Rozskenyér
sponsored links
Egyszer már sütöttem rozskenyeret bajor rozskenyér néven, de abban fele-fele arányban volt rozs-, ill. fehér liszt. Nagyon ízlett, de most olyat szerettem volna, amiben szinte csak rozsliszt van. Kicsit féltem tõle, mert nem igazán tudtam, milyennek kell lennie a tésztának nyersen. Miután megkelt, még mindig nem nyugodtam meg, mert úgy tûnt, mintha nem élne a tészta. Amikor a sütõformába beletettem, úgy nézett ki, mint ?aki? a halálán van, mégis meglepett, mert végül is megkelt. Amikor azonban megszegtem, már nem aggódtam, mert bár nem lett valami magas, mégis pont úgy nézett ki, mint azok a jó kis sûrû, osztrák rozskenyerek, amiket fél centi vékonyra szelve tettek elém anno, amikor gyerekkoromban Ausztriában nyaraltunk. Szerettem az ízét és az állagát még akkor is, ha alapvetõen fehér kenyér kedvelõ vagyok. Itthon mégis sokáig csak fehér kenyér került az asztalra. Aztán telt-múlt az idõ, és valahogy becsempészõdött az étrendünkbe a bolti magvas kifli, a Graham zsemle, majd pedig ahogy elkezdtem magam készíteni a kenyeret, egyre többször vegyítettem a liszteket. Igazi rozskenyeret azt az egy alkalmat kivéve mégsem sütöttem. A fogyókúránk miatt most viszont csökkentenem kell a fehér liszt használatát. Szerencsére mindketten szívesen eszünk másféle lisztbõl készült kenyeret is, így nem okoz gondot a váltás. :)
Hozzávalók 1 formakenyérhez:
40 dkg világos rozsliszt
5 dkg teljes kiõrlésû rozsliszt
5 dkg + 1 ek fehér kenyérliszt
1ek só
1,5 ek olívaolaj
2 dkg élesztõ
1 tk méz
kb. 2 dl langyos víz
elkészítés:
- Az élesztõt és 1 ek kenyérlisztet simára keverünk 1 dl langyos, mézes vízben, és letakarva felfuttatjuk.
- A liszteket egy tálban elvegyítjük a sóval, hozzáadjuk az olajat, a felfuttatott élesztõt és a maradék vizet, és tésztává dagasztjuk. (Ne lepõdjünk meg, ez a tészta kicsit másként viselkedik, mint a fehér lisztbõl készült, keményebb, gyurmához hasonló tapintású, és megkelve látszatra szárazabb, érdekes felületû.) Letakarva, meleg helyen megkelesztjük.
- Lisztezett deszkán finoman átgyúrjuk, megformázzuk, sütõpapírral bélelt sütõformába tesszük, tetejét 4 helyen éles késsel bevágjuk és újra megkelesztjük.
- Megkenjük vízzel, megszórjuk teljes kiõrlésû rozsliszttel, és elõmelegített sütõben megsütjük. Rácson hagyjuk kihûlni.
sütési hõfok: 220°C
sütési mód: alul-felül sütés
sütési idõ: kb. 40 perc