Nelida&Francesca: a szardellasózó mûvésznõk
sponsored links
- Nyolcan vagyunk, csak nõk, és amikor szezonja van, három nap alatt ezer kiló szardellát teszünk el. Van, hogy hajnali háromkor riasztanak a halászok, hogy jó fogás volt, ilyenkor megy a körtelefon, a hatórás irodai munka helyett pedig a tizenkétórás szardellasózás - meséli teljes természetességgel Nelli, a két csinos olasz hölgy egyike, akik a Cinque Terre-i Nemzeti Park szardellasózó üzemét vezetik. Nelli Monterosso-ból származik, amely a sóban eltett szardelláról híres.
- A nagyszüleim halászok voltak, az irántuk érzett tiszteletbõl és szeretetbõl vállaltam el ezt a munkát. Pontosan úgy tartósítjuk a szardellát, ahogy azt a nagyanyám tanította, egyébként Olaszországban egyedüliként nemcsak sóban, hanem sós vizes oldatban is -adja a magyarázatot arra, hogy egy bombázó nõ vajon miért választja ezt a hivatást. A szardellasózás nem egy kimondottan nõies feladat: a tonnányi apró -13 cm-es hal kibelezése, a 48 kilós cement nehezékek emelgetése szó szerint erõt próbáló feladat. Közben a szardellasózónõk énekelnek, pletykálnak és csacsognak, a munka jó hangulatban telik. Nelli szomorúan meséli, hogy 2011-ben egyáltalán nem tudtak tartósítani, mert nem volt (megfelelõ) szardella. A túlhalászás miatt már korábban, kis méretûen kihalásszák õket, õk pedig nem vásárolnak szardellát más országból, vagy vidékrõl. A monterosso-I szardella üzlet idén ezért nem is nyitott ki, már csak a 2010-es adagból van, azt pedig már eladták éttermeknek.
A szardella tartósításának menete:
1.Megérkezik a friss szardella a halászoktól, amely azonnal jégre kerül. Csak az jó, amely min. 13 cm-es, mert ha kisebb, akkor a sózás során összezsugorodik, és a végére semmi nem marad.
2. A szardella pucolása. Csak a fejét és a belét távolítják el egyetlen rutinos mozdulattal. A gerince marad, az tartja egyben a tartósítás során. A hulladékot külön gyûjtik, azt speciális cégek elszállítják, állateledelbe és ...