Pálinka - a NÉBIH vizsgálta

2017-04-18

sponsored links

A legjobb pálinkák

Olyan pálinkákat tesztelt a Nébih egészen az izotópokig elemezve, amelyek minden fogyasztó számára elérhetõek a nagyobb kereskedelmi láncokban. A vizsgálatokból kiderült: élelmiszer-biztonsági szempontból megfelelõ pálinkákat lehet kapni, csak két tételnél találtak apróbb jelölési hiányosságot.

A fogyasztók nagy részénél elvárás a pálinka minõsége. Ahhoz, hogy a vásárlók élelmiszer-biztonsági szempontból megbízható és a termék jelölésén feltüntetett jelzésnek megfelelõ termékhez jussanak, kiemelten fontos, hogy a pálinka néven kereskedelmi forgalomba kerülõ termékek ténylegesen megfeleljenek a gyümölcs- és törkölypárlatra vonatkozó elõírásoknak. A napokban harminc, a vásárlók számára könnyen elérhetõ szilvapálinkát vizsgált meg a Nébih.

A legjobbat keresték - Kép: MW

 

A vizsgált pálinkák minden esetben nyomon követhetõek voltak, a gyümölcseredetre vonatkozó izotópvizsgálatok is megfelelõnek bizonyultak.
A 30 tételbõl csupán két terméknél kellett apróbb jelölési hiba miatt figyelmeztetni az elõállítókat. A kedveltségi vizsgálat során az értékelõk nem tudták, melyik terméket pontozzák.

Külön véleményezhették a szilvapálinkák illattisztaságát, illatkarakterét, íztisztaságát, ízkarakterét és harmóniáját. A kóstolók kedvence az Agárdi Miraculum Szilva pálinka lett, második a Rézangyal Barrique Szilva pálinka, a harmadik helyen a Nobilis Forte 55° Szilva pálinka végzett.

Nincs titok, csak jóféle gyümölcs

?A jó pálinka készítésének semmiféle titka nincs, csak akkor tudunk minél több értéket megõrizni az italban, ha kiváló minõségû a gyümölcs ? mondta Kaizer Gábor, a gyõztes Agárdi Pálinkafõzde fõzõmestere. ? Amikor ugyanis pálinkát készítünk, nem elsõsorban alkoholt, hanem egy emlékezetes íz- és illatélményt akarunk elõállítani.

Kisüsti, tornyos

Magyarországon kétféle lepárlási technológiával készítenek pálinkát. A hagyományos kétfázisú, kisüsti fõzésnél elõbb a cefrébõl alszesz lesz, aztán ebbõl fõzik a pálinkát. Az egyfázisú, modernebb oszlopos, vagy aromatornyos technológia német nyelvterületen honos, nálunk az így készült aromásabb ízvilágot képviselõ párlatokat labancpálinkának nevezik. Utóbbit elsõsorban a kereskedelmi fõzdék használják, mert idõ- és energiatakarékosabb eljárás.

Ha az alapanyag nem jó, a fõzés során azon már nem lehet javítani, ezért fontos, hogy minõségi pálinkának csak érett, hibátlan gyümölcsöt használjunk fel. A szilva kedvelt fajta; igaz, a legtöbben rácsodálkoznak, mert egy aromás, karcos ital van az emlékeikben a régi, házi szilvapálinkáról.

A mai, minõségi már nem is hasonlít arra. A fogyasztók a kajszit szeretik legjobban, de utána a szilva következik a rangsorban.?
Azt, hogy mennyire drága egy pálinka, fõként az befolyásolja, hogy az alapanyaghoz mennyire könnyen lehet hozzájutni és mennyi pálinka készülhet belõle. Száz kilo­gramm szilvából például 10-12 liter pálinka készülhet, míg például ugyanennyi málnából 4-5 litert fõznek, de vannak olyan erdei gyümölcsök is, amelyekbõl csupán egy litert ad száz kiló gyümölcs.

Apró kortyok ? így kóstolják a profik

Szoba hõmérsékleten kóstolják és kitöltése után szellõztetik is egy kicsit. Elsõként a látvány és a szín alapján tudunk következtetni a pálinka minõségére. Amelyik jó, tiszta, tükrös. Ezután az illata következik: a jó minõségû pálinka illata gyümölcsös és tiszta. Aztán apró kortyokban az ízét figyelik. A jó pálinka nem karcol és semmilyen mellékízt nem tartalmaz, csak a gyümölcsét. Összhangban van benne az illat, az íz és az alkohol. Legvégül a szárazpróba következik: néhány percre félreteszik az üres poharat, ekkor is gyümölcsösséget kell éreznünk.
forrásom a http://www.vg.hu/vallalatok/mezogazdasag/a-legjobb-palinkak-487114

Megosztom Facebookon! Megosztom Twitteren! Megosztom Tumblren!


Folytats a blogon ... borhirek.blog.hu/2017/04/18/palinka_a...

sponsored links

Keres?s