Pécsi Csokoládé Karnevál 2014.
sponsored links
Fotó: Vad Enikõ
Ebben az évben még több kiállítóval, hangulatos zenével, vásári forgataggal várták a szervezõk a látogatókat.
De, errõl beszéljenek most a képek!
Fotó: Vad Enikõ
Fotó: Vad Enikõ
Fotó: Vad Enikõ
Fotó: Vad Enikõ
Fotó: Vad Enikõ
Fotó: Vad Enikõ
Fotó: Vad Enikõ
Fotó: Vad Enikõ
Fotó: Vad Enikõ
Szántó Tibor csokoládé mester elmondta, hogy már 7 éve tart kurzust, ahol a résztvevõk megismerhetik a csokoládé lelõhelyeket, a kakaóbab feldolgozásával kapcsolatos munkafolyamatot és szakszerû útmutatást kapnak a csokoládé kóstolásáról.
Általában elmondható, hogy a csokit az emberek az édes íze miatt szeretik. Pedig ettõl sokkal több titkot rejt magában. A legjobb minõségû csokoládék terület szelektált, bean-to-bar csokoládék, melyek magukban hordozzák a kakaóbab ízjegyét.
A kakaófa trópusi növény, gyümölcsének minõsége határozza meg a csokoládé minõségét. Folyamatosan terem, de kétszer szüretelik egy évben. A kakaófa gyümölcsében található kakaóbab a csokoládé alapanyaga.
Kakaófa fajták:
Criollo: nagyon érzékeny és nehezen termeszthetõ, kis terméshozamú, legjobb minõségû csokoládé készül belõle.
Forastero: legelterjedtebb, nagy mennyiségben termeszthetõ, de gyengébb aroma.
Arriba/nacional: Ecuadorból származik. Kissé markáns, férfias ízt hordoz.
Trinitario: a criollo és a forastero fajták keresztezõdésébõl származik.
A kakaófa gyümölcsében találhatóak a kakaó babok, melyeket kocsonyás hús vesz körül. Ezt a húst eltávolítják a babokról. 5-20 napon keresztül a kakaó babokat fermentálják (erjesztik), ennek következtében kialakul a jellegzetes színe és illata. Napon, jól szellõzõ helyen szárítják, zsákokba teszik és szállítják.
A bean-to-bar csokoládé készítõ mesterek megvásárolják a feldolgozott kakaóbabot. Pörkölik, melynek köszönhetõen alakul ki a kakaó végleges aromája. Õrlik, ekkor massza lesz belõle. Kakaóvajat adnak hozzá. Konsírozzák, vagyis 10-20 mikron szemcseméretre finomítják, közben cukrot (nádcukor) és természetes vaníliát adnak hozzá. Temperálják és formába öntik.
Csiszár Katalin a Rózsavölgyi Csokoládé tulajdonosa elmondta, hogy 9 éve foglalkozik csokoládé készítéssel. Kis ültetvényekrõl, személyesen választják ki és vásárolják a legjobb minõségû kakaóbabokat.
A legjobb kakaóbabok Madagaszkárról és Venezuelából származnak. Ilyen csokoládé a Mara és a Porcelana.
Csiszár Katalin beszélt arról is, hogy nagyon fontos, a csokoládéhoz hozzáadott cukor nádcukor legyen, mert akkor a csokoládé sokkal selymesebb lesz, és az is fontos, hogy a vanília természetes vanília legyen.
Azt is megtudtuk, hogy az õ személyes kedvence a madagaszkári criollo. :-)
Az elõadások folyamán számtalan csokoládét és kakaóbabot megkóstoltunk. Nekem nagyon ízlett a Raw
(nyers) csokoládé (Szántó Tibor csokoládéja), és Csiszár Katalin csokoládéi közül a Mara táblás csoki nyerte el a tetszésemet. Természetesen mindegyik csodás volt, más-más ízjegyekkel, egyik a másikhoz nem is hasonlítható.
Végül, Szántó Tibort idézve: A csokoládé valójában luxustermék, de olyan luxus amit az átlag ember is megengedhet magának, szemben egy luxus minõségû pezsgõvel vagy whisky-vel.