Tordai aprópecsenye és szeretetnyelvek

2017-04-18

sponsored links



Mennyezetrõl lelógó polc.
 Etesd a bestiát! - mondogatta édesanyám sokszor, ha férj-feleség kapcsolatról volt szó. Félig persze tréfásan, de félig azért komolyan. Arra utalt, hogy mennyire fontos ebben a felvilágosult korban is betartani a régi szabályt: könnyebben elválnak ágytól mint asztaltól a házasfelek. A jó konyha, a finom ételek, a közös étkezés összetartják a családot. Hátha még együtt is fõznek! Nálunk ez utóbbi csak a gyerekek esetében érvényes, nem is mindegyik szeret fõzni, de a többség igen. Noéminek több receptje fenn is van a blogon. A férjem viszont a konyhai segítséget illetõen inkább az ételek elfogyasztásában, mint elõállításában segít. Viszont kiváló polcokat, pultokat, mennyezetrõl lelógó polcot (világítással) készített már. Szóval ott van a szíve a konyhában! A keze is, csak nem fakanalat tart, hanem fúrógépeket.:)
Ez a sült az a sült amellyel, anyu szerint, a férjemet sikerült végleg a családhoz kapcsolni. Ezt viszont tényleg viccbõl mondogatta. A neten Tordai név alatt egy másik étel fut, de az szelet és bõrös malacból készítik, ez meg kockákból áll és sertéscomb az alapja. Hasonlít a brassóira, csak meg kell szórni piros paprikával. Anyu külön sütötte zsírban a húst is és a krumplit is, utána keverte össze fokhagymával, sóval és paprikával. Én viszont olajat használok, és gyakran együtt sütöm õket.
Elkészítés:
A húst kockára vágjuk, sózzuk, és állni hagyjuk. Utána kevés olajban elkezdjük párolni, majd zsírjára sütjük. A krumplit kockára vágva megsütjük. Ha még gyenge a krumpli, akkor egy idõ után a hús mellé dobhatjuk. Amikor mindkét összetevõ kész, akkor egy nagy tálban összekeverjük õket, megszórjuk jó sok piros paprikával és apróra vágott fokhagymával. Sózzuk, borsozzuk, ha kívánja. Nem könnyû étel, de néha lehet kihágni egy kicsit. Jó sok savanyúsággal kiegészítve vasárnapra kiváló.

Bibliás elmélkedés:
Néhány hete a Kongresszusi Központban voltunk a férjemmel. Gary Chapman amerikai pszichológus, lelkész, családterapeuta elõadását hallgattuk a szeretetnyelvekrõl. Ezt a fogalmat õ találta ki. Sok-sok lelki beszélgetés után, amikor házassági válságba jutott párok kértek tõle tanácsot, átnézte a jegyzeteit, és arra a felismerésre jutott, hogy a szeretetet nem magától értetõdõ, tanulni kell, és a szeretetközlés alapvetõen ötféle módon történik. Ezek a következõk: 
1.elismerõ szavak
2.minõségi idõ
3.ajándékozás
4.szívességek
5.testi érintés
Gyakran elõfordul, hogy a házasfelek nem ugyanazt a szeretetnyelvet beszélik, de az esküvõ után rendszerint a saját nyelvén kezdi mindenki közölni a szeretetét, és ezért gyakran nem ér célt. Például valakinek a legfontosabb a társától, hogy néha megölelje, de az inkább ajándékot vesz. Vagy a közös beszélgetések jelentik az egyik félnek az igazi örömet, de társa inkább kitakarít helyette. Fontos, hogy megismerjük társunk, gyermekeink, barátaink szeretetnyelvét, hogy a kapcsolataink a legharmonikusabbak legyenek. Gary Chapman számos könyvet is írt, hogy segítsen elmélyülni a szeretetnyelvekben, és olvasói emberi kapcsolatai a legjobban alakuljanak. Az elsõ, amelyben összefoglalta kezdeti tapasztalatait most díszkiadásban is megjelent: Egymásra hangolva. Késõbb nemcsak házaspároknak, hanem szülõknek is írt könyvet, majd gyerekeknek, fiataloknak is. A Harmat Kiadó oldalán keresgélhetünk a nekünk tetszõ könyvei közül. Széles a választék. 
A Chapman házaspárnak sem alakult teljesen jól a házassága. Sokat veszekedtek eleinte, amikor Isten egyszer eszébe juttatta Jézus példáját, aki megmosta a tanítványai lábát. Ekkor megértette, hogy változnia kell. Kiderült, hogy a felesége elsõdleges szeretetnyelve a szívességek, ezért, bár nem szereti, gyakran kiporszívóz. 
Szeretettel ajánlom figyelmükbe a szeretetnyelvek.hu oldalt, melyen teszteket találhat, ismerkedhet Chapman könyveivel stb. 

Folytats a blogon ... korsocska.blogspot.com/2017/04/tordai...

sponsored links

Keres?s