Táplálj helyesen édesanyám! (3. rész)

2014-05-10

sponsored links

_MG_5290_a

Újabb baba receptek, remélem nem gond! Ígérem jön majd a felnõtteknek is recept! :) A következõ olyan lesz, de addig még egy kis hozzátáplálás…

Dóra blogját elég régóta követem. Lila Füge, ki az, aki nem ismeri? 2013 tavaszán jelent meg második könyve a Születéstõl Születésnapig (Az elsõ 12 hónap étrendje). Meglepõdtem, hogy igen kevés helyen olvastam a könyvrõl, nagyobb beharangozást vártam. Ezért örültem, amikor a Boook Kiadó küldött a könyvbõl egy példányt. Örömmel vetettem bele magam az olvasásba pont egy sétáltatás alkalmával, amikor szerencsémre Ádi szunyókált két óra hosszán keresztül, így volt egy kis idõ magamra és olvashattam végre egy könyvet.

A bevezetõn (alapszabályok, szoptatás, családi étkezés szabályai, bio vagy nem, mikor kezdjük a hozzátáplálást, eszközök) gyorsan átrágtam magam, aztán jöttek a receptek kéthavi bontásban:
- 5-6. hónap – Egyszerû pürék
- 7-8. hónap – Összetett pürék
- 9-10. hónap – Darabos ételek
- 11-12. hónap – Igazi fogások
A végén pedig egy rövid lezárás, hogy hogyan is tovább egy éves kor után.

A receptek színesek, kreatívak, gyorsan elkészíthetõk és nagyon sok köztük a vegetáriánus, vegán (számomra ugye ez is fontos). A legfontosabb alapszabályok közül kiemelném a következõket:
- a gabona részben teljes kiõrlésû legyen
- rizsbõl csak barnát használjunk
- gyümölcsbõl, zöldségbõl lehetõség szerint a nem vegyszerezett, bio változatot válasszuk
- ne használjunk cukrot és ne sózzunk az ételt (én minimális – késhegy felénél kevesebb – sót néha tettem Ádi ételébe 10 hónapos kora után, de amióta ezt olvastam, azóta nem teszek sót az ételébe)
- tejet csak késõbb, egy éves kor után adjunk a babának
- az alapanyagok frissek és jó minõségûek legyenek
- néhány dolog, amit egyáltalán nem javasol egy éves kor elõtt adni: tejszín, juhtúró, juhsajt, méz, tojásfehérje, aprómagvas gyümölcsök (málna, földieper, szeder, egres, kivi), olajos magvak

A könyvet gyermekorvosi (Dr. Miklós Anna) és dietetikusi (Schmidt Judit) közremûködéssel írta Dóra, jórészt saját tapasztalatai alapján és a legújabb táplálkozástudományi ajánlások mentén. Szerintem nagyon jó a felépítése és segít kiigazodni a hozzátáplálás útvesztõjében. Én már jó néhány receptet kipróbáltam belõle és a legnagyobb kritikus, Ádi, igen jól fogadta. Bár mostanában bélpoklos korszakát éli és mindent megeszik. Ilyen jól evõ babát kívánok mindenkinek! :)

_MG_5036_a

Spárgás babarizottó

Hozzávalók:
- 25 g rizspehely (ez kb. 3-4 evõkanálnak felel meg)
- 2 szál zöldhagyma
- 1 evõkanál extra szûz olívaolaj (Dóra vajat használ, én lecseréltem hidegen sajtolt olívaolajra)
- 4 szál spárga (zöld vagy fehér)
- kb. 50 ml rizstej (vagy anyatej, én mindig rizstejet vagy mandulatejet használok fõzéskor)

A rizspelyhet forrásban lévõ vízben puhára fõzzük. A zöldhagymát megtisztítjuk, vékonyra karikázzuk. A spárgát alaposan meghámozzuk (fõleg a fehér spárgára igaz ez), hogy ne maradjon fás része, majd feldaraboljuk.

Egy kis lábasban felhevítjük az olívaolajat, rádobjuk a hagymát és egy percig dinszteljük. Hozzáadjuk a spárgát és 3 evõkanál vizet. Fedõ alatt 5 percig fõzzük, amíg a spárga megpuhul. Összekeverjük a fõtt rizspehellyel, pürésítjük és annyi rizstejet adunk hozzá, amennyitõl a babának megfelelõ állagú lesz.

_MG_5028_a

A rizottó nagy sikert aratott, én egy kevés petrezselymet is adtam hozzá a végén, csak úgy nyersen belekevertem. Hihetetlen, hogy sózás  nélkül mennyire érezhetõ a spárgának és a petrezselyemnek is az íze. Igen finom étel és enyhén édeskés, így nem csodálkozom, hogy Ádinak nagyon ízlett.

A másik recept pedig egy vöröslencse krémleves. Elõször fõztem Ádinak vöröslencsét, de ezt is jól fogadta. Ebbõl is könnyen készíthetünk ebédet anyának is, akárcsak a rizottó esetében.

_MG_5035_a

Vöröslencse sárgarépával és almával

Hozzávalók:
- 50 g vöröslencse
- 1 nagyobb sárgarépa
- 1 nagyobb alma
- 1 babérlevél
- 2 szál vöröshagyma
- 2 evõkanál extra szûz olívaolaj (Dóra vajat használ, én lecseréltem hidegen sajtolt olívaolajra)
- kb. 100 ml rizstej (vagy anyatej, én mindig rizstejet vagy mandulatejet használok fõzéskor)

A sárgarépát és a hagymát megtisztítjuk, vékony karikára vágjuk. Az almát meghámozzuk, magházát eltávolítjuk, a húsát felszeleteljük.

Egy közepes lábasban felhevítjük az olívaolajat, rádobjuk a hagymát, 1 percig dinszteljük, majd hozzáadjuk a lencsét, babérlevelet, sárgarépát és almát. Felöntjük annyi vízzel, ami 3 ujjnyira ellepi. Fedõ alatt, mérsékelt lángon 10-15 percig fõzzük, amíg a lencse megpuhul. A babérlevelet eltávolítjuk, majd az ételt botmixerrel pürésítjük. Annyi rizstejet adhatunk hozzá, amennyitõl a babának jó állagú lesz (rizstej hozzáadása nélkül is kiváló).

_MG_5042_a

 

*****

A könyvet a Boook Kiadó biztosította a teszteléshez. A receptek a kiadó engedélyével jelentek meg. A véleményem csakis a sajátom.


Folytats a blogon ... www.zizikalandjai.com/2014/05/taplalj...

sponsored links

Keres?s