Sabih
sponsored links
Ezt az ételt megcsináltuk és ízlett. De a vége az lett, hogy rákattantam, így az elmúlt idõszakban elég sokszor ettük. Aztán szépen lassan arra is rájöttem, hogy valaha kb. ennek az ételnek a saláta és vegán, na meg igazán fogyókúrás változatát már elkészítettem, és azt is nagyon kedveltem.
A sabihról egy kicsit Marrakesh jut eszembe. Ott volt egy olyan utcai étel, ami semmilyen szakácskönyvben, fõzõmûsorban nem szerepel, egyetlen sztárszakács se fedezte fel, mikor minden eddig kevésbé ismertnek titulált fogást felfedezett az ország gasztronómiájából. Ez a tojásos pita. Tényleg ennyi, pitát kinyit, és fõtt, karikázott kemény-tojást betesz, esetleg egy kis mártást vagy fõtt krumplival teszik laktatóbbá, és mondjuk ízesítik egy kis olívaolajjal, római köménnyel. A Jamma el fna-n is volt egy pult ahol csak piták, fõtt tojások és mártások voltak. A helyiek imádták, fõleg reggelente rengeteg embernél láttuk, és Hassan is a szállásunk mindenes sráca, aki pl. már fõzõtanfolyamokat tart, szuperlatívuszokban beszélt róla. Na meg, helyi viszonylatban is olcsó ételnek számított. Ha a sabih-t lehet ehhez hasonlítani, akkor mondhatnám, hogy ennek az összetettebb és kifinomultabb változata. Ezzel az étellel viszont már nem Marokkóban, hanem a jeruzsálemi utcákon futhatunk össze.
Elkészíteni bárhogy lehet. Lehet pitába tölteni és harapni, pitára helyezni (ahogy én is fogom) és késsel villával enni. De pita helyett használhatunk kovászolt kenyeret, vagy bármilyen más szeletelt és enyhén pirított kenyeret, amit kedvelünk. Ilyenkor le kéne írnom, hogy csak akkor finom, mikor minden alapanyag nagyon finom, és nap érlelte paradicsomot kapunk. Ez nyilván igaz is, de annyi íz van az ételben, hogy még a szezont megelõzõ alapanyagokból is kiváló.
Hozzávalók 4-5 személyre:
- 2-3 közepes padlizsán (összesen kb. 800g)
- 2-3 evõkanál olívaolaj
- 4-5 pita* vagy egyéb kenyér (legjobb ha enyhén pirítva)
- Tahini szósz (ld. elõzõ recept)**
- Zhoug (ld. elõzõ recept)
- 4 db keményre fõtt tojás
A salátához:
- 1 közepes uborka (kb. 180-200g) kb. 1 centis kockákra vágva
- 3 közepes paradicsom kb. 1 centis kockákra vagy kb. 250g koktélparadicsom
- 1 közepes lilahagyma (vagy 5-6 szál újhagyma, vagy kb. egyharmad póré) apróra vágva
- 2-3 evõkanál olívaolaj
- bõ 2 evõkanálnyi aprított petrezselyem
- Só, bors
- lépés (padlizsánok)
A padlizsánokat szûk 1cm vastagra felkarikázzuk, vagy hosszában szeletekre vágjuk. Enyhén besózzuk, és hagyjuk kb. 20 percet állni. (Ez elveszi a kesernyésségét, bár volt, hogy csak enyhén besóztam, betettem a sütõbe és nem volt kesernyés.) A sót kissé letöröljük, meglocsoljuk olívaolajjal és 200 fokon megsütjük. Ez kb. 40-50 perc. ***
- lépés
Megfõzzük a tojásokat, megcsináljuk a tahini és zhoug mártást, és a saláta hozzávalóit egy külön tálba összekeverjük.
- lépés (összeállítás)
A pitát száraz serpenyõben enyhén megpirítjuk, megkenjük vastagon zhoug-gal, ráfektetünk egy rétegben padlizsánokat, majd meglocsoljuk egy kis tahini mártással, ezt követõen jön a saláta, majd a tetejére a fõtt tojás.
Megjegyzések:
- *A pitából keressünk valami finom, ducibb verziót. Mi a Pola-Pola étterembõl szoktuk hozni, boldogan adnak elvitelre és elképesztõen jól csinálják.
- ** A padlizsánokat ízlés szerint lehet sokkal vékonyabbra vágni, de szerintem ezzel a 8-10 mm-es változattal egész jól érzõdik az ételben. Illetve kevés olívaolajon serpenyõben is süthetjük, de szerintem így lassabb és macerásabb.
- *** Az étel eredetileg tahini szósszal készül. Ami tekintetében én is csaltam egy kicsit, mert önmagában a szezámkrém számumra túl erõs. De ha ilyet nem kapunk, vagy nincs kedvünk megvenni, az is tökéletes, ha bemegyünk egy török büfébe és kérünk egy adag hummus-t.
Facebook: https://www.facebook.com/HomeBisztro/
Instagram: https://www.instagram.com/homebisztro/