Szõlõ - telepítési engedély
sponsored links
Az EU-s szabályokkal összhangban tavaly óta Magyarországon is növelhetõ a borszõlõültetvények nagysága. A növekedés éves mértéke legfeljebb az elõzõ borpiaci évben megállapított összes hazai szõlõterület 1 százaléka lehet. Ez 2017-ben 642 hektárt jelent. Az új telepítési engedély iránti kérelmet április 30-áig lehet benyújtani a területileg illetékes hegybíróhoz - közölte a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa.
A közlemény szerint egészen a közelmúltig csak újratelepítési joggal rendelkezõ termelõk telepíthettek új borszõlõültetvényt. Az Európai Unió 2016. január 1-jén új szõlõtelepítési engedélyezési szabályozást vezetett be. Ezzel összhangban a magyar szabályok a szõlõtermelõ hegyközségi tagok számára minden évben április 1. és április 30. között teszik lehetõvé az új telepítések kérelmezését.
Újdonság 2016-hoz képest a pályázatok rangsorolási módja: a sorrendet az az összpontszám határozza meg, amely az alábbiakból állhat össze: Pluszpont jár a pályázónak, ha a telepítés során a három, borvidékenként közzétett fajtából választ. Pluszpontot kapnak továbbá a kis- és közepes vállalkozások, valamint a borvidéken belül jobb termõhelyre telepítõ termelõk. A benyújtott kérelmeket május 30-ig a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa összesíti, a hegybíró az így kialakult rangsor alapján hagyja jóvá azokat.
Légli Ottó, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának (HNT) elnöke elmondta: A fajtakoncentráció megvalósítása a szõlõ- és borágazati stratégia egyik fontos célkitûzése. A piacképes es fenntartható szõlõtermesztés és borászat alapja a hiteles minõség. A borvidékek elkötelezettségét jól mutatja, hogy jellemzõen a helyi termesztési feltételekhez alkalmazkodott, magas minõségi potenciálú fajtákat választották a többletpontot érõ három telepíthetõ fajta közé.
Ha a kérelmek alapján az igényelt területek nagysága összesítve nem haladja meg az 642 hektárt, a hegyközségi tagok megkapják az új telepítési engedélyüket. Ha az összes területnagyság ezt a mértéket meghaladja, az alacsony pontszámot elért termelõk az engedélyt az igényelt területek nagyságához képest arányosan csökkentett területre kapják meg. 50 százalékos vagy annál nagyobb mértékû csökkenés esetén a hegyközségi tagok minden jogkövetkezmény nélkül visszavonhatják kérelmüket. Az új telepítési engedély minden esetben 3 évig használható fel. Amennyiben az új telepítést a termelõ az engedély érvényességi idején belül nem végzi el, a következõ két naptári éven belül nem nyújthat be új telepítési engedély iránti kérelmet.
Légli Ottó hozzátette: A HNT egyeztetéseket folytat a Miniszterelnökség Agrár- és Vidékfejlesztésért felelõs Államtitkárságával az új telepítésû ültetvények támogatásáról is, amelyet a Vidékfejlesztési Program keretösszegébõl tervez finanszírozni majd a kormány.
Az újratelepítések esetében egyszerûbb lesz az ügyintézés: Brazsil Dávid, a HNT fõtitkára úgy fogalmazott: Áprilistól a hegybírók olyan engedélyeket adnak ki, amelyekkel a módosítási kérelmek teljesen kiküszöbölhetõk. Azzal számolunk, hogy így összesen közel 3 000 ügyben kerülhetõ el a személyes ügyintézés, ami a termelõk számára jelentõs idõmegtakarítást jelent. Ezzel további lépést tettünk a stratégiánkban szintén megfogalmazott bürokráciacsökkentés irányába - tette hozzá.
forrásom a http://orientpress.hu/cikk/2017-03-31_aprilis-1-jetol-kerheto-az-uj-szoloultetvenyek-telepitesi-engedelye