Mézes puszedli
sponsored links
Még Karácsonyra szerettem volna mézes puszedlit sütni, és már jó elõre kinéztem a receptet is, de amikor arra került a sor, nem volt sehol. Lekerült arról az internetes oldalról, ahol találtam, pedig igazán megtetszett. Amikor ezt megemlítettem a barátnõmnek, Beának, rögtön mondta, hogy az anyukája nagyon finomat sütött, szívesen ideadja a receptjét. Nagyon megörültem neki, és meg is ígértem, hogy feltétlen ki fogom próbálni. Bár az Ünnepek még nagyon távol vannak, de egy szívet melengetõen édes süti mindig jól tud esni az embernek. Elõször azt hittem, hogy több macera lesz vele, de mégsem volt olyan vészes. A díszítést olyan alapanyagokból oldottam meg, amik általában kéznél vannak a konyhámban, és a hozzávalókat is átvariáltam, hogy a végeredmény kevesebb szénhidrátot tartalmazzon, ez már általánossá vált nálam. Remélem ez nem baj, és még egyszer nagyon köszönöm a receptet!! :)
Hozzávalók 40 db-hoz:
- 50 g méz (40,5 g CH)
- 60 g margarin
- 1 L-es tojás
- 110 g xilit (55 g CH)
- 1/4 citrom leve és lereszelt héja
- 50 g darált dió (6 g CH)
- 50 g tk rozsliszt (33 g CH)
- 100 g tk. tönkölybúza liszt (63,9 g CH)
- 50 g búza finomliszt (37,7 g CH)
- 1 tk szódabikarbóna
- 1 tk õrölt fahéj
- 1/2 tk szerecsendió
- 1 csipet õrölt szegfûszeg
A mézet felolvasztjuk a margarinnal és hagyjuk langyosra kihûlni. A liszteket és a diót kimérjük egy tálba. Hozzákeverjük a szódabikarbónát a fûszereket és a citromhéjat, aztán magunk mellé készítjük. Használhatunk mézeskalács fûszerkeveréket is, de ha nincs otthon, a fentiek is tökéletesen megteszik.
A tojást eldolgozzuk a cukorral és a citromlével, majd hozzáadjuk a mézes keveréket. Apránként beleforgatjuk a liszteket is. Egy eléggé ragacsos masszát kapunk, folpackkal, vagy alufóliával letakarva egy éjszakáig (de min. 5 órát) a hûtõben pihentetjük.
Másnap a tésztát lisztezett deszkán egy kicsit átgyúrjuk és négy részre osztjuk. Ezekbõl vékonyabb rudakat sodrunk, és mindegyiket 10 egyenlõ részre vágjuk. Lisztezett kézzel kis golyókat formálunk belõlük, majd a tepsire sorakoztatjuk õket. Sütés közben picit meg fognak nõni, hagyjunk közöttük egy kis távolságot.
220 fokra elõmelegített sütõben kb. 10-12 perc alatt aranysárgára sülnek.
A díszítést mindenki a saját kedve szerint variálhatja, én igyekeztem minél többfélét készíteni. Néhány darabot mandulával a tetején sütöttem meg, majd amíg a konyhapulton hûltek, 50 g étcsokit felolvasztottam 30 g margarinnal. Párat csak becsíkoztam vele, a többit beleforgattam. Némelyik kókuszreszeléket, más pedig egész, vagy tört mandulát kapott a tetejére, de maradt olyan is, amit csak csokisan hagytam.
A receptben ez az ötlet tetszett a legjobban: A puszedliket sütés elõtt megforgatjuk 1 kk. tejszín és 1 tojás keverékében, majd mandulapehelybe mártjuk.
A recept összesen 236,1 g szénhidrátot tartalmaz, így egy kis puszedli díszítés nélkül 5.9 g-ot.
Akinek nem kell így számolgatnia, és szereti, ha egy kicsit édesebb a sütemény, nyugodtan keverjen a tésztába még egy nagy kanál mézet, mert én kispóroltam belõle. :)
Még egyszer nagyon köszönöm a receptet, remélem sikerül vele egy kis örömet csalnom vele holnap valaki arcára! :)