Sült szilvalekvár
sponsored links
Néhány éve így sütöm már a szilvát, ha lekvárt akarok belõle, nincs vele sok gond és hatékonyabban be tudjuk sûríteni ezzel a módszerrel.
Azzal viszont számolnunk kell, hogy nem lesz sok belõle, nekem minden 1 kg-nyi szilvából 1 kisebb lekváros üvegnyi lett, viszont a legnagyobb tepsibe is csak 3 kg szilva fér el, úgyhogy érdemes 2-szer, 3-szor rászánni egy délutánt.
Több helyen is olvastam anno, hogy nagyon pici ecettel kikenik a tepsit, így nem ég meg benne a szilva. Persze sokan nem látják értelmét ennek a mûveletnek, de én kíváncsiságból kipróbáltam és tényleg nem volt gond a kész lekvárral, bár az is igaz, hogy gyakran kevergettem a tepsiben õket. De mivel az ízén abszolút nem érezni az ecetet, elõvigyázatosságból mindig kikenem egy leheletnyi vékony ecet réteggel a tepsit.
Megtehetnénk, hogy semmilyen cukrot sem adunk a lekvárhoz, én azonban mindig szoktam egy kevéske nyírfacukrot belekeverni, mivel a szilva héjától megeshet, hogy kesernyés lesz a lekvár, ezzel pedig ellensúlyozom azt.
Hozzávalók
- 3 kg szilva, megmosva, kimagozva és kisebb darabokra vágva
- 3-4 ek nyírfacukor
- 1 kiskanál ecet
Elkészítés
- Egy akkora tepsit, amiben elfér a szilva, nagyon vékonyan kikenünk ecettel.
- Beleborítjuk a szilvát, elrendezzük és 150 °C-on addig sütjük, míg elforr a leve. Idõnként kinyitjuk a sütõajtót, hogy a nedvesség el tudjon párologni, ezzel egy idõben át is keverjük a szilvát. Az elsõ keverésnél hozzáadjuk a nyírfacukrot is.
- Ha már elég sûrûnek és ragacsosnak találjuk, gondosan elõkészített üvegekbe merjük (elõször csak egy keveset és forgassuk körbe az üveg oldalán – ez azért szükséges, hogy a hirtelen hõváltozástól nehogy eltörjön az üveg), celofánt teszünk a tetejére, egy befõttes gumival rögzítjük és jól rácsavarjuk a tetejét.
- Nagy méretû törülközõkkel vagy pokróccal bebugyoláljuk az üvegeket és hagyjuk õket teljesen kihûlni. Ez 1-2 napba is belekerülhet, ezért olyan helyre tegyük félre, ahol nem lesznek útban.