Tyúkleves az Ínyesmester nyomán
sponsored links
Nálunk - akárcsak más jó magyar családnál - minden hétvégén visszatérõ étel a tisztességes húsleves. Legtöbbször csirkébõl, ritkábban marha- vagy sertéshúsból készítjük, igen ritka esemény viszont a tyúk. Ráadásul egyedül, minden segítség nélkül most készítettem elõször. Segítségemre volt az "Ínyesmester" :-)
Magyar Elek így ír a levesrõl, az 1932-ben megjelent könyvében: "A tyúklevesrõl sohase mondjunk le, valahányszor alkalmunk nyílik levével, omlós fehér húsával s a sok egyéb jóval, ami benne fõtt, hogy egyesítse erõit, ízeit, zamatát a nemes cél érdekében. Midõn belemerítjük csillogó kanalunkat, hogy vágyódó szájunkhoz emeljük, illatos pára száll felénk,s jelzi, mily magasrendû élvezet jut osztályrészül a következõ pillanatban ízlelõérzékünknek. Mint mondottam, aranysárga színû, sûrû, szinte olajszerû legyen ez a lé, az ember - sérelem ne essék az illendõségen - akaratlanul is csámcsogjon kicsit, amikor a végén a kanalat leteszi, mert különben talán össze is ragadna a szája széle a gyors kocsonyásodásra hajló eledeltõl.(...)
Egy igen szép fél tyúkot találtam a tõlünk kõhajításnyira lévõ szárnyasboltban. Volt vagy két kiló, bõre halványsárga, alatta jól látható finom hús, de lábak, máj, zúza, szív, nyak is lapult belsejében. A tyúkot közepes lángon feltettem fõni. Kis idõ múlva jó ...