Török padlizsánragu gránátalmás fûszeres bulgursalátával (laktózmentes, vegán)
sponsored links
A Nar Gourmet blog szerzõje, Tóth Ági, júniusra hirdetett vegetáriánus-vegán török hónapot, amely keretén belül jobbnál jobb gasztronómiai programokat szervezett az érdeklõdõknek. A török húsmentes hónap során Ági bemutatta a török konyha sokszínûségét, mind a blogbejegyzései, mind a tematikus események segítségével. A török konyháról elsõ hallásra mindenkinek a húsos, fûszeres, sokszor nehéz ételek jutnak eszébe, keveset tudunk arról, hogy Törökország gasztronómiája milyen gazdag és kreatív a zöldségek felhasználása terén. Ha vegetáriánusként, vegánként eljutunk az országba, biztosan lesz mit ennünk… errõl meggyõzõdhettem az egyik Ági által szervezett programon, a török vegán fõzõkurzuson.
Alapanyagok elõkészítése a lencseleveshez…
Alapanyagok a padlizsánraguhoz és a bulgur salátához…
Ági nagyon izgalmas menüsort állított össze a kurzusra: Mercimek çorbas? (Vöröslencse leves) // Narl? k?s?r (Gránátalmás, fûszeres bulgursaláta) // Patl?can yahn?s? (Padlizsán ragu paradicsommal es burgonyával) // Zerde (Sáfrányos-fenyõmagos puding). Mindegyik egyszerûen elkészíthetõ étel volt egy kis csavarral, így nem meglepõ, hogy a végén a közösen elfogyasztott vacsora során fantasztikus ízek bombázták az ízlelõbimbóinkat!
Vöröslencse leves fûszeres olajjal meglocsolva és pár csepp frissen facsart citromlével tálalva – mennyei ízek egy kis tálkában!
Sáfrányos-fenyõmagos puding – szokásosan nagyon-nagyon-nagyon édes török desszert… kicsinek tûnhet a tálka, de én ebbõl 8-10 teáskanálnyit tudtam megenni és azzal fedeztem egy heti cukoradagomat!!!
És akkor néhány szó a fõételekrõl… “A török konyha egyik legfontosabb alapanyaga a bulgur, amelyet ezernyi fajta ízesítéssel tálalnak akár elõételként, akár salátaként, köretként vagy fõételként. Törökországban szerintem nem létezik olyan ember, aki ne ismerné a k?s?r nevû salátát, mely egy elképesztõen friss ízbomba! Ez az étel egy esszencia! Összesûrít megannyi ízt, melyek nekem a török gasztronómiát jelentik és elkészítése is szimbolizálja a török háziasszonyok fõzéshez való hozzáállását, vagyis, hogy milyen fontos, hogy szívünket, lelkünket és leginkább kezünk erejét és melegét átadjuk egy ételnek.” – mesélte Ági errõl a különlegesnek tûnõ, de mégis egyszerû salátáról.
Az egyedüli, ami furcsának tûnhet az az olívaolaj mennyisége (200 ml 4 fõre), de a gyúrás során a bulgur eléggé magába szívja az olajat is és ennek segítségével, meg a fûszerekkel “fõzzük” meg a bulgurt, tehát nem lesz nagyon olajos a saláta.
Nagy keverõtálba téve a bulgursaláta hozzávalói…
Saláta kézzel “gyúrása”…
Saláta ízesítése friss citromlével…
A padlizsánragu tényleg nagyon könnyen és gyorsan elkészíthetõ. A ragunál az i-re a pontot a fõzés végén hozzáadott friss kapor és petrezselyem teszi fel. Tudom, egyesek ki nem állhatják a kapor ízét… nekik üzenem, hogy ez az étel nem mûködne autentikusan kapor nélkül. Ez egy egyszerû zöldségragu, amit bármikor megfõznék én is, de nem jutna eszembe, hogy kaprot tegyek bele. Amióta megismerkedtem ezzel az étellel, azóta keresem a lehetõséget a kapor számára, hogy melyik ételbe tehetem még bele, mert annyira rákattantam!
Szóval ez egy kötelezõen elkészítendõ nyári étel, csakis kaporral és petrezselyemmel!
Zöldségek pirítása…
Fõzés végén hozzáadott friss zöldfûszerek…
Tálalva a török padlizsánragu gránátalmás, fûszeres bulgursalátával…
- Padlizsánraguhoz:
- 500 g padlizsán
- 400 g zöld kaliforniai paprika
- 400 g hámozott, darabolt paradicsom konzerv
- 200 g burgonya, meghámozva
- 3-4 gerezd fokhagyma, meghámozva
- 1 kis csokor kapor, felaprítva
- 1 kis csokor petrezselyem, felaprítva
- 4 evõkanál olívaolaj
- 3 evõkanál paradicsompüré (sûrített paradicsom)
- 2 teáskanál õrölt koriander
- 2 teáskanál nádcukor (opcionális)
- só, feketebors
- Bulgursalátához:
- 250 g aprószemû bulgur (török nevén ince vagy köftelik bulgur)
- 200 ml extra szûz olívaolaj
- 100 ml gránátalmalé (frissen facsarva vagy dobozos)
- 4 szál újhagyma, felaprítva
- 3 marék gránátalmamag
- 2 marék rukkola
- 1 evõkanál gránátalmaszirup
- 1 evõkanál török paprikakrém
- 1 evõkanál paradicsompüré (sûrített paradicsom)
- 1 teáskanál õrölt pirospaprika
- 1 teáskanál chili pehely (opcionális)
- 1 teáskanál õrölt római kömény
- só, feketebors
- 1-2 evõkanál frissen facsart citromlé
- Vágjuk fel a burgonyát és a padlizsánt kis falatnyi nagyságú kockákra.
- Hevítsük fel az olívaolajat egy lábasban és pirítsuk meg rajta (kb. 8-10 perc alatt) a burgonyát és a padlizsánt, majd adjuk hozzá az õrölt koriandert és az apróra vágott fokhagymát.
- Mehet bele a paradicsom konzerv, a sûrített paradicsom, a nádcukor, végül pedig a kaliforniai paprika. Öntsük fel annyi vízzel (kb. 100-150 ml), hogy nagyjából elfedje a zöldségeket. Forraljuk fel, majd közepes lángon, fedõ alatt fõzzük 15-20 percig.
- Sózzuk, borsozzuk és keverjük bele az apróra vágott kapor és petrezselyem felét.
- Tálaláskor szórjuk meg a maradék zöldfûszerekkel.
- Ha nem csináljuk meg mellé a bulgurt, akkor kenyérrel lehet tunkolni a szaftját.
- Tegyük a bulgurt egy tálba, öntsünk rá a bulgur másfélszeres mennyiségének megfelelõ forrásban lévõ vizet, majd takarjuk le és hagyjuk állni.
- Egy másik tálban keverjünk össze az olívaolajat, a fûszereket, a paradicsompürét és a paprikakrémet.
- Vágjuk fel a rukkolát, az újhagymát és tegyük félre.
- perc múlva öntsük az összekevert fûszeres olajat és a gránátalmalevet a bulgurhoz és gyúrjuk a kezünkkel 10 percig, mint egy tésztát. A kezünk melegétõl és a nyomástól megnyílnak a bulgurszemek és beszippantanak minden illatos fûszert!
- Végül keverjük hozzá az újhagymát, a rukkolát, a gránátalmamagokat és öntsük rá a gránátalmaszirupot, valamint a citromlevet. Keverjük össze, de ekkor már nem kell gyúrni.
- Tálaláskor csorgassunk még rá néhány csepp citromlevet.