Rozsos félbarna kenyér háromféle kovásszal, cserépben ? a kovász gyümölcse
sponsored links
Már évek óta foglalkozom természetes kovásszal, de kevert kovásszal még nem sütöttem kenyeret.
Ma úgy döntöttem, hogy elteszem aludni a kovászaimat, ahogyan az utóbbi, Kovász élete bejegyzésemben is szóltam róla.
Kovászaim: kenyérliszt kovász, teljes kiõrlésû búzakovász, teljes kiõrlésû rozskovász.
Kovászaim: kenyérliszt kovász, teljes kiõrlésû búzakovász, teljes kiõrlésû rozskovász.
Két okból is. Egyrészt mert nagyon aktívnak láttam õket és kíváncsi vagyok rá, hogy elég érettek voltak-e az altatáshoz. Ez is teszt, hogy okosodjam. Másik ok az, hogy amikor kéznél van kovász, akkor sütnöm kell, és már ott tartottam napok óta, hogy minden nap friss kenyér, ami persze olyan csábító, hogy nem lehet neki ellenállni. Most egy pár napig kizárom a lehetõségét is, hogy elõkapjak egy adag kovászt és süssek. Addig emésztjük az elõzõ napi kenyereket.Van talonban annyi kenyeres bejegyzésem, hogy észre sem veszitek ? J
Szóval, amikor elaltattam õket, a visszamaradt kovászból még egy ?nagy durranásra? készültem, ami ez a kenyér, életem legfinomabb kenyere. Mindig mondom, hogy nekem mindent véletlenszerûen kell csinálnom, mert abból mindig nagy dolgok sülnek ki, mint ez a kenyérke. J
Semmit nem számítottam ki elõre, egyszerûen érzésbõl cselekedtem.
Hozzávalók 1 kg-os veknihez:
10 dkg kenyérliszt kovász
30 dkg kenyérliszt
10 dkg teljes kiõrlésû búzaliszt
10 dkg teljes kiõrlésû rozsliszt
3,1 dl 20 C fokos víz
1,4 dkg só
2 evõkanál olaj a dagasztáshoz
kenyérliszt és teljes kiõrlésû liszt a formázáshoz
A lisztet elkevertem a sóval, a kovászokat a vízzel és összeállítottam a tésztát. Kevés olajjal meglocsoltam és 10 perc múlva könnyedén megdagasztottam, majd lefedve hagytam 30 percig pihenni. 30 perc múlva ismét könnyedén megdagasztottam, majd 30 perc múlva ismét. Tehát összesen háromszor dagasztottam meg.
30 perc múlva lisztes felületen kilapogattam, kinyújtottam négyzet alakúra és meghajtogattam. 1 óra múlva ismét, majd még kétszer, óránként. Összesen négyszer hajtogattam meg. Közben lefedve tároltam.
1 óra múlva megformáztam: elõször gömböt formáztam, majd lefedtem 10 percre és utána veknit formáztam belõle. Teljes kiõrlésû liszttel megszórt ruhába csomagoltam és jénaiba tettem az utolsó kelesztésre.
1 óra múlva elõmelegítettem a sütõt 260 C fokra úgy, hogy pástétom formában vizet tettem az aljába és a mázas cserépedényt is a sütõbe tettem.
Fél óra múlva (ekkor összesen 1,5 órája kelt a formázás után a kenyér) a cserépedénybe tettem a kenyeret egyezõen azzal, ahogyan a jénaiban kelt. Megvágtam, megspricceltem hideg vízzel és betettem a gõzös sütõbe lefedve. 45 percig 260 C fokon, 10 percig 190 C fokon sütöttem.
1 órán át hûlt rácson.
Ropogós héj, könnyû levegõs belsõ, mennyei íz! Annyira jó az íz összhangja ennek a kenyérnek, hogy biztosan nem most sütöttem utoljára. Csak természetes kovásszal készült ? J