élettana, sejtjelenségek:
- sejtanyagcsere: A sejtek a sejtközötti teret kitöltõ szövetnedvbõl táplálkoznak. Ezen anyagok a vérerek falán át jutnak a szövetrésekbe, és a sejthártyán keresztül lépnek át a sejtbe. A sejt a felvett anyagokat felépíti, részben lebontja, illetve kiválasztja. A felépítõ és a lebontó folyamatok összesége lényegében az anyagcsere ? ami sejtben egyidejüleg és folyamatosan zajlik. Egyes sejtek speciális anyagok képzésére képesek - ezek a mirigysejtek.
- sejtmozgás: amõboid mozgás
- ingerlékenység: a sejt reagál a környezetbõl ráható ingerekre.
- sejtnövekedés : a sejt táplálkozása révén gyarapodik-ez a folyamat mindaddig tart, amig a sejtfelülete elég a megnõtt citoplazma tárolására ? aztán vagy visszafejlõdik és elpusztul, vagy kettéosztódik.
- sejtosztódás: feltétele a sejt teljes nagyságbeli kifejlõdése. Fajtái:direkt, indirekt, felezõ osztódás.