Tökéletes sonkás-sajtos kiflik kelt tésztából, ínyenceknek

2011-05-01

sponsored links









A húsvéti sonkamaradék számomra inkább áldás, mint haszontalanság. Direkt két - hagyományos eljárással készült ? sonka darabot fõztem húsvétkor, az egyiket a cipóban sült sonkához, a másikat a sonkaleveshez betétnek, a tojással sült foszlós kalácshoz szeletelve, valamint számítottam belõle némi maradékra ezen felül is.
Már húsvét hétfõn készítettem melegszendvicset reggelire belõle, a végsõ sonkamaradékból pedig sonkás-sajtos kifliket tervezetem kedden vacsorára.
15 dkg szín sonkát apróra felkockáztam. A legutóbbi Spanyolországból érkezõ manchego sajtszállítmányból tartogattam még egy keveset, mely mára kicsit már összeszáradt. A manchego a legfinomabb spanyol juhsajt, pl. a Metroban is lehet kapni, szívbõl ajánlom mindenkinek. Hasonlóan aromás mint pl. a parmezán vagy a pecorino. 15 dkg manchego sajtot felkockáztam, majd robotgépben morzsává õröltem. Összekevertem a sonkával, ezt szántam tölteléknek.




Elkészítettem a kiflik tésztáját. Nem akartam túlzottan nagy mennyiséget készíteni, így 24 db kiflihez 40 dkg lisztbõl állítottam össze:

40 dkg átszitált finomliszt
0,8 dl olaj
1,8 dl tej
2,2 dkg élesztõ
1 pohár joghurt vagy kefir
2 tk só
1 tk porcukor

1 dl langyos tejben az élesztõt a cukorral felfuttattam, majd az összes hozzávalót összegyúrtam. 10 perc pihentetés után könnyedén, de alaposan megdagasztottam olajos felületen, majd egy órát pihent a tészta huzatmentes helyen, letakarva, szobahõmérsékleten. Körülbelül duplájára kelt ez idõ alatt.
Olajos felületen nagyon könnyedén és röviden átdagasztottam, 3 részre vágtam, cipókat formáztam belõle, lisztes deszkán, liszttel megszórva pihentettem 10 percet.
Egyenként kinyújtottam 1-2 mm vastagságúra a cipókat, melyeket 8 cikkre vágtam. Egy-egy evõkanál sonka-sajt keveréket tettem a cikkek széles végére, majd kifliket formáztam belõle (feltekertem), melyeket sütõpapírral bélelt tepsire rendeztem.
Egy tojássárgáját egy teáskanál tejszínnel elkevertem, ezzel a kiflik felületét megkentem. Megszórtam morzsolt oregánóval, majd reszeltem rá egy kevés parmezánt.

















A nyújtástól számítva 30 perc múlva bemelegítettem 190 C fokra a sütõt és 18-20 perc alatt szép pirosra, belül puhára, kívül ropogósra sütöttem a kifliket.








Ha bárki neheztelne a tökéletes jelzõért a fõcímben, akkor csak rajta, készítse el ugyanígy a kifliket. A hagyományos eljárással készült, házilag fõzött sonka íze, zamata összehasonlíthatatlan, az általam használt aromás, kemény juhsajttal nagyszerû párost alkottak. Más juhsajttal, parmezánnal vagy pecorinoval hasonló, különlegesen finom íz hatás érhetõ el. A húsvéti sonkamaradék nyers, pácolt parasztsonkával egész évben helyettesíthetõ. Az oregánó-parmezán párosítást szívesen használom például szendvicskenyereim szórásához, hiszen nagyszerû íz összhangban lévõ párost alkotnak.
A kiflik egyébként ?egyszerûbben? is elkészíthetõek, ez esetben négyzet alakú, nagyon vékonyra szeletelt fõtt-sült sonkát és (gouda, ementáli, cheddar stb.) sajtot vágjunk keresztirányban ketté és ezzel göngyöljük fel a kifliket.
A tészta nagyszerûen vizsgázott, a másnapra maradt kiflik állaga nem változott. Szívbõl ajánlom kipróbálásra, vendégvárónak is kiváló.
Sasszemûek láthatják, hogy valamilyen zöldfûszer is van a kiflik tésztájában. Volt felbontva egy fél pohár joghurtom és két evõkanál maradékom a hamuban sült krumplihoz készült snidlinges krémbõl. Ez esetben a joghurt mennyiséget ezzel egészítettem ki.

Folytats a blogon ... nemvagyokmesterszakacs.blogspot.com/2...

sponsored links

Keres?s