PLACEBÓ-HATÁS ? AVAGY A HIT EREJE
sponsored links
Placebo: hatóanyag nélküli szer, ami mégis gyógyíthat, ha kellõképpen hiszünk benne. A jelenség létezését már számtalan kutatással vizsgálták ? és kísérletekkel bizonyították ? sõt már képalkotó eljárásokkal is kimutatták, hogy mi játszódik le a szervezetben placebo alkalmazása során.
A placebo alkalmazása során a szervezet ingerületátvivõ vegyületeket (neurotranszmittereket) és hormonokat szabadít fel. Ezek a vegyületek és hormonok enyhíthetik a fájdalmakat vagy a stressz miatti álmatlanságot, és jó hatással lehetnek a rák kezelésének több kellemetlen kísérõjelenségére is, például a fáradtságra, a hányingerre, ezért aztán a páciensek jobban érezhetik magukat az alkalmazásával.
A kísérlet
A közelmúltban végzett kísérlet során képalkotó eljárással több kutatócsoport is azt vizsgálta, hogy mi játszódik le a gerincvelõben, amikor egy efféle látszatgyógyszert vesz be a beteg.
Vizsgálták például, hogy a különbözõ fájdalmak, illetve a depresszió placebós kezelése során hogyan mûködik ez a hatás. Azt tapasztalták, hogy ilyenkor a gerincvelõ idegei egyáltalán nem vagy csupán csekély mértékben továbbították a fájdalomérzetet. Azt nem tudták kétséget kizáróan megállapítani, hogy mi miatt lép fel ez a gátlás, csupán annyit vélnek biztosnak, hogy pszichológiai tényezõk játszanak szerepet benne.
A kutatók tizenöt egészséges férfi közremûködésével végeztek el egy kísérletet. Az illetõk karjait két, látszólag különbözõ kenõccsel kenték be. Az egyikrõl azt mondták, hogy erõsen érzéstelenítõ hatású, a másikról pedig azt, hogy placebo; valójában mindkettõ orvosilag hatástalan készítmény volt. A bekent részeket aztán nagy fájdalmat okozó forróságnak tették ki, és közben funkcionális MRI-vel figyelték, miként reagál erre a gerincvelõ. Azt tapasztalták, hogy azok, akik abban a hitben voltak, hogy gyógyító hatású krém van a karjukon, jóval kisebb fájdalmat érzékeltek. Náluk az fMRI-felvételek azt mutatták, hogy a gerincvelõ idegeinek aktivitása csökkent, pedig a hõhatás számukra is komoly fájdalmat kellett hogy okozzon. A német tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy az agy placebo alkalmazásakor is képes kikapcsolni a fájdalmat, csökkenteni a fájdalomérzetet, vagyis a placebo is képes akadályozni a fájdalom továbbítását a gerincvelõben. Bár a kutatók nem tudják pontosan megmagyarázni e hatás mechanizmusát, úgy vélik, hogy a szervezet saját fájdalomcsillapítóinak kibocsátásával reagált.
Az agy õsi védekezõképessége
A fájdalom csökkenése nem más, mint az agy õsi védekezõképessége, amely kritikus helyzetekben embernél és állatoknál egyaránt ki tudja kapcsolni a legdurvább fájdalmat is, lehetõvé téve például a sikeres menekülést egy veszélyes támadó elõl.
Optimista hozzáállás ? gyorsabb gyógyulás
Az optimista hozzáállás nemcsak apróbb fájdalmaknál vagy lassan romló egészségi állapotnál, hanem kritikus mûtétek esetén is hatásos lehet. Azok, akik hisznek a gyógyulásban ? sokkal gyorsabban és zökkenõ mentesebben gyógyulnak, mint azok, akik túlaggódva a problémájukat, a lehetõ legnegatívabb végkimenetelt festik le maguknak, mintegy beprogramozva a rosszat.
Kódold át magad Te is! Hogyan?
- higgy abban, amit beveszel
- higgy abban, hogy javulni fog az állapotod
- keress olyan szakembert, akiben megbízol