Nem bolondultam meg!
sponsored links
Attól, hogy sokan elfelejtik: egy gyomnövény lehet gyógynövény is,amiben rengeteg a vitamin, s megfosztják magukat az ezekbõl készült finom ételektõl is. Így van ez a csalánnal is. Régen a szegények bezzeg ismerték,kora tavasztól gyakran került asztalukra belõle leves és a fõzelék. Ha jól el van készítve, tápláló ,finom és egészséges! Tavaly köretnek ettem, csupán megpárolva, most pedig itt a leves ,ahogy én kreálom.
A legnehezebb rész a hajtások begyûjtése és átmosása.
Kesztyû nélkül álltam neki a gyûjtésnek, gondoltam, ha ennyire zsengék, még csak nem csípnek annyira. Alaposan ráfaragtam, még most is zsibog,bizsereg az összes ujjam! Sebaj, legalább nem leszek reumás :)
Háromszor átmostam és hagytam alaposan lecsepegni.
A hozzávalók:
1 l tej (házi, ha van)
1 dl tejszín
1 dl víz
só,bors
1 gerezd fokhagyma
1 nagy krumpli
kb.30 dkg csalán (zsenge)
3 evõkanál olívaolaj
1 zöldségleves kocka
Az apróra vágott hagymát megpirítottam és rádobtam a vékony karikákra szeletelt krumplit.
Felöntöttem 1 dl vízzel, sóztam,borsoztam és tettem bele 1 db zöldségleves-kockát és a zúzott fokhagyma gerezdet.
Fedõ alatt tartottam, amíg megfõtt a zöldség.
Ekkor felöntöttem a tejjel, majd mikor felforrt, beletettem a csalánt.Öt percig forraltam össze, nem tovább, hogy a lehetõ legkevesebb tápanyag vesszen kárba.
Ekkor kiszedtem a turmixgépbe a csalánt és alaposan összezúztam.
Vissza a fazékba, utolsó forralás a tejszínnel és kész.
Tálaláskor árvacsalán virágával díszítettem. Ugyanis az is ehetõ. A méhek csak úgy szedegetik róla a virágport! De sajttal is finom! Aki nem hiszi, kóstolja meg!
Ezt jó ha tudod a csalánról!
A csalán (Urtica dioica) a földben erõs gyökértörzshöz kapaszkodik, levegõs szára van, amely eléri a másfél métert is. Virágai kétlakiak, zöld színûek és füzérben helyezkednek el. A termõ virág fészekalakú, és körbeveszi 4 szirom. Az Urtica szó latin eredete az ?urere? szóhoz vezethetõ vissza, amely a levél égetõ hatású tulajdonságára utal.
A csalán gyógyhatásai
- A K vitaminnak köszönhetõen vérzés csillapító hatása van
- Váladék felszakító hatása ismert
- A flavonoidoknak köszönhetõen vízhajtó hatásuk van
- Vérserkentõ hatású, a histamin felszabadulását elõsegíti, húgysav hajtó, összehúzó és fertõtlenítõ, baktériumölõ, hasmenést gátló hatásai még ismertek
- Vitaminpótló és csökkenti a vércukorszintet
- Vízhajtó és salaktalanító
- Külsõleg hegesedést serkentõ, és a szövetek újra képzésében hasznos
- Vérhas és erõs hasmenés estén
- Felhasználási módjai
Tea formájában, jó befolyással van a hörghurutra, a tavaszi vitaminhiányra és vérszegénységre, egy csalánkúra az egész szervezetre frissítõ hatással van . Mivel fehérjéket és vitaminokat is tartalmaz az élelmiszerként is feldolgozzák. Hörghurut és köhögés esetén kitûnõ köptetõ, gyenge vérzéseknél vérzéscsillapító hatása is ismert.
K vitamin tartalma miatt ajánlott a bõséges és rendetlen havi vérzés esetén, illetve szülés utáni bevérzéseknél. Vérhas és erõs hasmenés estén szerepe van a baktérium flóra csökkentésében, amely a betegséget kialakította, elõsegítve ezzel a teljes gyógyulást. Csökkenti a felgyülemlett vizet a szövetekben. A csalánteát ugyancsak használhatjuk még elhízás és vérszegénység esetén (mivel vasat is tartalmaz).
A levelek vízhajtó hatása miatt a csalánteát eredménnyel használják a vesebetegségeknél, mivel feloldja a vesehomokot, ugyancsak kedvezõen befolyásolja a reumát, a köszvényt megszünteti, mivel a felgyülemlett húgysavat kihajtja a szervezetbõl.