Tökös cupcake ? Donum Terrae
sponsored links
Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy Boldog Kukta!
Szerencsére. Mert Ági keresett meg, hogy jelentkezzek a blogger ?versenyre?, mely Donum Terrae magkrémekre van komponálva.
Azonnal igent mondtam, hiszen amellett, hogy lehetõségem nyílt kipróbálni egy ilyen fantasztikus magkrémet még további nyereményekért is versenybe szállhatok, mint annak idején a Csikos lekvárokkal.
Izgatottan vártam, vajon milyen magkrémet kapok, de a krémet rejtõ csomag elõtt érkezett a levél: desszertet kellene alkotni.
Ekkor még izgatottabb lettem, majd végül kibontottam a küldeményt és tökmagkrémet rejtett.
Amit érdemes tudni:
?Héj nélküli, enyhén pirított és darált tökmagokból készült krém. Ízesíthetünk vele péksüteményeket, gabonakásákat, húsokat és salátákat, valamint töltelékként vagy mártogatósként is fogyaszthatjuk.
Közismert, hogy a tökmagolaj egészséges, ám azt már kevesen tudják, hogy a tökmag nemcsak Omega 6 és 9 zsírsavakban gazdag (amelyek segítenek a koleszterinszint valamint a szívbetegségek kockázatának csökkentésében), hanem számos ásványi anyagot is tartalmaz. A cink (ami az immunrendszer és a prosztata egészségének fenntartásában játszik fontos szerepet), magnézium (ami a D-vitaminnal együtt segíti a kalcium felszívódását és szabályozza a szívverést), vas (amely nélkülözhetetlen a vér oxigénszállító összetevõjéhez, ami az energia létrehozásához és a protein anyagcseréhez szükséges), kálium (a sejtfunkciók, idegi impulzusok vezetéséhez), és foszfor (mely részt vesz a legtöbb biokémiai reakcióban, a szénhidrogének felhasználásában és a zsírok energiává való átalakításában, valamint a proteinszintézisben, hogy az összes szövetet és sejtet növessze és javítsa) mind megtalálható a tökmagban. A tökmag ugyancsak tartalmaz fitoszterolokat, amelyek a koleszterinszint csökkentését segítik elõ.
A tökmagkrém gazdag továbbá E-vitaminban (ami egy olyan antioxidáns, mely védi a sejthártyákat, segítheti a sérülések gyógyulását, csökkenti az oxidációs hatásokat, amellyel megelõzi más tápanyagok lebontását), Niacinban (ez egy B3-vitamin, amit a test arra használ, hogy segítsen energiát felszabadítani a szénhidrogénekbõl és zsírt alakítson belõlük, valamint szabályozza a koleszterinszintet) és folsavban (mely a vörös vérsejtek képzésében vesz részt).
Felbontás után hûtõben tárolandó, akár egy évig is eláll. Mivel nem tartalmaz emulgeáló szert, így idõvel az olaj kiül a krém tetejére, a krém pedig besûrûsödik. Fogyasztás elõtt csak fel kell keverni, hogy visszanyerje lágy, kenhetõ állagát.? (Forrás: http://donumterrae.hu/termekek/tokmagkrem/)
Ahhoz, hogy tudjam, milyen irányban gondolkodjam meg kellett kóstolni. Egy keveset (és még mázli, hogy elõször csak keveset ) a számba vettem és azonnal összetapadt a szám tõle. Tök jókat vidultunk egymáson a párommal. Jobb, mint egy ragasztó!
Nagyon sokáig gondolkodtam rajta, mit készítsek és közben folyamatosan kóstolgattuk, mert nagyon nagyon nagyon jó íze van magában is. Aztán azon kaptam magunkat, hogy az üveg negyedét csak úgy elnyalogattuk. Így sürgõsen neki kellett állnom a felhasználásnak, mielõtt elfogy az egész.
Nem bírtam szabadulni a pogácsa gondolatától és ez gátolt az ötletelésben.Aztán mintha megvilágosodtam volna a tökmag csoki jó páros, sós édes kézen fogva járnak (nálam legalábbis) így ebbe az irányba mozdultam. Mivel számomra a desszert édességet takar, nem szerettem volna sósság felé moccanni.
Valahogy úgy vagyok ilyenkor, hogy nem speciális dolgokban gondolkodom (bár megfordult a fejemben egy kis tányérdesszert ötlete: vékony piskóta lapon nyugvó narancsos csokimousse, avokádós tökmagos öntettel?..). Nagyon el lehetne rugaszkodni desszert terén is ? és valószínûleg a verseny szempontjából az lenne a célszerû -, ám én mégis valami könnyen elkészíthetõ, gyors, szinte hétköznapi édességben gondolkodtam.
Talán pont azért, mert alapból nem vagyok ráállva a túl csicsás dolgokra és két gyerekes családanya lévén fontosabb a gyorsaság, praktikum és azért persze némiképp a dekorativitás is ? és persze az is, hogy finom legyen!
Még mázli, hogy kaptam a Batha-portától magõrleményeket (köztük tökmaglisztet is) és anno a Mindmegettés kurzuson a Lidltõl tökmagolajat, így mindent felhasználtam, hogy igazi tökös muffinokat készítsek! Meg kell mondjam nagyon jól sikerültek, sosem sütöttem szebb muffinokat!
