Túledzettség, edzés, pihenés
sponsored links
http://futaskerekparuszas.hu/index.php/hirek/item/8-t%C3%BAledzetts%C3%A9g-edz%C3%A9s-pihen%C3%A9s-%C3%A9sszer%C5%B1en “… Túledzettség akkor jöhet létre, ha az edzések és pihenések között az egyensúly felbomlik. Az alábbi tünetek kísérik: fizikai teljesítménycsökkenés, állandó fáradtságérzés, izommerevség, sérülékenység, étvágycsökkenés vagy fokozott étvágy, alvászavar, hangulatváltozás, hanyatló koncentráló-képesség, csökkent immunvédelem. Elsõsorban a helyesen megválasztott edzésprogrammal és az utána következõ, megfelelõ regenerációval elõzhetjük meg a túledzettséget. Az sem kedvezõ, ha mennyiségileg visszük túlzásba (például mindennap három órát kerékpározunk vagy két órát úszunk, vagy meg sem állunk a félmaratoni távig). De mindemellett a túl erõs intenzitású sorozatos edzések (nagy súlyokkal, több izomcsoporton végzett) sem megfelelõek. Az edzéseket úgy kell felépíteni, hogy legyen ideje szervezetünknek a megfelelõ regenerációra. Általában az edzésintenzitás tízszeres növelése (a szabadidõ sport szintjétõl az élsport szintjéig) a teljesítmény 10 százalékos javulását eredményezi. Sokszor a verseny 1. és 10. helyezettje között kevesebb, mint 2 százaléknyi teljesítménybeli különbség van. Ezért érthetõ, hogy a sportoló miért akar egyre keményebben edzeni. …”
Szeretnék néhány szót szólni saját tapasztalatból a túledzéses állapot visszajelzéseirõl:
Fiatalokra és idõsekre egyaránt vonatkozik, hogy a nagy intenzitású mozgásos napokat pihenõnapoknak kell váltaniuk. Mindig megérzem, hogy a szervezetem telítõdik az edzés mennyiségével. Senior korú vagyok és komoly alapbetegségekkel rendelkezem (lezajlott Hashiomoto és annak szövõdményei!), de koromhoz képest elég erõs mozgásmennyiséget abszolválok napi szinten.
Az átlag teljesítményemet még 2012-ben kiszámoltam éves szinten, mely szerint 8 km/nap gyaloglás jött ki, 196 kilométert úsztam. 2013-ban jött egy újabb szenvedély – a tánc, a zumba. 2013 február eleje óta – nyári megszakítás nélkül – hetente minimum kétszer, de lehetõleg 3-4 alkalommal járok 60 perces erõs intenzítású cardio zumbára, váltogatva alacsonyabb intenzítású zumba golddal és továbbra is gyalogolok és ritkábban alkalmanként 1 kilométereket úszom.
Ha csak az orvosom által kért naplómat nézem, akkor nagy örömmel látom, hogy a 2012.02.27-én mért Ergometria: NAUGHTON – Terhelési idõ: 5’25″ Maximális terhelés: 3.10, Terhelési szint -0.05 mV in V4, Terhelés 1. szakasz 1:50 volt
2014.02.03-án mért Ergometria: NAUGHTON – Terhelési idõ: 12’01″ Maximális terhelés: 6.20 Terhelési szint -0.09 mV in V2, Terhelés 4. szakasz 7:29
Tökéletesen laikus vagyok, de azért azt értem ebbõl a két eredménybõl, hogy a teljesítõ- és állóképességem a két év alatt megkétszerezõdött
A testem teljesen átalakult, ez tény. Fogytam 25 kg-ot még 2012-ben, ebbõl visszakúszott 6, és most ismét a -25-nél tartok. A betegségemhez, és korábbi állapotomhoz képest tökéletesen érzem magamat. Teljesen lerobbant állapotban – brutális súllyal, ízületi fájdalmakkal (bottal), cukorbetegséggel éltem a 2007-ben lezajlott teljes pajzsmirigy sorvadás után.
Visszatérve az eredeti témához, miszerint iktassunk be a napi edzések mellett pihenõnapokat, azt is szeretném hangsúlyozni, hogy a súlyvesztést (nem csak beteg embereknél, mint én!!!) a pihenés nem befolyásolja, sõõõõõt …
Ajánlom figyelmetekben a beidézett teljes cikk olvasását tanulságul!
Naponta látom pl. egy fiatal volt tanítványom megszállott futásos edzéseirõl a napi szintû beszámolót. Vele kapcsolatban döbbenettel gondolok arra, hogy ez már mániákus szint, amit csinál. Beleszólni nem akarok Mindenki gondolja végig, hogy vajon amit csinál mozgás-pihenés terén – azt jól csinálja-e?!