Szedd magad - eper
sponsored links
Hamarosan nyitnak a "szedd magad" eperföldek. Itt talåljåtok a liståt, megyékre bontva.
Az eperrÔl mindig Hamvas jut eszembe... Megunhatatlan, örök és klasszikus. ?
"Az ember körĂŒlbelĂŒl fĂ©l kilĂł teljesen Ă©rett eperre szĂĄmĂtson tizenkĂ©t-tizenöt deka porcukrot. Az ĂĄltalĂĄnos vĂ©lemĂ©ny, hogy a gyĂŒmölcsöt Ă©s a cukrot legjobb rĂ©tegesen elhelyezni Ă©s az epret kicsit megtörni, csak azĂ©rt, mert Ăgy bĂ”vebb levet ereszt. Mikor ez elkĂ©szĂŒlt, kĂ©t deci tejfölt kell råönteni. A mennyisĂ©g lehet valamivel több vagy kevesebb, ĂzlĂ©s szerint. A tĂșlzĂĄstĂłl tartĂłzkodni kell. Sokan a tejszĂnt rĂ©szesĂtik elĂ”nyben, de ezek az emberek az Ă©tel lĂ©nyegĂ©t fĂ©lreĂ©rtik. A jĂșnius nem az ĂĄthatĂł cukor, hanem a gyengĂ©den friss Ă©s enyhĂ©n savas gyĂŒmölcs hĂłnapja. A tejszĂn alkalmazĂĄsa tĂ©vedĂ©s. KĂ©sĂ”bb, a hĂłnap vĂ©gĂ©n a szamĂłcĂĄhoz mĂĄr megengedhetĂ”, Ă©s vannak, akik a mĂĄlnĂĄhoz, fĂ”kĂ©nt a tejberizshez kĂ©szĂtett friss mĂĄlnakompĂłthoz nem hajlandĂłk mĂĄst enni, mint tejszĂnt. Ez Ăgy helyes, de a tejszĂn az eperhez hibĂĄs ĂzlĂ©sre vall. A hibĂĄs ĂzlĂ©s hibĂĄs Ă©rtĂ©kelĂ©shez, ez pedig hibĂĄs Ă©letrendhez vezet, ezĂ©rt ilyesmit kerĂŒlni kell.
Az elkĂ©szĂtĂ©s mĂłdja lehet, hogy az ember egy rĂ©teg epret, egy rĂ©teg cukrot Ă©s egy rĂ©teg tejfölt helyez el egymĂĄs fölött, Ă©s a gyĂŒmölcsöt Ă©ppen csak hogy egy kicsit megnyitja. MĂĄsok a gyĂŒmölcsöt Ă©pen hagyjĂĄk, Ă©s a tejfölt a tetejĂ©re öntik, hadd szivĂĄrogjon le, oldja fel a cukrot Ă©s vonja ki az eper levĂ©t. Az edĂ©ny fenekĂ©n rĂłzsaszĂnĂ» ital gyĂ»lik össze, s a leghelyesebb, ha az ember, miutĂĄn az epret megette, Ășgy ahogy van, nem kanĂĄllal eszi meg, hanem megissza. Ez az uzsonna tökĂ©letes befejezĂ©se.
A bĂ»nbeesett ember a tejfölös epret jĂ©gszekrĂ©nybe teszi Ă©s termĂ©szetellenesen lehĂ»ti. Ez ellen a leghatĂĄrozottabban tiltakozni kell. Bizonyos hĂ”fokon alul a gyĂŒmölcs ĂzĂ©bĂ”l Ă©ppen Ășgy veszĂt, mint a bor. A helyes mĂ©rtĂ©k a pincehĂ”fok, vagy ami ugyanaz, az ember az edĂ©nyt, tulajdonkĂ©ppen az eszmĂ©nyi a cserĂ©pedĂ©ny, a fĂ©m elvetendĂ”, a kĂștba ereszti Ă©s nĂ©hĂĄny ĂłrĂĄig ott tartja. Legjobb az epret dĂ©lelĂ”tt a friss reggeli szedĂ©sbĂ”l, dĂ©lelĂ”tt tĂz Ăłra tĂĄjban elkĂ©szĂteni Ă©s dĂ©lutĂĄn hĂĄrom-fĂ©l nĂ©gyig hĂ»vös helyen tartani. Mert a tejfölös eper elfogyasztĂĄsĂĄnak klasszikus ideje, amikor a dĂ©li hĂ”sĂ©g mĂĄr fölengedett Ă©s a levegĂ” enyhĂŒlni kezd, vagyis fĂ©l nĂ©gy. A JĂłisten, amikor ebĂ©d utĂĄni szundikĂĄlĂĄsĂĄbĂłl felĂ©bred, az epret ilyenkor eszi uzsonnĂĄra. Odateszi az ĂĄrnyĂ©kos teraszra, az asztal fölĂ© a diĂłfa hajlik, ott eszi meg kiskanĂĄllal, mielĂ”tt ismĂ©t a szĂ”lĂ”be megy. Mert aki nem tudnĂĄ, a JĂłisten a vilĂĄgon a legmagasabbrendĂ» munkĂĄt vĂ©gzi, vagyis szĂ”lĂ”mĂ»ves. Uzsonna utĂĄn megnyugodott gyomorral Ă©s kedĂ©llyel a rafiĂĄt övĂ©be dugja, a metszĂ”ollĂłt zsebre teszi, a kapĂĄt megfogja Ă©s kimegy a tĂ”kĂ©k közĂ©, hogy a szabĂĄlytalan hĂłnaljhajtĂĄsokat levagdossa, a lazult vesszĂ”ket megigazĂtsa, Ă©s ahol gyomot talĂĄl, azt kikapĂĄlja."
(Hamvas Béla: A jóisten uzsonnåja, részlet)