Csupatökmagos muffinhoz (12 db):
2 db M-es tojás
150 gr kristálycukor
1 nagy evõkanál Donum Terrae tökmagkrém
1 tk tökmagolaj (azért csupán ennyi, mert a tökmagkrém tartalmaz olajat)
90 gr tökmagõrlemény
150 gr finomliszt
1 mk só
1 mk fahéj
1 mk sütõpor
egy kevéske reszelt szerecsendió
1-1/2 dl tej (liszt és tojás függõ)
Csokikrém (6 db muffinhoz):
1 érett avokádó
50 gramm étcsokoládé felolvasztva
2 ek méz
50 gr vaj
1 bõ ek holland kakaópor
csokicseppek (opcionális)
Sajtkrém (6 db muffinhoz):
110 gr mascarpone
2 csésze porcukor (1 csésze 240 ml-es)
2 ek vaj
pici vanília kivonat és esetlegesen vanília magok (egy 2 cm-es darabkának)
pici fahéj
Karamellizált tökmag:
30 gr cukor
1 ek víz
pici fahéj
csipet só
15 gr tökmag
Elsõnek vegyük ki a hûtõbõl a mascarponet, mert szobahõmérsékletûnek kell lennie ahhoz, hogy csomómentesen dolgozhassunk vele.
Második lépésként készítsük el a karamellizált tökmagot, had gyûljön.
Egy kis lábosban vagy serpenyõben a cukrot és vizet melegítjük.
A cukor lassan felolvad, elkezd karamellizálódni.
Mikor szép borostyán színû zárjuk el a lángot alatta.
Tegyük bele a vajat, sót, fahéjat és keverjük el alaposan, míg a vaj teljesen felolvad.
Ezután megy bele a tökmag, majd jól elkeverjük és sütõpapírra öntjük.
Elterítjük és hagyjuk kihûlni.
Aztán mehet a muffin tészta kikeverése.
A tojásokat enyhén felverjük.
Belekeverjük a tökmagkrémet, olajat.
Összekeverjük a lisztet a fûszerekkel, magõrleménnyel és a tej után beleöntjük a tojásos alaphoz. Azért nem használhatunk csak és kizárólag magõrleményt, mert nincs sikértartalma, így nem helyettesíti a lisztet. Tehát ilyen esetben a felhasználandó lisztnek egy részét helyettesíthetjük ilyesmi õrleménnyel akár.
Alaposan elkeverjük, majd a kapszlikkal bélelt formákba adagoljuk.
180 fokra elõmelegített sütõben 15-20 perc alatt készre sütjük. Ha bizonytalanok vagyunk, tûpróbával ellenõrizhetjük, elkészült-e.
Tökös trió: tökmag õrlemény, tökmagkrém és tökmagolaj
Ilyen gyönyörûségesre sültek az én drága kis tököseim!
És akkor elkészíthetjük a toppingokat.
A csokikrém brutálisan egyszerû:
A vajat a mézzel kikeverjük.
Az avokádó puha húsát belekanalazzuk, az étcsokoládét felolvasztjuk és picit hûtve a vajas alaphoz keverjük.
Keverjünk bele kakaóport is, hogy szép barna maradjon (és persze az ízén is dob).
Hogy simább legyen botmixerrel átnyomhatjuk, ártani nem árt, sõt.
Sima csöves habzsákból 6 db muffin tetejére nyomunk kis csúcsokat, amiket megszórhatunk csokicseppekkel.
A sajtkrémmel sem lesz sok dolgunk:
A vajat kikeverjük a porcukorral, majd belekeverjük a fahéjat, a vanília kivonatot és ha van, a vanília magjait is.
Ezután belekeverjük a mascarponet és készen is vagyunk.
Csillag csöves habzsákból halmokat nyomunk a másik 6 db muffin tetejére, majd a már kihûlt karamellizált tökmagokkal szórjuk meg õket.
Mondtam én, hogy nem telik sok idõbe elkészíteni ezeket a kis csodákat. Az én lányaim teljes extázisban voltak, míg készítettük õket! Petrám alig bírta kivárni, hogy kihûljön a muffin (hát ezért nem maradt már a fotózásra meg a 6-6 darab), de nem is bántam, az utóbbi napok ? a betegség miatt ? eléggé megviselték.
Szóval az én kis tököseim így mutatnak! Elégedett vagyok velük és azt mondom a kevesebb néha több! Egy vacsora zárásaként szerintem pont elegendõ 1-1 ilyen kis kapszlis csoda szervírozása, ráadásul nem egyféle, így még választhat is a kedves vendég!
Köszönöm Tóth-Nacsa Áginak a megkeresést, valamint a Donum Terraenek a csodálatos tökmagkrémet.
Ha tetszik az én ?hétköznapibb? finomságom lehetõséged lesz szavazni is rá. Ha szeretnél rám szavazni (mert Te is nyerhetsz ám!) , akkor kérlek kövess a Facebookon, ahol mondom majd az infókat!
Köszönöm! ???