Padlizsán sarma (hússal töltött padlizsántekercsek)
sponsored links
A Boszporusz látványa valamiféle metafizikai jelentést hordozhat, talán azért van, hogy az isztambuli lakásokban a tengerre nézõ ablak olyan jelentõséggel bír, mint a dzsámik Mekka felé nézõ imafülkéje, a mihráb (vagy a templomokban lévõ oltár és a zsinagógákban álló mizrah), és ezért néznek a nappaliban álló fotelek, díványok, székek és ebédlõasztalok mindig a szoros felé. És ha valaki, aki ismeri ezt a szenvedélyt, a Márvány-tenger felõl érkezik Isztambulba, annak a város is olyannak tûnik, mint millió egymást keresztezõ mohó tekintet, amely az ablakokból a hajókat és a Boszporuszt kémleli.
(Orhan Pamuk Nobel-díjas török író: Isztambul)
Szép padlizsánokat vettem. És ha már törökparadicsom, akkor a legjobb névadó otthonában receptet keresni hozzá. (A törököknek zseniális padlizsános receptjeik vannak.) A sarma azt jelenti: töltött, tekercs(elt). Lehet káposztalevél, szõlõlevél, karalábélevél, cukkini, padlizsán, egyszóval bármi, amibe tölteni lehet. Jellemzõ az egész Balkánon, de tovább kelet felé is az arab vidékeken. Ezt az ételt készítvén egyértelmûvé vált, amit eddig is sejtettem: a töltött káposztánk bizony török étel. :)
Ezt a videnyót találtam, és milyen jó hogy vannak már ilyenek, és milyen jó hogy kipróbálni a legbiztosabb mégis egy receptet. Ugyanis úgy jártam, hogy hittem a hölgyeknek és nyersen tettem én is bele a krumplit. Hát elõ kellett volna fõzni, mert nyers maradt, úgyhogy mikor kivettem a sütõbõl az ételt, külön ki kellett szednem a kis burgonyákat és fedõ alatt külön még megpárolni. Szóval: az a biztos recept, amit kipróbáltál. Egyébként a padlizsán salmába nem jár automatice a krumpli, az alaprecept csak a tekercsek paradicsomos szószban, és rizst vagy bulgurt kínálhatunk hozzá, plusz finom friss laposkenyeret.
Hozzávalók 4 fõre (20 db sarmához):
2 nagy duci padlizsán vagy 3 kisebb
a töltelékhez:
80 dkg darált hús (marha, de én sertésbõl csináltam)
2 újhagyma zöldjével együtt
1 kisebb fej vöröshagyma reszelve (6-8 dkg)
1 nagy gerezd fokhagyma reszelve
só, frissen õrölt bors
1 mokkáskanál római kömény (az enyémben magyar kömény van 1 mk.kanálnyi plusz 1/4 mk.kanálnyi római kömény)
1 teáskanál kakukkfû
1 teáskanál sûrített paradicsom
1 kisebb csokor petrezselyemzöld aprítva
1 tojás
4 cl víz
a többihez:
kb. 2-3 dl olívaolaj vagy hidegen sajtolt repce vagy szõlõmagolaj
1 kis fémdobozos sûrített paradicsom
1 teáskanál édes anna
1 teáskanál pirospaprika
2,5 dl víz
2 nagy vagy 3 közepes friss paradicsom
2 hegyes erõs zöld paprika
só
1 csapott teáskanál kristálycukor
és újkrumplik ha valaki így kompletten készítené
Nekem ez a sütõtálam jó nagy, 30 cm átmérõjû, így a burgonya is belefért, de ha kissebb tálunk van, készítsük krumpli nélkül.
A padlizsánokat megmossuk, a szárukat levágjuk és hosszában 0,5 cm-nél nem vastagabb szeleteket vágunk belõlük. Egy serpenyõben minden sütésnél kb. 2 evõkanálnyi olajat hevítünk és a padlizsánszeleteket mindkét oldalukon pirosra-feketésre sütjük. Jól lecsepegtetjük, mikor kivesszük õket egy tálba.
A darált húst megfûszerezzük, kézzel alaposan összedolgozzuk. (Nem minden recept ír tojást bele, el is hagyható.)
A paradicsomokat kockákra vágjuk, a paprikákat karikákra.
A padlizsánszeletekbe kis hengerformájú hústöltelékeket göngyölünk. Ami olaj a padlizsános tál alján maradt, azzal kikenjük a sütõtálat. A legszélét körben megszórjuk a paradicsomkockákkal, majd körben elrendezzük a padlizsán sarmákat. Középre megint paradicsomkockák jönnek és a zöldpaprika tetszés szerint körbe rendezve.
A sûrített paradicsomot kikeverjük a vízzel, a darált paprikával (édes anna) és az õrölt pirospaprikát is hozzákeverjük némi só és cukor társaságában. Ezt öntjük a padlizsántekercsekre illetve alájuk.
Elõmelegített, 180 fokos sütõben 40-50 percig sütjük.
Egyszerûen pazarfinom. Újabb recept került a házi kedvencek listájára. Sokszor fogom még készíteni. Egyébként szerintem ez az étel cukkinivel, szõlõlevéllel is isteni lehet. A legközelebb szõlõlevélbe göngyölöm, úgy készítem majd el. Világbajnok étel.